A szocialista politikus szerint Magyarország óriási lehetőséget kapott, mert így lehetőség van az örök rezsicsökkentésre és a mindenkori energiafüggőség megszakítására.
„A Brüsszelben kialkudott kompromisszum jó, ráadásul megteremti Magyarországon az örök rezsicsökkentés lehetőségét, amit ki is fogunk követelni a kormánytól” – reagált az orosz olajembargó kapcsán született döntésre Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője.
Ujhelyi azt írta a közleményében, hogy helyeselte, sőt ő maga is kezdeményezte korábban, hogy az eredeti szankciós csomagot Magyarország ne fogadja el, az ugyanis ellentétes a magyar érdekekkel. Hozzátette, ugyanakkor azt is szorgalmazta, hogy mielőbb legyen megállapodás, erre pedig a szocialista politikus szerint végül csak azért került sor, mert a magyar kormányfővel szemben a többi tagállam vezetése kész volt valós kompromisszumokat kötni.
„Nagy a feladat, mert Magyarország most óriási lehetőséget is kapott, itt a lehetőség az örök rezsicsökkentésre és a mindenkori energiafüggőség megszakítására. Ezt akkor is meg kellett volna már tenni, ha nem lenne háború, a mostani helyzet és az Európai Unió viszont most ezt kikényszeríti a magyar kormánytól is” – mondta Ujhelyi.
A politikus szerint egyszerre „lehetőség és felelősség” is az Európai Unió történetének legnagyobb, mintegy 200 milliárd eurót mozgósító programjának részeként megteremteni az energiafüggetlenségüket a megújuló, illetve fenntartható forrásokra való érdemi átállással. Úgy véli, egy minden háztartásra és közintézményre kiterjedő, önrész nélküli, átfogó korszerűsítési programmal 50-60 százalékkal lehetne csökkenteni az épületek energiafelhasználását. „Ki fogjuk követelni, számon fogjuk kérni ezt a kormányon, amelynek felelőssége végre is hajtani a mostani lehetőséggel járó, általunk szorgalmazott ’örök rezsicsökkentés’ programját” – fogalmazott Ujhelyi István.
Megállapodtak az uniós csúcson, kiiktatják az orosz olajimport kétharmadát
A csővezetéken szállított nyersolajra nem terjed ki a tilalom, az év végére az Oroszországból az Európai Unióba irányuló olajkereskedelmet mintegy 90 százalékkal fogják csökkenteni az Európai Bizottság elnöke szerint.