Itthon hvg.hu 2022. szeptember. 30. 07:38

Orbán: Válság van, ezért kell a nemzeti konzultáció

Orbán Viktor két hónap kihagyás után ismét interjút adott a Kossuth rádiónak péntek reggel.

Törőcsik Zsolt a nemzeti konzultációt dobta fel elsőként témaként, hogy mennyit ér egy-egy válasz ebben. Kérdésére Orbán Viktor elmondta, voltak válságos pillanatok a 12 év kormányzás alatt, azt tanulta meg ebből, hogy jobb, ha ilyenkor bevonja az embereket a döntésekbe. Jogilag a legrugalmasabb forma szerinte a nemzeti konzultáció. Nem az a kérdés, hogy a kormánynak van-e véleménye, hanem az, hogy van-e egyetértés az emberekkel.

Utána rátért a kormányfő a szankciós politikára, amiben nem tért el az eddigi kormányzati kommunikációtól, továbbra is ezt okolja a válságért. Azt mondta, Brüsszel azt ígérte, hogy nem terjesztik ki az energiára a szankciókat, de júniusban megváltozott a helyzet. Utána pedig kilőttek az árak – mondta. Hazudtak Brüsszelben az európai embereknek, amikor kivetették a szankciókat az energiahordozókra – tette hozzá.

Orbán szerint nem kell atomtudósnak lenni ahhoz, hogy ha már csak lebegtetik a gázra a szankciókat, akkor megindulnak felfele az árak. A spekulánsok pedig extraprofit-milliárdokat zsebelnek be a kormányfő szerint. Úgy véli, ha a kivételeket nem harcolják ki, rosszabb helyzetben lennénk. Ugyanakkor a gáznak világpiaci ára van, ahhoz igazodni kell. Az élelmiszerárak emelkedését is ide vezeti vissza, mert a műtrágyához például gáz kell, és az aszály is nagyon rosszkor jött.

A politikában van olyan, hogy hibáznak a döntéshozók, Brüsszelben hazudtak, de ezeket, a szankciós döntéseket ki lehet javítani – mondta. Ha nem változtatnak a szankció politikán, akkor a felár beépül a gazdaságba, vagyis attól tart, hogy az árak tartósan magasak maradnak a következő években. Szerinte most kell tisztába tenni azt, hogy ezt nem akarjuk, változtatni szükséges, mert most esedékes felülvizsgálni a szankciós politikát.

A saját szerepéről azt mondta, neki az a feladata, hogy legyen energia Magyarországon. Ha holnaptól egy molekula sem jönne a gázvezetéken, akkor is 4-5 hónapig úgy működne a gazdaság, mint eddig. A rezsiről azt mondta, a családokat az áraktól meg kell védeni. Átlagosan egy család szerinte 181 ezer forinttal van beljebb a rezsicsökkentés miatt. Egyelőre bírja a költségvetés, de a jövő évvel kapcsolatban is optimista, hogy fenn lehet tartani. A vállalkozásokról azt mondta, 200 milliárd forintos alappal védenék őket, de jön a gyármentő program is – tette hozzá.

Októberben kifizetik a béreket, meg amit kell, de minden mást bent tartanak elővigyázatosságból. A költségvetési törvényhez nem nyúlnak egyelőre, december elején fogják megnézni, mit kell változtatni az energiaárak ingadozásai miatt.

A nyugdíjakról is beszélt Orbán. Elmondta, marad a 13. havi nyugdíj, nem szűnik meg, az inflációkövető nyugdíjemelést is megtartják. Ha a növekedés meghaladja a 3,5 százalékot, akkor ezen felül is emelni fognak, vagyis a nyugdíjprémium is marad.

Előhozta Törőcsik az ellenzéki kampányfinanszírozási ügyet is. Orbán szerint más kottájából játszik az ellenzék, így nehéz együttműködni velük, Amerikából pénzelik őket, aki fizet, az rendeli a nótát – pendített meg népies hangot a miniszterelnök.

Az abortuszkérdésről – ami egy módosítás miatt került előtérbe – a kormányfő azt mondta, ő kiáll a jelenlegi törvény mellett, nem aktuális egyébként sem a megváltoztatása. Úgy fogalmazott, vannak egyébként is fontosabb dolgaik.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?