Itthon 2022. július. 23. 10:09

Orbán Viktor Tusványoson: A világ nekünk tartozik, és ezt a tartozást be fogjuk vasalni

Több év kihagyás után újra a Bálványosi Szabadegyetemen adott iránymutatást Orbán Viktor.

Most érkezett

  • Megvan a határvédelmünk
  • Megvan a családpolitikánk
  • Diverzifikáljuk az energiaforrásainkat
  • Kihasználhatjuk a technológiai váltásokat, pl. az elektromos autós átállást, a világ 3. legnagyobb akkumulátorgyártói lehetünk
  • A külföldi tőkebeáramlás keletről és nyugatról is segít
  • Tranzitország vagyunk és tranzitgazdaság is akarunk maradni. Ha a világ blokkosodik, mi valaminek a széle a leszünk. Ezért minden blokkosodást elleneznünk kell.
  • Kétharmados kormányt nem lehet feldönteni. Nemzeti vezetési fordulat volt, és politikai nemzedékváltás is volt, erről árulkodik Novák Katalin kinevezése is, és az, hogy negyvenes miniszterek vannak. 20-30 évig tudják biztosítani a vezetést.
  • Megvannak a nemzeti szellemi alapok.
  • És megvan az ambíció is. Közösségi és nemzeti is. A következő nehéz időszakban együtt kell maradjunk. Mindig többet vettek el tőlünk, mint amennyit kaptunk, és többre vagyunk hivatottak.

"A világ nekünk tartozik, és a tartozást be is fogjuk hajtani." - zárja Orbán a beszédet.

  • 2019 óta először mond beszéldet Tusnádfürdőn a magyar miniszterelnök, beszéde elején sorolja, azóta mennyi minden történt.
  • A felszólalást kisebb zajongás zavarja meg, egy tiltakozót gyorsan elvezetnek a szervezők és a rendőrök.
  • Orbán a világ energiahelyzetét elemzi, bírálja az Egyesült Államokat és az Európai Bizottságot is. Szerinte az energia már nincs többé a Nyugat kezében, csak a katonai erő, kérdés, ezzel mit tudnak kezdeni.
  • Orbán szerint a Nyugat Közép-Európába költözött, ott már csak "poszt Nyugat" van. Újból felidézi, harc folyik Európa két fele között - igen, a migráció miatt, igen, Soros miatt.
  • "Egymással hajlandóak vagyunk keveredni, de nem akarunk kevert fajúak lenni" - fejtegeti iszlám- és migrációellenes nézeteit a miniszterelnök.
  • Orbán nem hagyja ki a kormány genderideológiáját sem - igaz, ez sem volt még téma 2019-ben.
  • Magyarországnak joga van szomszédos országként azt mondani az ukrajnai háborúról, hogy a béke az egyetlen ellenszer - a következő téma a háború, ahol Orbán szintén a jól ismert érveket ismétli el arról, Magyarország miért akarja kivonni magát a konfliktusból.
  • Ha az amerikai elnököt Donald Trumpnak hívják, akkor nem lett volna háború Orbán szerint.
  • Egy olyan kocsiban ülünk, amelynek mind a négy kereke defektes - elemzi a szankciókat.
  • Ez a háború lehet az, amely véget vethet a Nyugat hegemóniájának. Az Európai Uniónak nem az ukránok oldalára kellene állnia, hanem az oroszok és az ukránok közé a miniszterelnök szerint. Addig nem lesz béke, amíg nem ülnek le tárgyalni az oroszok és az amerikaiak.
  • Az energiahelyzet elemzése után a magyar "rezsicsökkentés" "megvédése" érdekében hozott áremelésről beszél.
  • Ma az európai gazdaság a káosz felé tart, a feladat az, hogy Magyarország lokális kivétel legyen, ehhez tűz ki célokat a miniszterelnök. A nyugati válság tetőpontja 2030-ra várható Orbán szerint.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Elemzései szerint ekkora halmozódnak fel a nyugati világ problémái.

Komoly válság jön az USA-ban, akkor tetőzhet. Ekkor jön az eurózóna összes problémája is, mert ekkorra jönnek ki az elváló tempóban fejlődő déli és északi országok. És ekkorra lesznek új politikai erőviszonyok is, mert "mi közép-európaiak ekkortájt leszünk nettó befizetők", mert gyorsabban fejlődünk náluk. A csehek közel vannak ehhez, lengyelek is ott lesznek, mi is ott leszünk. Új erőviszonyok lesznek, "és aki fizet, az rendeli a zenét." Éppen ezért "ekkortájt kell majd csúcsformában lennünk"

"Kézenfogva elmegyünk a falig, megállunk, megöleljük egymást" - mondja az EU-s viszonyokról, meglesznek a pénzek. A nemzeti érdek szerint meg kell állapodni Oroszországgal, Kínával és az USA-val is.

