Nem a “brazil Escobar” volt az első nemzetközi szintű kokainkereskedő, akit idén Budapesten nyakon csíptek, de kétségtelenül ő az eddigi legnagyobb hal. Úgy tudjuk, hogy a tartózkodási helyét amerikai ügynököknek sikerült lokalizálniuk. A nagypályás külföldi bűnözők jellemzően csak pihenésre használják Magyarországot, nem is számítunk a legjobb piacnak, így minket elkerülnek azok a véres leszámolások, amelyek például Hollandiában egyáltalán nem ritkák.
Egy főleg külföldi turisták által látogatott vendéglő teraszán, a Vigadó téren fogták el a sajtóban csak “brazil Escobarként” emlegetett 64 éves Sergio Roberto de Carvalhót - az Állami Számvevőszék szomszédságában. Úgy tudjuk, elfogása előtt az amerikai kábítószer-ellenes hivatal, a DEA lokalizálta Carvalho budapesti tartózkodási helyét, ennek köszönhető, hogy a magyar rendőrség néhány óra alatt akcióba tudott lépni. Ehhez persze nemcsak a DEA, de a brazil, portugál és spanyol bűnügyi hírszerzők segítsége is kellett. Carvalho elfogása azért is számít szenzációnak, mert a különféle álszemélyiségek mögé bújó bűnöző mestere annak, hogy a hatóságokat kicselezze.
Miután Brazíliából megszökött, az 57 éves Paul Wouter álnév mögé bújva élt a spanyolországi Malagában. 2018-ban egy Titan III nevű hajón foglaltak le a spanyol hatóságok több mint másfél tonna kokaint. Ezen az ügyön titkosrendőrök is dolgoztak, így azonosították be, hogy a hajó valódi tulajdonosa és a bűnszervezet vezetője egy Paul Wouter nevű férfi. Csakhogy akkor még nem tudták, hogy Wouter valójában a brazilok által égen-földön keresett kokainbáró, Carvalho. Ebben az ügyben összesen 19 embert tartóztattak le, “Wouterre” 13 év börtön várt. Csakhogy az óvadék ellenében szabadlábra helyezett férfi megrendezte a saját halálát: egy igazolást küldött arról, hogy Paul Wouter koronavírusban meghalt Marbellán.
Az orvosi igazolás szerint Wouter 2020 augusztus 29-én hunyt el, mindezt egy helyi orvos igazolta. Carvalho ki tudta használni a járványhelyzetet: nem végeztek el rajta boncolást, az orvosi igazolás pedig arról is szólt, hogy elhamvasztották. Így tehát már boncolni sem lehetett az egyébként nem is létező holttestet. Wouter már “halott volt”, amikor a brazil hatóságok jelezték a spanyoloknak, hogy van egy kis gond, merthogy a “halott” férfi ujjlenyomata megegyezik Carvalho ujjlenyomatával. Miután Carvalho kamu identitása “meghalt”, a drogbáró Portugáliába ment, majd onnan Dubajba és Ukrajnába tette át a székhelyét. Utóbbi államokban szintén álnéven élt, egészen addig, amíg az amerikai DEA ügynökei be nem azonosították. Úgy tudjuk, hogy a DEA jelezte a többiek, így a portugálok és a spanyolok felé is Carvalho budapesti tartózkodását is, ez vezetett aztán az elfogásához. Az RTL információja szerint Ukrajnából azért jött Budapestre, mert egy szemműtétet kellett volna sürgősen elvégeztetnie magán, amire a háború sújtotta országban már nem volt lehetősége.
Noha Carvalho az eddigi legnagyobb kokainkereskedő, akit valaha Budapesten elfogtak, nem példa nélküli, hogy nagypályás bűnöző fordul meg a magyar fővárosban hosszabb-rövidebb ideig. A kilencvenes években hosszabb ideig Budapesten tartózkodott a sokak által csak orosz maffiafőnöknek tekintett és Szevaként ismert Szemjon Mogiljevics. A tőzsdei csalásokban, prostitúcióban és egyebekben utazó Szevára elsősorban az amerikai FBI vadászott. Őt végül amerikai kérésre a magyar hatóságok a kilencvenes évek végén kiszorították Magyarországról. (Érdekesség, hogy a nemzetközi szervezett bűnözés elleni harc Orbán Viktor és Bill Clinton amerikai elnök 1998-as találkozójának egyik kiemelt témája volt.)
Persze a kilencvenes éveket nem lehet összehasonlítani napjainkkal, akkoriban még több nemzetközi bűnszervezet intenzíven jelen volt az országban, míg manapság ezek a figurák, ha Budapestre is jönnek, sokkal jobban meghúzzák magukat. Mint például az a német férfi, akit idén januárban fogtak el szintén a TEK segítségével egy Múzeum körúti lakásban. A német bűnöző egy olyan bűnszervezet tagja volt, amely tonnaszámra hozott kokaint Dél-Amerikából Németországba. A férfit egyúttal összefüggésbe hozták Európa egyik legnagyobb drogfogásával is: 2021 február 12-én a német hatóságok 16 tonna kokaint foglalt le a hamburgi kikötőben, a rendőrség gyanúja szerint ehhez a szállítmányhoz is köze volt a bűnözőnek.
