Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Hibázott a szerződés aláírásakor - mondta lapunknak Vágvölgyi B. András, a ferencvárosi 9 Magazin május 27-én előzetes értesítés nélkül kirúgott főszerkesztője. Vágvölgyi kirúgása mögött azonban helyi politikai játszma van: beszámolók szerint Ferencvárosban az ellenzéki pártok képviselői minden létező módszerrel igyekeznek akadályozni Baranyi Krisztina polgármester munkáját, miközben az is csípte a szemüket, hogy a kerületi lap nem jelentetett meg munkájukat méltató írásokat.

Kész felmondani a ferencvárosi önkormányzati lap, a 9 Magazin teljes szerkesztősége, ha június 22-i ülésén a képviselőtestület nem bírálja felül a Ferencvárosi Média Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának, Hagymási Zoltánnak azon döntését, amivel május 27-én kirúgta a lap addigi főszerkesztőjét, Vágvölgyi B. Andrást – derült ki a szerkesztőség kedden lapunkhoz is eljuttatott közleményéből. A 9 Magazin munkatársai közleményükben azt írták, Vágvölgyi B. András "nevetséges indokkal végrehajtott eltávolítását" elfogadhatatlannak tartják, valamint a "lap integritása és a sajtószabadság elleni támadásnak" veszik.

Vágvölgyit hivatalosan szerződésszegés miatt távolította el Hagymási Zoltán a lap éléről, azonban az ügyvezető megkeresésünkre azt mondta, mivel Vágvölgyi munkaszerződése nem nyilvános, így a kirúgás indokáról részletesen nem kíván beszélni. Beszélt helyette viszont Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere. Baranyi azt mondta a hvg.hu-nak, tudomása szerint Vágvölgyit azzal az indokkal rúgták ki a havonta megjelenő laptól, hogy többször nem jelent meg a munkahelyén.

Lapunknak Vágvölgyi azt mondta, azért rúgták mert, május második hetében kivett szabadságát nem jelentette be a szerződésben aláírtaknak megfelelően 15 nappal korábban, május második felében pedig több napon keresztül nem jelent meg munkaidőben a szerkesztőségben.

Vágvölgyi munkaszerződéséről elmondta, annak aláírásakor hibázott, hiszen abban valóban rögzítve volt a napi nyolcórás irodai munka, aminek ő nem mindig tudott eleget tenni, hiszen dolgozott vidéken és otthonról is. Az eltávolított főszerkesztő lapunknak azt mondta, 2021-ben egyáltalán nem vett ki szabadságot, idén is csupán januárban és májusban, azonban távolléte alatt is folyamatosan tartotta a kapcsolatot a szerkesztőséggel. A koronavírus-járvány óta az újságírók és szerkesztők Vágvölgyi elmondása szerint jellemzően home-office-ból dolgoznak, és azt mondja, a Hagymási által kifogásolt napokon pedig éppen a lap egyik interjúalanyával találkozott vidéken.

 

Fülöp Máté

A „kihágásokért” pedig Vágvölgyi elmondása szerint sem szóbeli, sem írásbeli figyelmeztetést nem kapott kirúgása előtt. A főszerkesztő azt mondta: mivel szakmai kritikát nem kapott, a felmondás indokát pedig mondvacsináltnak tartja, munkaügyi pert fog indítani a Hagymási által vezetett Ferencvárosi Média Nonprofit Kft.-vel szemben.

Miért rúghatták ki valójában Vágvölgyit?

Ferencvárosban az 2019-es önkormányzati választáson nyert az ellenzék. Baranyi Krisztina független jelölt polgármesteri győzelmét azonban heves ellenzéki összecsapás előzte meg: az egész országban együtt, közös jelölteket támogatva indult az ellenzék a választáson, azonban a 9. kerületben előválasztást tartottak a referendum előtt, ahol a momentumos Jancsó Andrea alulmaradt Baranyival szemben.

Miután Baranyi megnyerte a választást négyen is bejelentkeztek alpolgármesterének az ellenzéki pártok képviselői közül, azonban az új polgármester mindegyiküket elutasította – mesélte lapunknak egyik, neve elhallgatását kérő forrásunk. A ferencvárosi önkormányzatban Baranyi ezzel a lépésével jószerivel egyedül maradt: a forrásunk szerint sértett, amúgy ellenzéki politikusok többsége ugyanúgy ellene politizál a kerületben, ahogy a Fidesz öt képviselője is. Forrásunk szerint a DK, a Momentum, a Jobbik és az MSZP képviselői is rendszeresen leszavazzák Baranyi javaslatait a kerületben

A 2019-es önkormányzati választás után Baranyi helyben felszámolta az addigi fideszes vezetés által megálmodott médiastruktúrát is: az addig közvetlenül az önkormányzat alá rendelt lapot, valamint a művelődési ház felügyelete alá tartozó helyi tévét egy médiacégbe tömörítették, ez lett az önkormányzati Ferencvárosi Média Nonprofit Kft. A cég élére Hagymási Zoltán került, aki közel 17 éve dolgozik a kerületben, és mivel forrásaink szerint nem állt közel egyik párthoz, így a Fideszhez sem, ezért bízták rá a cég vezetését is.

