Kérdéses, hogy Radics Kornélia kirúgásával megtarthatja-e posztját a Meteorológiai Világszervezetnél.
Az augusztus 20-i tűzijáték elhalasztása után az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) éléről indoklás nélkül menesztett Radics Kornélia nemcsak a magyar meteorológiai szolgálatot vezette, de a Meteorológiai Világszervezetnél (WMO) a teljes európai régió (RAVI) alelnöki, majd elnöki pozicíóját is ő töltötte be. A szervezet honlapja szerint a magyar szakembert tavaly novemberben választották meg az elnöki posztra.
A genfi székhelyű Meteorológiai Világszervezet (World Meteorological Organization) 1950-ben vált szakosított intézménnyé, de elődje, a Nemzetközi Meteorológiai Szervezet (IMO) már 1873-ban megalakult. Jelenleg 193 tagja van, ezzel ez a legkomolyabb nemzetközi meterológai szervezet a világon.
Ahogy az a honlapjukról is kiderül, Radics Kornélia 2022 és 2025 között tölti be az európai régió elnöki posztját – vagyis most már valószínűleg csak tölthetné. Sőt, a hvg.hu információi szerint azzal, hogy Palkovics László technológiai és ipari miniszter kirúgta az OMSZ vezetőségéből, Magyarország nemcsak a nemzetközi pozíciót veszítheti el, hanem annak a lehetősége is elillan, hogy Radics egy-két éven belül megpályázhassa a WMO főtitkári posztját.
Utóbbi szakmai körökben rendkívül komoly elismerés lett volna, ráadásul
információink szerint éppen idén júniusban Radics a kormánytól erre felkérést is kapott.
Ezért is tartják szakmai körökben teljesen érthetetlennek azt, amit Gulyás Gergely miniszter mondott, miszerint elégedetlenek voltak az OMSZ vezetésének a munkájával.
Radics Kornélia nemzetközi posztjával kapcsolatban megkerestük a Meteorológiai Világszervezetet és a Technológiai és Ipari Minisztériumot is. Arra voltunk kíváncsiak, kirúgásával a magyar szakembernek a WMO elnökségéről is le kell-e mondania. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Nemzetközi felháborodás
Palkovics László hétfőn mozdította el az OMSZ felsővezetőit, Radics Kornéliát, valamint szakmai elnökhelyettesét, Horváth Gyulát. Mindez két nappal azután történt, hogy a meteorológusok esőt vártak augusztus 20-ra, emiatt az operatív törzs szombat délben lemondta az ünnepi műsort, aztán mégsem jött a vihar. Az sem számított, hogy a szakemberek azt kérték a törzstől: várjanak a bejelentéssel 15 óráig, hogy pontosabb képet kapjanak az időjárásról.
Palkovics korábban azt állította, hogy nem az ünnepen történtek miatt mentette fel a szakembereket, hanem a meteorológiai szolgálat működésében voltak hiányosságok az elmúlt években. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is azt mondta, a kirúgáshoz nem csak az augusztus 20-án történt dolgok vezettek, az volt az utolsó csepp a pohárban.
Az OMSZ osztályvezetői levélben fejezték ki felháborodásukat a lépés ellen, végül szerdán kinevezték ideiglenes vezetőnek Hanyecz László gazdasági elnökhelyettest, az ATV szerint az egyetlent, aki nem írta alá a tiltakozást. A minisztert pénteken a Magyar Meteorológiai Társaság vándorgyűlésén tartott előadást Szegeden, ahol újságíróknak nem nyilatkozott, az épületből kilépve azonban hatalmas füttykoncert fogadta.
A vezetők kirúgása nemzetközi szakmai körökben is komoly visszhangot kapott, a szakma arra számít, hogy hamarosan további nemzetközi tiltakozások lesznek az ügyben. Ráadásul információnk szerint Radics ideiglenes utódjának, Hanyecz Lászlónak nincs meg az előírt ötéves költségvetési gyakorlata, így még a gazdasági pozíciót sem tölthetné be, a minisztérium ennek ellenére kinevezte.