Itthon hvg.hu 2022. október. 18. 15:35

Megszüntették a nyomozást a Kövér László kabinetfőnökét érintő ügyben

A Transparency International Magyarország jogi igazgatója szerint a rendőrség nyomozást megszüntető határozatából több kérdés olvasható ki, mint válasz.

Megszüntette a Nemzeti Nyomozó Iroda a nyomozást abban az ügyben, amelynek fontos szereplője az Országház fideszes elnökének, Kövér Lászlónak a kabinetfőnöke, Veress László – adta hírül a 24.hu. A lap azt írja: a hatóság sikkasztás és más bűncselekmények gyanúja miatt indította meg az eljárást, most azonban azt közölte, hogy nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése.

Tavaly novemberben éppen a 24.hu derítette ki, hogy a Magyar Tehetségekért Határtalanul Alapítvány – amely érdemi tevékenységének nincs nyoma – a határon túli magyaroknak szánt adományból egy 240 millió forintos budai villalakást vásárolt, amelyben akkor Veress László családja lakott. Az adományokból egy Audi A6-ost is vásároltak, amelyet az alapítvány kuratóriumának elnöke, Visontai Kálmán használ. Ő Veress munkatársa a parlamentben.

A szervezet egyetlen nemzetközi támogatójaként egy Probillion Limited nevű céget nevezett meg, amelytől 322 millió forint adományt kapott. A támogatás a cikk szerint a Magyarországon élő Frank Liu tajvani származású üzletember közbenjárásával érkezett – aki a régi Index cikke szerint jó viszonyt ápol Kövér Lászlóval –, az azonban nem derült ki, hogy pontosan melyik külföldi cég.

A lap Probillion Limited nevű működő céget nem talált a nemzetközi adatbázisokban, aminek azért van jelentősége a cikk szerint, mert a rendőrség a nyomozás megszüntetését többek között így indokolta: „A rendelkezésre álló adatok szerint a Probillion Limited adományozó szervezet részéről olyan információ, adat nem áll a rendelkezésünkre, mely arra utalna, hogy az Alapítvány képviselői – megtévesztve az adományozót – az adománygyűjtés céljáról a tájékoztatási kötelezettségüknek nem tettek eleget.” Az viszont nem egyértelmű a megszüntető határozatból, hogy a rendőrség kereste-e a vállalkozást, érdeklődött-e az adományozás körülményeiről, és ha igen, a megkeresés mire vezetett.

A pénzmosás gyanújáról azt írta a hatóság, hogy az eljárás során beszerzett adatok alapján nem igazolható, hogy az adományozott összeg eredete kétséges, vagyis hogy illegális jövedelemből származik.

A 24.hu emlékeztetett, hogy az ügyben a Transparency International (TI) Magyarország, a DK-s Vadai Ágnes, a párbeszédes Kocsis-Cake Olivio és Tényi István is feljelentést tett, ezek nyomán indult el az eljárás. Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója most csalódást keltőnek nevezte a rendőrség eljárását és a nyomozás megszüntetésének indoklását. Azt mondta a lapnak, örültek volna,

  • ha a hatóság megvizsgálja, hogy az alapítvány szabályos forrásból jutott-e az általa felhasznált vagyonhoz, illetve
  • miként minősülhetett a vagyon szabályos használatának a budai luxuslakás, és a luxus személyautó vásárlása és egyébként rászorulónak aligha tekinthető személy részére történő rendelkezésre bocsátása.

Jelezte azt is, hogy a határozatból több kérdés olvasható ki, mint válasz, ezért amint kézbesítik nekik, panasszal fognak élni.

Hirdetés