Itthon hvg.hu 2022. szeptember. 28. 09:53

Betehetett a háború az ukrán cigicsempészetnek

A háborút megelőző időszakban még jóval több csempészcigi jutott az országba, de a mennyiség napjainkra látványosan csökkent.

Tavaly még rekordközeli mennyiségben foglalt le az adóhivatal illegálisan behozott vagy itthon előállított dohányárut, idén azonban már a tizedére esett a feketepiacról kivont mennyiség – írta erről a Világgazdaság.

A lap rámutatott, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hivatalos közlése szerint január eleje és június vége között nagyjából 8500 esetben intézkedtek dohánytermékek ügyében a hatóságok. A fennakadt cigarettaszállítmányok feketepiaci értéke egymilliárd forint körüli, a dohánytételeké pedig 425 millió forint lehet. Fél év alatt tehát másfél milliárd forint értékben foglalt le a NAV illegálisan behozott vagy így előállított dohányárut.

Ezzel szemben a mostani mennyiség jócskán elmarad a korábbi esztendők adataitól, a tavalyiétól pedig különösen:

míg ugyanis 2021 első hat hónapjában 106 millió szál cigarettát vont ki a NAV a forgalomból, addig idén 11 milliót.

A cikk szerint még a világjárvány kitörésének évében, 2020-ban is jóval több, – tizenkét hónap alatt – 44 millió szál cigaretta akadt az adóhatóság horgára, amihez 18 tonna dohány is kapcsolódott. A pandémia előtti esztendőben, 2019-ben pedig 64 millió szál cigarettát foglalt le a NAV.

A csökkenés pontos okát nem ismerni, csupán tippelni lehet. Az egyik lehetőség pedig az orosz-ukrán háború. Ahogy a VG is megjegyzi, „a csempészet kifizetődő tevékenység, erre utal, hogy az ukrán–magyar határ mentén tevékenykedő bandák az utóbbi időben nemegyszer drónokkal röptették át az árut, vagyis költöttek az üzletükre”. Viszont a harcok kitörése után az ukrán rendőrség fokozottan figyelni kezdte a határt, a menekültek miatt pedig a magyar oldalon is nagy a hatósági jelenlét.

Hirdetés
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.