Az Európai Unió Tanácsa kedden hozzájárult a koronavírus elleni védettséget igazoló uniós tanúsítvány létrehozásáról szóló, június 30-án lejáró rendelet érvényességének egyéves meghosszabbításához. A hosszabbítást az Európai Bizottság javasolta.
A témáról Brüsszelben kiadott közleményben kiemelték: a rendelet érvényének kiterjesztése biztosítani fogja, hogy az uniós utazók, valamint az arra jogosultak továbbra is használhassák uniós digitális Covid-igazolványukat az EU-n belüli utazásokhoz azokban a tagállamokban, ahol ezekre a dokumentumokra még szükség van. A szabályozás azt is lehetővé teszi a tagországok számára, hogy új típusú antigénteszteken alapuló vizsgálati tanúsítványokat állítsanak ki.
A jogszabály szerint az Európai Bizottságnak hat hónappal az igazolványok érvényességének meghosszabbítása után értékelnie kell, hogy a vonatkozó rendelet fenntartása szükséges-e, és továbbra is arányos-e.
Új eredmény a koronavírusról: már egyetlen apró csepp váladék képes fertőzni
Egy több mint 180 ezer ember bevonásával készült vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy azoknál, akik átestek a koronavírus-fertőzésen - akár csak enyhe tünetekkel is - akár egy évvel később is megnövekedhet a cukorbetegség kialakulásának kockázata.
A koronavírus elleni védettséget igazoló uniós tanúsítványt létrehozó, jelenleg hatályos rendeletet 2021. június 14-én fogadták el. Az Európai Bizottság február 3-án javasolta a rendelet érvényességének meghosszabbítását egy évvel, azaz 2023. június 30-ig.
Ha az egészségügyi helyzet lehetővé teszi, a rendelet korábban is hatályon kívül helyezhető – tették hozzá az EU Tanácsának közleményében.