Itthon hvg.hu 2022. szeptember. 19. 16:40

Kreml-szóvivő: Moszkva üdvözli, hogy Magyarország sok kérdésben "szuverén álláspontot" képvisel az EU-ban

Az oroszok figyelemmel kísérik az Európai Bizottság és Magyarország tárgyalásait.

Nemcsak az uniós közvélemény, hanem Oroszország is figyelemmel kíséri Magyarország és az Európai Bizottság tárgyalásait a jogállamisági mechanizmussal kapcsolatban – írta a Reuters.

A hírügynökség szerint Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője egy újságíróknak tartott telefonos konferencián azt mondta: Moszkva üdvözli, hogy Magyarország "szuverén álláspontot" képvisel számos kérdésben az Európai Unión belül.

Peszkov arra nem tért ki, hogy pontosan milyen „szuverén álláspontra” gondoltak, kitalálni azonban nem túl nehéz. Orbán Viktor miniszterelnök többször kijelentette, hogy nem támogatja az Oroszország elleni uniós szankciókat, sőt a magyarok nemrég azzal fenyegettek, hogy csak akkor hajlandóak belemenni a szankciók meghosszabbításába, ha három orosz üzletembert lehúznak a szankciós listáról. Korábban a magyar tiltakozás miatt vették le róla Kirill pátriárkát is.

Kirill pátriárka jobbkeze számára Budapest védett hely, ahol zavartalanul intézheti üzleti ügyeit

Ingatlanok után kutat és pénzügyekben is eljár Budapesten a háborúpárti Kirill pátriárka jobbkeze, Hilarion metropolita, akitől politikai okok miatt nem tagadják meg a magyar hatóságok a vízumot, noha kapcsolatban áll az orosz biztonsági szervekkel. A hírszerzési témákra specializálódott Intelligence Online szerint azért is küldték éppen Magyarországra, mert itt védelmet élvez a nyugat-európai szankciókkal szemben.

A Politico pedig mai hírlevelében arról írt, hogy egyedül Magyarország nem csatlakozott ahhoz az uniós határozathoz, amelyik az ENSZ Emberi Jogi Tanácsánál indítványozta Oroszország ellenőrzését.

Az alábbi cikkünkben pedig bővebben olvashat arról, mit jelent, hogy az Európai Bizottság 3000 milliárd forint EU-forrás felfüggesztését javasolta Magyarországgal szemben:

Tényleg búcsút mondhatunk 3000 milliárd forintnak? Minden, amit az uniós fenyegetésről tudni kell

A kormányoldal győzelemről beszélt, a forint pedig erősödni kezdett, miután az Európai Bizottság vasárnap bejelentette: a hétéves uniós költségvetésben Magyarország számára biztosított összegek egyharmadának elvonására tett javaslatot a tagállamoknak. Mi is történt és mi is történik a következő hónapokban? Miért veregeti meg mindkét oldal a vállát? A jogállamisági eljárással kapcsolatos kérdésekre kerestük a választ.

Hirdetés