Az államtitkár szerint a katolikus egyházfő is használta kulturális értelemben a faj szót.
Rákérdezett az RTL Híradója Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkárnál annak hétfői, az augusztus 20-i tűzijátékról tartott sajtótájékoztatóján arra, miért maradt ki a brüsszeli döntéshozóknak elküldött Orbán Viktor tusványosi beszédéről készült összefoglalóból a miniszterelnök faji kérdésekre utaló mondata. Az államtitkár szerint
„mindenki a cirkuszt keresi egy olyan folyamatban, amely teljesen kiszámíthatóan és egyértelműen zajlik. Az összefoglalóból egy sor más dolog kimaradt”
– jelentette ki Kovács, majd hozzátette, hogy az összefoglalónak nagyon gyorsan kellett elkészülnie, valamint a beszéd lényegéről szólnia. „Megpróbálnak önök kiemelni belőle egy olyan elemet, amely olya sokszor, több mint hatvan alkalommal hangzott el a miniszterelnök szájából, különböző fórumokon az elmúlt években, a lényege nem ez volt ennek a beszédnek” – mondta az államtitkár.
Kovács Zoltán ráadásul egy egészen új érvelést is előhúzott Orbán szavainak védelmére: mint mondta, Ferenc pápa is használta a faj kifejezést, kulturális értelemben korábban. A pápa akkor használta ezt a kifejezést, amikor Kanadából tért haza, ahol a katolikus egyház a kanadai őslakosok ellen elkövetett bűneiért kért bocsánatot.
Elintézheti-e a pápa egy bocsánatkéréssel több mint száz év traumáját?
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök még 2017-ben kérte Ferenc pápát arra, hogy a katolikus egyház nevében kérjen bocsánatot azoktól az őslakosoktól, akiket átnevelő iskolákban próbáltak meg erőszakkal asszimilálni. Az egyházfő bocsánatkérésére mostanáig kellett várni, és vannak, akik úgy gondolják, hogy ez túl kevés, túl későn. Az intézményekben elkövetett brutális visszaélések traumája mai napig kísérti Kanadát.
Ferenc pápa akkor konkrétan népirtásért kért bocsánatot, amikor pedig arról kérdezték, miért ezt a kifejezést használta, azt mondta:
„igaz, nem használtam a szót, mert nem jutott eszembe, de jellemeztem a népirtást és bocsánatot kértem ezért a népirtó „tevékenységért”. Én például a következőket is elítélem: a gyermekek elszakítását a családjuktól, a kultúra, a gondolkodásmód, a hagyományok megváltoztatását, a faj, – úgymond – az egész kultúra megváltoztatását”.
Kovács – ha valóban a pápa ezen mondataira utalt – azonban hibásan hivatkozik rájuk, hiszen Ferenc pápa ugyan valóban használta a faj kifejezést, ráadásul valóban kulturális kontextusban, annak erőszakos megváltoztatásáról beszélt, nem pedig keveredéséről, mint Orbán. A pápa ráadásul pont, hogy elítélte a kulturális, valamint faji alapú megkülönböztetést mondataiban.
A miniszterelnök tusványosi, nagy botrányt kiváltó beszédéről itt írtunk bővebben:
Iránymutatás irány nélkül: kétségbeesett Orbánt hallottunk Tusványoson
Rövid távon csak reménykedés, hosszú távon a magányos farkas víziói. Így összegezhető Orbán Viktor Tusnádfürdőn elhangzott, az eddigi egyik legkevésbé lelkesítő előadása. A kicsi, de hangos Magyarország mára csak egy vitorlás, a szelet a nagyok fújják, mi pedig imádkozunk, hogy arra fújják, amerre szeretnénk.