Itthon hvg.hu 2022. szeptember. 21. 12:21

A 300 millió dolláros orosz befolyásolás magyar szálai

Magyarországon is látszanak a nyomai annak az orosz oligarchának, aki az amerikai külügyminisztérium vizsgálati anyaga szerint egy társával együtt 2014 óta a világ kéttucatnyi országában legalább háromszáz millió dollárt fordított külföldiek befolyásolására – olvasható a csütörtökön megjelenő HVG-ben.

Az e heti HVG fókuszában az orosz befolyásolás áll, miután néhány napja a New York Times megírta, hogy egy amerikai összesítés szerint Oroszország 2014 óta több mint két tucat országban összesen 300 millió dollárt jutatott el különféle módon az orosz érdekeket, álláspontot képviselő politikai pártoknak, tisztségviselőknek és politikusoknak, és további, titokban elköltött dollárszázmilliók bevetését tervezi.

Az orosz hálózat ténykedéséről Washington – a külképviseletein keresztül – kéttucatyni, az ügyben érintett államot figyelmeztet.

A HVG úgy tudja, hogy Magyarország nincs az érintett kéttucat állam között, de ennek információnk szerint nem az az oka, hogy az ország nem célpontja az orosz befolyásolási műveleteknek. Értesülésünk szerint csak azokat az államokat figyelmezteti Washington, amelyek tavaly decemberben meghívást kaptak arra a virtuális, Demokráciacsúcs nevű találkozóra, amit Joe Biden amerikai elnök talált ki. Magyarország erre a csúcsra nem kapott meghívót, de NATO-tagállamként Törökország sem.

Alekszander Babakov és a Putyin séfjeként elhíresült Jevgenyij Prigozsin az a két orosz oligarcha, akiket az amerikai külügyminisztérium a napokban név szerint is megemlített, mint a Nyugatot destabilizáló orosz befolyásolási akciók irányítóit. Márpedig Babakov nyomai egyértelműen kimutathatók Magyarországon is.

További részletek az e heti HVG-ben és a hvg360-on.

HVG
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.