Magyarország ugyanakkor nem piac ezeknek a drogkereskedőknek, ezért jellemzően csak átmeneti szálláshelyként, búvóhelyként tekintenek Budapestre. Bár alvilági körökben tudni olyan, Budapesten székelő szerb-montenegrói testvérpárról, akik benne vannak a kokainkereskedelem európai vérkeringésében, de Magyarországon nem aktívak, itt legfeljebb csak legális vállalkozásaik vannak. A szerbek budapesti jelenlétére utalt a csantavéri bérgyilkosként elhíresült Dér Csaba esete is. Ő volt az, aki a Pólus Center mögött agyonlőtt egy kokainkereskedelemmel foglalkozó vállalkozót, aki azért találkozott a későbbi gyilkosával, mert úgy hitte, a szerb-magyar férfi kokaint ad el neki nagyobb mennyiségben. Abban az áldozat nem tévedett, hogy Dér valóban kapcsolatban állt a kábítószerben utazó szerb maffiával, hiszen ő volt az, aki Amszterdamban egy étteremben fényes nappal végzett ki egy bűnözőt, és ugyancsak nappal ölt meg valakit Belgrádban, mindezt a biztonsági kamerák is rögzítették.
A Pólus Centernél elkövetett kokainos gyilkosság azonban inkább csak kivétel, Magyarországon nincsenek drogos bandaháborúk. Nyugat-Európa viszont egyre jobb piacnak számít, a kokainkereskedelem és a csempészet is egyre több szereplőt vonz be, ami véres összetűzésekhez és olyan gyilkosságokhoz vezet, mint amilyet Dér Csaba is elkövetett Amszterdamban. Hollandiában például az elmúlt években kifejezetten megerősödött a marokkói maffia, amely már az ottani piac egyharmadát uralja.
A helyiek által csak “mocro maffiának” gúnyolt, igencsak kiterjedt bűnszerzetet egykori marokkói ékszertolvajok gründolták a kilencvenes években. Kezdetben hasist csempésztek Marokkóból Európába, később átálltak a kokainra és a szintetikus drogokra, napjainkra Hollandia mellett Belgium egyik legnagyobb kokainkartelljévé fejlődtek. Ebben szerepet játszott, hogy a kolumbiai kormány és a FARC-lázadók között 2016-ban aláírt békeszerződés után az európai bűnszervezetek lerövidítették ellátási láncaikat. Azóta a calabriai 'Ndrangheta maffia és a Mocro maffia a kokainkereskedelemben saját jogon is jelentős szerepet játszanak. A kolumbiai és mexikói kartellekkel közvetlen kapcsolatokat kiépítve a “mocro maffia” az antwerpeni és rotterdami kikötőkön keresztül szállítja a kokaint. A holland bankszövetség becslései szerint évente 16 milliárd eurónyi illegálisan szerzett készpénzt mosnak tisztára csak Hollandiában, ahol a korrupció is segíti a drogkartelleket: egy 40 kilométer hosszú és 180 ezer alkalmazottat foglalkoztató kikötőben például nehéz kiszűrni azokat a dolgozókat, akiket a maffia kilóra megvásárol.
"Aki beszél, az meghal" - így szól a mottójuk, és ez sajnos nemcsak marketing, hanem a valóság. Ha kell, ügyvédet ölnek, de a “mocro maffiához” kötődik Peter R. de Vries neves holland bűnügyi újságíró meggyilkolása is. A 64 éves újságírót, aki egy, a “mocro maffiából” kiugrott bűnözővel állt szoros kapcsolatban, tavaly júliusban ölték meg Amszterdam belvárosában. Jórészt ez a gyilkosság ébresztette rá a hollandokat, hogy a “mocro maffia” egy kis Mexikót csinált belőlük, ahol veszélyben vannak az ügyészek, a rendőrök, az újságírók, gyakorlatilag bárki, aki a szervezett bűnözéssel foglalkozik. Bár Peter R. de Vries gyilkosát és a gyilkost a tett helyszínére fuvarozó férfit elkapták és bíróság elé is állították, mindenki tudja, hogy ők csak a végrehajtók voltak, a megbízást pedig egy másik ügy miatt Hollandiában már letartóztatásban lévő maffiavezér, a negyvenes éveiben járó Ridouan Taghi adhatta ki. Taghit még 2019-ben tartóztatták le Dubajban, és azzal vádolják, hogy kilenc ember meggyilkolását rendelte el.
Dubaj egyébként a Budapesten elfogott Carvalho “munkájában” is központi helyszín. A “brazil Escobar” a kokainból szerzett pénzt egy dubaji cégén keresztül mosta tisztára és a szállítmányokkal kapcsolatos logisztikai feladatokat is onnan végezte.
Dubajt egyébként is kedvelik a drogbárók, az ír Daniel Kinahan vezette Kinahan-klánnak például szintén ott van a bázisa. Kinahan talán még Carvalhónál is keresettebb bűnöző, 44 éves egykori ökölvívó fejére ötmillió dolláros vérdíjat tűztek ki, ami nem is csoda: az általa irányított bűnszervezetet legalább húsz, Európában, azon belül is Írországban, Hollandiában, Belgiumban és Spanyolországban elkövetett gyilkossággal hozták összefüggésbe. De Daniel Kinahan, akit már szintén többször meg akartak ölni a riválisai, a “mocroi maffia” vezérével, Taghival is kapcsolatban állt. A múlt hónapban pedig szintén Dubajban kapcsoltak le egy M. D. monogramú bűnözőt, akiről annyit tudni, hogy az egyik legnagyobb olyan nemzetközi bűnszervezet magas rangú tagja, amelyik Dél-Amerikából Európába szállít nagy mennyiségben kokaint, sőt, laborokat is üzemeltet.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTI / EPA / Bienvenido Velasco)