2+2=4

Két részre kell bontani a ciklust, különböző terv kell mindkettőre. Félúton van amerikai választás, akkortól lehet béke Orbán szerint.

A magyar cél kimaradni: háborúból, recesszióból, genderből, migrációból. 2010-ben és 2020-ban (a járvány idején) ez sikerült, kanyarban előztünk, megerősödve jöttünk ki.

"Csak amíg kanyarban előztünk, kaptunk egy ónos esőt"

- mondja Orbán, és itt kell megtartani a járványunkat.

Egész Európát a recesszió réme gyötri, amit itthon kiegészít a forint gyengülése - de ezért a dollár erősödését hozza okként Orbán. A visszaesés politikai destabilizálást is hozhat, az európai gazdaság a káosz felé tart.

"Van egy globális recesszió - lehetséges-e egy lokális kivétel?"

A kormány terve erre igennel válaszolni a következő két évben.

A rezsicsökkentés hatalmas politikai tett volt. Ahhoz képest, amennyi jövedelem volt a családoknál, abból sokkal többet vitt el az energia, mint máshol.

Ez jól is működött 10 évig, de a háború ezt a rendszert kibillentette. Háborús rezsiárak vannak. A feladat megvédeni a rezsicsökkentést, és ezt úgy látja, sikerülni is fog az átlagrendszerrel. Ha ezt sikerül megvalósítani, az hatalmas siker.

A 2021-es évben 296 milliárdot fizetett pluszban az állam. Ez idén 2051 milliárdra nőne. Ezt nem bírja ki a gazdaság, ezt kell megoldani, ezért jön az átlagolás, ezért jön a beruházások leállítása (el nem indítása). Ami elindult, azt már befejezik.

És persze le kell jönni a gázról, az áram sokkal kisebb teher Paks és a napenergia miatt.

"Ilyenkor vissza kell menni a kályhához mint az elhibázott tánclépések után, és újragondolni az egészet"

A háborúval jól járnak azok, akiknek van nyersanyaguk. Úgy kalkuláltunk, hogyha nem veszünk az oroszoktól, az megbénítja őket, de a Gazprom bevételei nőttek. Jól jártak a kínaiak és az amerikaiak is.

Rosszul jár az Európai Unió, mert az energiadeficitje háromszorosára nőtt, 189 milliárd euró mínuszon áll.

Csak orosz-amerikai tárgyalás tud véget vetni a dolognak. Mi európaiak sajnos ezt nem tudjuk befolyásolni, mert eljátszottuk az esélyeinket a 2014-es minszki megállapodással. Ezt nem hajtották végre, mert "a németek és a franciák nem tudták kikényszeríteni."

"Ismét ott találja magát Európa, hogy a legfontosabb biztonsági kérdésben az amerikaiak és az oroszok szava számít."

Éppen ezért tartja veszélyesnek az egyszerű többséges külpolitikai szavazásokat. Ez imperializmus. Európa pedig azért nem tud világpolitikai tényezővé válni, mert a saját udvarában sem tud rendet tartani.

Lehet, hogy mi átlátjuk a helyzetet, de ez keveset számít, mert a háború erőjáték, és nem fogunk tudni befolyásolni semmit. Ennek ellenére becsületbeli kérdésnek tartja, hogy üres győzelmi jelentések helyett új stratégiát dolgozzanak ki. Ennek középpontjában nem a háború megnyerése, hanem a béketárgyalás legyen.

Az oroszok addig akarnak előrenyomulni, hogy ne lehessen belőni az orosz területekre. Minél erősebb fegyvereket küld a Nyugat, annál inkább nyúlik a háború - magyarázza példaként Orbán.

  1. Ukrajna angolszász kiképzőkkel és fegyverkekel háborút nyerhet
  2. A szankciók le fogják gyengíteni Oroszországot
  3. Képesek leszünk kezelni a szankciókat, nekik fáj jobban
  4. A világ felsorakozik majd mögöttünk, mert nekünk van igazunk

Ehelyett most "egy olyan kocsiban ülünk, amelynek mind a négy kereke defektet kapott."

A haditámogatás nem elég, a szankciók nem működnek, mi sem és a kormányok sem (brit, olasz, bolgár, észt) bírják, és a világ demonstratíve nincs velünk.

Hirdetés