Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Az új rendszertől a főváros átláthatóságot, rendezettebb utcaképet vár. Budapesten jelenleg összesen huszonhét fajta parkolási zóna van, ezekből mindössze négy marad, térképen mutatjuk a pontos árazást, illetve a zónák határait.

Jövő szerdán, a Fővárosi Közgyűlés következő ülésén szavazhatnak a képviselők a budapesti parkolási rendszer teljes átalakításáról. Karácsony Gergely főpolgármester előterjesztése a jelenlegi 27 parkolási zónát négyre csökkentené, négy különböző díjszabással:

  • A zóna: 600 forint/óra, reggel 8 és este 22 óra között, (térképen narancssárga),
  • B zóna: 450 forint/óra, reggel 8 és este 20 óra között, (térképen kék),
  • C zóna: 300 forint/óra, reggel 8 és délután 18 óra között, (térképen rózsaszín),
  • D zóna: 200 forint/ óra, reggel 8 és délután 18 óra között (térképen citromsárga).
(Az alábbi zónatérkép kattintás után kinagyítva is látható.)
    budapest.hu

    Az új rendszer – ha a képviselők megszavazzák az erről szóló előterjesztést – szeptember ötödikétől léphet életbe. (Ezt megelőzően a parkolási díjak utoljára 2013. január 1-jén emelkedtek).

    Az A, B és a C zónákban maximum három órát parkolhatnak az autósok egyhuzamban, egyedül a D zónában nem lesz egyáltalán időtartam-korlátozás. Erről Balogh Samu, a főpolgármester kabinetfőnöke a hvg.hu-nak pénteken azt mondta, arra számítanak, hogy a háromórás határ az új rendszerhez igazodó díjakkal a közterületi parkolóhelyeken álló autók gyorsabb cserélődését fogja elősegíteni. Ez azért fontos, mert folyamatosan sok panasz érkezik a parkolóhelyek telítettségére. Balogh lapunknak azt mondta: az időtartam-korlátozás célja az is, hogy vonzóbbak legyenek a mélygarázsok, ahol – az utcákkal szemben – bőven van parkolóhely.

    A kabinetfőnök szerint a zónák határait a kerületek javaslatai alapján húzták meg, azonban az már a térképről látszik, hogy a zónahatárok nem követik a kerülethatárokat. Sőt: több olyan kerület is van, aminek a területén több zóna is megtalálható (ilyen például a IX. kerület, amelynek belvárosi részén 600 forint az óradíj, míg a József Attila-lakótelepen ez már 200-ra mérséklődik).

    Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes csütörtökön a kerületekkel folytatott egyeztetésekről elmondta: 2020 óta tárgyaltak velük, azonban a koronavírus kettévágta ezt az egyeztetési folyamatot. A járvány visszaszorulásával viszont be tudták fejezni az egyeztetéseket.

    Ő azt állította: szeptembertől nagyjából tíz százalékkal terjesztik ki a parkolási díjas zónát a fővárosban. A térképen új fizetős zóna is látható: Kőbányán több ponton is lehetősége lesz a kerületnek fizetős parkolást bevezetni, ezek között van 300 és 200 forintos terület is.

    Ha a képviselők szerdán elfogadják az előterjesztést, akkor a parkolási rendszer üzemeltetése továbbra sem kerül fővárosi hatáskörbe, minden marad a kerületeknél, ugyanúgy ők fogják üzemeltetni a rendszert, mint eddig, csupán új, egységes zónák és ehhez illeszkedő díjszabás alapján.

    Így marad kerületi hatáskörben a lakóknak szóló kedvezmények díjszabása is, azt a jelenlegi előterjesztés nem érinti. Balogh Samu ezt firtató kérdésünkre azt felelte: van olyan kerület, amely gondolkodik a díjszabás emelésén, és ezt saját hatáskörben meg is teheti.

    Az új parkolási rendszerrel együtt a főváros új tájékoztatási rendszert is bevezet: egységesített táblán tájékoztatják az autósokat szeptembertől arról, hogy éppen melyik zónában járnak, illetve hogy az adott zónában pontosan milyen szabályokhoz kell igazodniuk.

    einfoszab.budapest.hu

     

    Hirdetés
    hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

    „Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

    Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.