 

Túry Gergely

Az önkormányzat a médiacég létrehozása előtt pályázatot írt ki a 9 Magazin főszerkesztői székére, amin Vágvölgyi B. András mellett elindult Nagy Emese is, akit Vágvölgyi – miután megnyerte a pályázatot – felelős szerkesztőként vett maga mellé a lapnál. A főszerkesztő kirúgását követően kérdeztük arról Hagymási Zoltánt, hogy fognak-e új főszerkesztői pályázatot kiírni, mire az ügyvezető azt válaszolta, hogy nincs tervben, egyelőre felelős szerkesztői rendszerben működtetnék tovább a lapot. Hagymási a szerkesztőség vezetésére Nagy Emesét kérte fel, aki azonban – ahogy a 9 Magazin többi munkatársa is – a kedden kiadott közleményben Vágvölgyi főszerkesztői visszahelyezését követelte, egyúttal jelezte ezzel, hogy a lap irányítására vonatkozó felkérést is elutasítja.

Vágvölgyi átalakította a 9 Magazint, emiatt pedig éles kritikákat kapott a kerületben a fideszes és ellenzéki képviselőktől is: a lap nem csupán a kerület ügyeiről kezdett el beszámolni, hanem országos ügyekről is, és éppen emiatt kritizálta például az önkormányzatban az MSZP-DK frakciót vezető Torzsa Sándor, hogy míg a tartalom színvonalas, egy dolog hiányzik belőle: a ferencvárosi tartalom.

Torzsa elmondása szerint a lap pártos volt, a polgármester ellenük „revolverként” használta. Hasonlóan vélekedett a kerületben a Fidesz képviselőivel együtt szavazó Deutsch László, a Ferencvárosi Lokálpatrióta Egyesület képviselője is: ő javasolta a magazin teljes megszüntetését is. A lap működésére rálátó forrásunk viszont állítja: valójában a fideszes és az ellenzéki képviselők szemét is az csípte igazán, hogy nem jelentek meg a munkáikat méltató cikkek a lapban. Nagy Emese, akit Vágvölgyi kirúgása után Hagymási felkért felelős szerkesztőnek, lapunknak azt mondta, minden a 9 Magazinban megjelent cikknek van ferencvárosi vonatkozása.

Révész Sándor: Jó lap, rossz helyen - Vágvölgyi B. András kirúgásáról

A közpénz az közpénz, a köztulajdon köztulajdon, közpénzből, köztulajdonban lévő lapban politikai tábort egyoldalúan nem „endorszálunk". Ezt a kirúgott főszerkesztő is tudta, és mégis tette, írja Révész Sándor. Vélemény.

Azonban nem csupán a lap szemléletének, stílusának változása vezethetett Vágvölgyi kirúgásához. Torzsa Sándor lapunknak azt állította, hogy Vágvölgyinek komoly konfliktusai voltak Hagymási Zoltán ügyvezető igazgatóval. Ezt azonban maga Vágvölgyi cáfolta, Hagymási Zoltán pedig nem akarta kommentálni az ezt firtató kérdéseinket. Egyik forrásunk azt mondta, Hagymásira szerinte a kerület ellenzéki képviselői gyakorolhattak nyomást, hogy rúgja ki Vágvölgyit, ezt azonban mind Hagymási, mind Torzsa Sándor tagadta.

Forrásaink ugyanakkor egybehangzóan állítják: a 9 Magazin feletti irányítás megszerzésével senkinek sem lehet gazdasági célja, hiszen egy önkormányzati lap „veszteséget csinál csak, állandóan viszi a pénzt”, a propagandafelület viszont nagy érték.

Viták a magazin körül

A hvg.hu-nak nyilatkozók egyébként azt állítják, hogy két ügy körül alakult ki valóban komoly feszültség Vágvölgyi B. András és Hagymási Zoltán között. Az egyik a Mi Hazánk Mozgalom egész oldalas hirdetésének befogadása volt a választási kampány időszakában, emiatt pedig a szerkesztőség több tagja is élesen tiltakozott, információink szerint Nagy Emese felmondással is fenyegetőzött, Hagymási ennek ellenére sem volt hajlandó levetetni a szélsőjobboldali párt hirdetését a lap hátsó borítójáról.

A másik ügy a lap költségvetéséről szólt, egy nappal Vágvölgyi B. András kirúgása előtt, május 26-án ugyanis a képviselőtestület nem volt hajlandó elfogadni a lap 2021-es pénzügyi beszámolóját, valamint 2022-es pénzügyi tervét, amiben – a papírárak növekedése és az infláció miatt – a költségvetés emelése is benne volt. Torzsa Sándor szerint „nem jött ki a matek”: szerinte a költségvetés összegének emelése csupán négy hónapi működési költségeket fedezett volna. Torzsa Sándor szerint alapvetően az önkormányzati médiacég struktúrája a felelős az anyagi gondokért, amiről a koronavírus miatti veszélyhelyzet idején egyszemélyben Baranyi Krisztina döntött.

Torzsa azonban egy, a lap működésére rálátó forrásunk szerint arról megfeledkezik, hogy a lapnak csupán az év utolsó négy hónapjára nincs szerződése még nyomdával, azt fedezték volna részben az összegből.

 

Fülöp Máté

Merre tovább, 9 Magazin?

Egyelőre a lap munkatársai csupán a június 22-i testületi ülésig számolnak. Baranyi Krisztina polgármester ugyanis Vágvölgyi kirúgása után jelezte, hogy nem fogadja el az ügyvezető igazgató döntésének indoklását, és egy olyan előterjesztést visz be a testület elé, amivel felmentené Hagymási Zoltánt az ügyvezető igazgatói posztról.

A szerkesztőség pedig – ahogy közleményükben áll – abban reménykedik, hogy június 22-én visszaáll a Vágvölgyi vezette, eredeti állapot. Ha azonban igaz, hogy a kerületi képviselők többsége – legyen szó ellenzéki, vagy kormánypárti politikusokról – Baranyi ellen politizálnak, akkor erre igen kevés esély van.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.