Itthon Bihari Ádám - Galicza Dorina - Bokros Dorottya 2022. október. 02. 06:00

Gazdátlan, ocsmány szemétdomb a városhatáron - videó

Már majdnem az autóútra ömlik a szemét Békásmegyer és Budakalász határában. Egy több ezer négyzetméteres szeméttelep kerítése dőlt le, azóta pedig a spontán illegális szemétlerakók is felfedezték maguknak a helyszínt. A hulladékhalomnak egyelőre nincs gazdája, a környéken lakók felháborodása viszont egyre nő. Már a rendőrség is nyomoz.

Koszos vécékagylók, levetett gyerekülések, neonfénycsövek, építési törmelék, de még felfújható gumimedencék roncsai is sorakoznak a III. kerületi Ország út Békásmegyer és Budakalász közötti szakaszán. Egy ledőlt kerítésen keresztül okádja ki a külterületnek számító magánterületen fekvő szeméttelep a felesleget. Az illegális szemétlerakóknak pedig több sem kell, folyamatosan szállítják az utánpótlást – na nem mintha tartani kellene tőle, hogy a halmot bárki elhordaná.

Ennek köszönhető valószínűleg, hogy az építési hulladék és gumiabroncsok mellett egészen hétköznapi családi felszerelésekből is akad bőven. A játékok és gyerekülések mellett az élelmiszercsomagolások és üres üvegek is halmokban állnak. A gyomorforgató szag mellett a látvány is taszító, hiszen a szeméthalom már hónapok óta egyre nő és lassan eléri a forgalmas autóút szélét is. Több helyi lakos azt mondta, patkányokat is láttak a szeméthalmok környékén.

Nem sokkal jobb egyébként a helyzet az út másik oldalán is, ahonnan már két évvel ezelőtt is érkezett bejelentés a halmozódó szemétről, amit már szégyenlősen takart el a természet a sűrű aljnövényzettel, így az ott felgyűlt műanyag palackokból álló szemetet ma már csak dzsungelvágóval lehetne megközelíteni, de a bokrokon keresztül még megtalálja, aki keresi.

A területen halmozódó hulladék miatt már hónapok óta panaszkodnak a kalásziak és a békásmegyeriek is. Bár a közvetlen közelében csak egy rendezett telephellyel kontrasztot alkotó autószervíz van, nagyon sokan használják ezt az útvonalat az agglomerációba menet, vagy onnan jövet.

A Google Maps képei alapján a jókora telepen több konténer és néhány jobb sorsra érdemes fa is áll. A bejelentések alapján az útra kiömlő szemét már legalább másfél éve gyarapszik, a bejelentések ellenére.

Bihari Ádám

Álljunk meg azonban egy pillanatra és előre nézzünk, nem hátra. Mielőtt ráfordulnánk, hogy mégis ki lehet a felelős a borzalmas látványért és a környezet károsításáért, lássuk, ki fogja elvinni ezt a rengeteg hulladékot, esetleg hozzá kell-e szokniuk huzamosabb ideig a látványhoz, mert annak soha nem lesz gazdája? Megkerestük az FKF kommunikációs osztályát, hogy megkérdezzük, hatáskörükbe tartozik-e a szemét elhordása, legalább a magánterületen túli közterületnek számító út széléről. Válaszuk szerint az ő feladatuk kizárólag az útburkolat tisztán tartása: "a jelzett területen a BKM FKF Köztisztasági Divíziójának takarítási kötelezettsége a szilárd burkolatú útpályára terjed ki, - mely kötelezettségének a társaság eleget is tesz. A kapcsolódó magánterület tisztán tartása nem Társaságunk feladata" - írták. Hozzáteszik viszont, hogy "az adott területen kialakult állapotok megszüntetése a jogszabályi keretek között jegyzői, vagy kormányhivatali intézkedést követően lehet hosszabb távon eredményes". 

A 2018-ban kiadott, 2021-2027 időszakra vonatkozó Országos Hulladékgazdálkodási Terv célja ugyanis a szemét kezelésének állami kézbe helyezése. A terv megalkotásának idején ezres nagyságrendben üzemeltek magánkézben lévő lerakók, a dokumentumot kiadó Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) ezek felszámolására törekszik.

Első körben a hulladékgazdálkodási feladatokat állami és önkormányzati kézbe adják, ahol a helyi hatóságok feladata a közszolgáltató szemétszállító cégekkel szerződést kötni. A terv második szakaszában pedig “​​egyes hulladékgazdálkodási feladatok ellátása és koordinálása kizárólagos állami tevékenységgé” válna, a feladatokat pedig koncesszió útján szerveznék.

Megkérdeztük az óbudai önkormányzatot, érkezett-e hozzájuk is lakossági bejelentés és hogyan tervezik felszámolni a gusztustalan szeméthalmot. Az önkormányzat kommunikációs osztálya szerint a probléma gyökere a magánbirtok.

A Városüzemeltetési és Köztisztasági Osztály szerint a helyszín magánterület, nem az önkormányzathoz tartozik, azonban az út mellett fekvő rész viszont már igen. “Ezért az önkormányzat levelet küldött a Pest megyei kormányhivatalnak, hogy jelezze a környezetvédelmi hatóság felé (ezek 2019-ben tagozódtak be a kormányhivatalokba) a problémát”. A levelet 2022 nyár elején küldték el, de nem történt semmi, ezért az önkormányzat újabb levelet küldött szeptember elején. Ez is válasz nélkül maradt.  Az önkormányzat szerint ők ennél többet nem tehetnek, az ügy a kormányhivatalnál áll.

Megkerestük a Pest Megyei Kormányhivatalt is, ahol kérdésünkre elmondták, hogy a feljelentést tettek az ügyben, a III. Kerületi Rendőrkapitányság pedig nyomozást indított.

Az már fogósabb kérdés, hogy ki ellen. Megkerestük a rendőrséget is, ahol közölték, hogy a nyomozást idén május 5-én rendelték el “ismeretlen tettes ellen jelentős mennyiségű hulladék elhelyezésével elkövetett hulladékgazdálkodás rendje megsértése bűntett gyanúja miatt. Az ügyben válaszadásunkig gyanúsítotti kihallgatás nem történt”. Ez viszont valószínűsíti, hogy nem a telephely tulajdonosa ellen indítottak eljárást, hanem azok ellen az alkalmi szemetelők ellen, akik odahordják a hulladékot.

Nem világos, hogy a tulajdonos ellen is folyik-e nyomozás, ahogyan – legalábbis a tulajdoni lap alapján – az sem, hogy valójában kihez tartozik jelenleg a terület. A földhivatal adatai alapján a terület tulajdonosa egy cég, amelynek az Opten cégadatbázisa szerint számos tevékenységi köre van, a hulladékgazdálkodás vagy környezetvédelem azonban nem szerepel ezek között. A vállalkozást azonban idén februárban megszűntnek nyilvánította a bíróság, 3 hónappal a nyomozás kezdete előtt, de jóval a hulladék halmok miatti első bejelentések után.

Megkerestük a megszűnt cég egykori vezetőit is, amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?