Itthon hvg.hu 2022. július. 13. 12:41

Hiába népszerűsítik, egyelőre nem átütő siker a fiatalok körében a katonalét

A sorkatonaság eltörlése óta a honvédség létszáma azon múlik, hányan akarnak katonák lenni. Minden kormányzati igyekezet ellenére a fiatalok nem kaptak nagyobb számban kedvet az egyenruhához.

„A következő évtizedekben egy ország rendezettsége és biztonsága lesz a legnagyobb előny a nemzetközi versenyben. A biztonság árfolyama folyamatosan emelkedik, a rend és a biztonság Magyarország legkeményebb valutája” – mondta július elején Orbán Viktor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendőrtisztjeinek avatásán. A folyamatos fenyegetettség érzetének fenntartása évek óta fontos kommunikációs célja a kormánynak, csakúgy, mint a vélt vagy valós veszélyt töretlenül elhárító katonák, rendőrök és kormánypárti politikusok felmagasztalása is – írja a csütörtökön megjelenő HVG.

A honvédség népszerűsítését már egészen fiatalok körében is nagy lelkesedéssel végzik. Csak az idén 73 turnusban, bő háromezer 12–18 év közötti fiatalnak tartanak honvédelmi táborokat, amik – például egy úszótáborhoz viszonyítva – kifejezetten olcsónak számítanak, így nem rónak komoly terhet a családi kasszára.

A lézerpuskákkal akadálypályákon rohangáló gyerekek látványa meglehetősen megosztja a felnőtt társadalmat, sokakban kelt viszolygást a „gyerek katonák” látványa,

azonban a rettegett átnevelő hatás mégsem mutatkozik a katonai hivatást választók számában.

Pedig a Honvéd Kadét Programban már száz középiskola vesz részt, s a mind általános, mind középiskolai szinten zajló hazafias nevelés pedig az új Nemzeti alaptanterv egyik fő célja.

Elemzésünket a honvédség népszerűsítéséről elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG-ben, valamint a hvg360-on.


 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.