Itthon Lengyel Tibor 2022. szeptember. 02. 13:37

Nem döntöttek még a Jobbik-elnök Huxit elleni népszavazásáról

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Tizenhárom népszavazási kezdeményezésről, kérdésről döntött egy szuszra a Nemzeti Választási Bizottság, és egyikből sem lesz referendum. Így például se a katatörvényről, se az ügynökakták nyilvánosságából, se az ingyenes internetről, se a hitelek eltörléséről. A Jobbik elnökének az EU-ból való kilépést akadályozni kívánó népszavazási kérdéséről még nincs döntés.

Futószalagon hozta csütörtök esti ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) egymás után a népszavazási kezdeményezések kérdéseit elbíráló döntéseit: egymás után tizenháromról döntöttek, és ebből tizenkettőnél megtagadták a kérdések hitelesítését, egy esetben pedig érdemi vizsgálat nélkül utasította el a kérdés elbírálását.

Ezzel minden, július végéig a választási szerveknek benyújtott népszavazási kérdés elbírálását elvégezte az NVB, egyetlen, már augusztusban benyújtott kérdésről nem döntöttek, de itt még bőven benne vannak a határidőben: ez a Gyöngyösi Márton Jobbik-elnök által augusztus 8-án benyújtott kérdés, ami azt akadályozná meg, hogy a kormány kiléptesse Magyarországot az EU-ból.

Ezek azok a népszavazási kezdeményezések, amelyekről viszont döntöttek, de mindent elutasították:

Akarja-e Ön, hogy az Országgyűlés jogszabályban szólítsa fel a külgazdasági és külügyminisztert, hogy a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm.rendelet cc) pontja értelmében javaslatot tegyen a Luganszki Népköztársaság elismerésére?

Támogatja-e Ön, hogy a magyar országgyűlés soron kívül tűzze napirendre, tárgyalja meg és döntsön Magyarország csatlakozásáról az Európai Ügyészséghez?

Egyetért Ön azzal, hogy Magyarország ne küldjön katonákat az orosz–ukrán háborúba?

Egyetért Ön azzal, hogy a parlamenti képviselők ügynökaktáit hozzák nyilvánosságra?

Egyetért Ön azzal, hogy a szolgáltatók ingyenesen biztosítsanak internet-alapszolgáltatást minden családnak?

Egyetért-e Ön azzal, hogy csak olyan oltást alkalmazzanak, amit legalább 5 évig humán kísérletekkel teszteltek?

Egyetért-e Ön azzal, hogy aki a felvett hitelének dupláját már kifizette, annak töröljék a teljes tartozását?

Egyetért-e Ön azzal, hogy a közéletben tevékenykedő választott tisztségviselők csak a bizonylattal alátámasztott elszámolható kiadásaik után kaphatnak bármilyen juttatást?

Egyetért Ön azzal, hogy közterületen a parkolásért csak akkor kell fizetni, ha szolgáltatást is nyújtanak ezért?

Egyetért-e ön azzal, hogy Magyarországon a megszakítás nélküli tevékenységet folytató munkavállalók kivételével a heti munkaidő 40 óra, az ezt meghaladó heti munkaórákat kizárólag a rendkívüli munkavégzés szabályai alapján lehessen elszámolni?

Egyetért Ön azzal, hogy alkotmányos jogunk alapján a magyar lakosság megkülönböztetés vagy korlátozás nélkül, minden esetben jogosult legyen az egészségügyi ellátásra?

Egyetért Ön azzal, hogy a vállalkozás szabadságához fűződő alkotmányos jog alapján a kisadózó vállalkozások tételes adójánál (KATA) az értékesítést igénybevevők körében ne legyenek kizáró vagy megkülönböztető korlátozások?

Egyetért Ön azzal, hogy az egyetemes szolgáltatásra jogosult lakossági felhasználók az elfogyasztott azonos típusú energiafajtákért, annak nagyságától függetlenül, egységesen és megkülönböztetés nélkül ugyanazt a hatósági rezsicsökkentett egységárat fizessék a szolgáltatóknak?

Az NVB döntéseivel érintett tizenhárom kérdés több, mint felét, összesen hetet egyetlen kezdeményező nyújtotta be, a Normális Élet Pártja (NÉP). Ez a járványszkeptikus gyógyszerész, Gődény György nevével fémjelzett politikai formáció, amelyik az április 3-i parlamenti választáson is indult, országos listát állított. A hat országos lista közül a legrosszabb eredményt ők érték el, mivel csak 0,7 százalékot, 39720 listás szavazatot kaptak. A NÉP egyéni jelöltjei sem teljesítettek sokkal jobban: a 79 jelölt egyike se sem szerzett 2 százaléknál többet a maga körzetében.

A gyenge választási szereplés után 470 milliót utalt vissza az államnak Gődény pártja

Már április 4-én, a választás másnapján visszafizette a fel nem használt állami listás kampánypénzt a Normális Élet Pártja. A Gődény-féle párt óvatos volt, sem a listás, sem az egyéni jelölteknek járó kampánytámogatást nem költötték el, bár arra Gődény György ezek szerint rosszul emlékezett, hogy az előbbit fel sem vették.

(Nyitóképünk illusztráció)

Hirdetés