Félmillió forintról 20 ezerre mérsékelte a választási bizottság a fideszes politikus pénzbüntetését, amiért kihúzta a kampányban Pécs főterén az ellenzék kivetítőjét a konnektorból – a bírság kisebb összegét az azóta a testület elnökévé választott Sasvári Róbert javasolta. Igaz, a fideszes delegált még messzebb ment, ő a bírság teljes elengedését indítványozta, csak leszavazták.
A rá kiszabott pénzbírság 96 százalékát megspórolta tavasszal a kampányban a jelenlegi kulturális államtitkár Hoppál Péter, aki a parlamenti választáson Baranya megye 1-es választókerületében a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselőjelöltjeként megsértette a választási törvényt.
A hvg.hu is írt róla, hogy a választáson a szintén pécsi székhelyű 2-es körzet egyéni jelöltjeként indult – majd mandátumot is szerzett – Hoppált a területi választási bizottság március 31-i határozatával elmarasztalta, amiért kihúzta a kábelt az ellenzéket népszerűsító LED-falból a pécsi Széchenyi téren.
500 ezer forintra büntették Hoppál Pétert, amiért áramtalanította az ellenzék LED-falát
A határozat ellen három napon belül lehet fellebbezni.
Emiatt az 1-es körzet ellenzéki jelöltje – a szintén mandátumot szerzett –, Mellár Tamás tett panaszt. A területi választási bizottság pedig megállapította, hogy Hoppál az ellenzéket “népszerűsítő kampányeszköz működését biztosító tápkábel áramforrásról történő lecsatlakoztatásával
megsértette a választási törvény szerinti jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét, emiatt eltiltja a további jogsértéstől és 500 ezer forint összegű bírság megfizetésére kötelezi”.
Hoppál cselekedete indoklásaként később közleményében azt írta: „lépni kellett, hogy megállítsuk Gyurcsány hazugsággyárát”. Közlése szerint tettével elnémította „azt a hazugságözönt”, amely a kivetítőből
folyamatosan ordított napok óta a védtelen járókelők fülébe, fertőzve az agyukat.
Vagyis a fideszes politikus nem tagadta a jogsértést, sőt. Viszont nem szívesen fizette volna ki a félmilliós bírságot. Ez valóban nem kevés, például, ha összevetjük azzal a 3,45 millióval, amit a TV2 kapott, amiért a Tények műsorvezetői 2018-ban nyíltan Orbán Viktor mellett kampányoltak.
Hoppál tehát fellebbezett a döntés ellen, így ügye magasabb fórumra, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elé került. A testület pedig éppen a választás napján, április 3-án vette napirendre fellebbezését, amelyben elismerte ugyan a jogsértést, de a bírság összegének mérséklését kérte.
Az NVB-ülés jegyzőkönyvéből kiderül, hogy ez sikerült is neki, nem is akárhogyan: a bizottság 7 igen és 5 nem szavazattal 20 ezer forintra mérsékelte Hoppál Péter bírságának összegét, vagyis elengedték annak 96 százalékát.
A fideszes politikusnak 480 ezer forint megtakarítást jelentő 20 ezres összegre pedig nem más tett április 3-án javaslatot, mint Sasvári Róbert NVB-tag, akit a mostani, új ciklusban is jelölt a testületbe az államfő, így a parlament meg is választotta, sőt utóbb a tagok őt választotta az NVB elnökének.
De az április 3-i NVB-ülés jegyzőkönyvéből kiderül az is, hogy Sasvári első körben még kisebb összeget, 10 ezer forintot javasolt, de ezt az ötletét leszavazták. Sőt, volt, aki nála is vajszívűbb lett volna Hoppállal.
A testület szintén régi-új tagja, az NVB Fidesz-delegáltja, Sárhegyi Zoltán – akinek ügyvédi irodáját minisztériumok, állami szervek sok megrendeléssel látják el – ugyanis azt javasolta: csökkentsék 0 forintra az összeget, ám ezt a többiek értelmezhetetlennek tartották, hiszen akkor nincs is bírság.
Ez a 0 forintos javaslat tehát ugyanúgy nem ment át a testületen, mint Sasvári első, 10 ezer forintos ötlete sem. Leszavazták egyébként a másik végletet jelentő javaslatot is, amelyben a testület MSZP-s delegáltja, Litresits András mindössze 499 ezerre mérsékelte volna a félmilliós bírság összegét.
Sasvári Róbertről amúgy megírtuk: ő 2010–2013 között tagja és elnökhelyettese volt az NVB-előd Országos Választási Bizottságnak, de akkor még a Fidesz-KDNP delegáltjaként. A reform után új néven újjáalakult testületnek 2013-tól tagja az új elnök.