Itthon hvg.hu 2022. május. 31. 20:58

Telex: 44 ingatlant ad bérbe az V. kerület, haveroknál köthetnek ki

A belvárosi gyakorlatból korábban Schadl György is részesedett ingatlanokkal.

44, eddig használaton kívüli ingatlan bérbeadására írt ki pályázatot az V. kerület – írja a Telex. A július 4-ig megpályázható ingatlanokat lakhatási célra nem, főleg irodaként, raktárként, üzletként lehet használni, egy év bérleti viszony után viszont kedvezményesen megvásárolhatják a bérlői.

A lap emlékeztet, hogy ez a gyakorlat korábban többször is felvetette a korrupció gyanúját, lévén 12 hónap után 30 százalékos kedvezményt kaphattak az árból a vevők. Ezt nemrégiben a csökkenő bevételei miatt 10 százalékra redukálta a Belváros, a korrupció azonban önmagában nem ebből ered, hanem onnan, hogy az ingatlanok piaci értékét alábecsülik, a bérlők nem végeznek tényleges üzleti tevékenységet bennük, a pályázatokat nem a nyilvánosság előtt hirdetik meg, az ingatlanokat pedig helyiségekként adják ki és el, miközben egyben többet érnének.

A Telex szerint Rogán Antal polgármesteri időszaka alatt az önkormányzat korábban kiemelkedőnek számító ingatlanvagyonának nagy részét privatizálta a „belvárosi módszer” segítségével. Ennek ékes példája a Gerlóczy utca 3. alatti ingatlan esete, ahol a széttagolás miatt a 300 millió forint körüli értékű, ingatlant nyolc részletben 55 millió forintért adta el az önkormányzat, nagyrészt a Rogán Antalhoz köthető Pozsgai Péternek. Korábban egyébként Schadl György is hozzájutott V. kerületi ingatlanokhoz.

Hozzáteszik: az éves bérleti díj alaphelyzetben az ingatlan piaci árának 8 százaléka, de ez a használattól függően lehet több vagy kevesebb is. Ha valaki például „lakossági kisipari szolgáltatás” címszó alatt veszi ki, akkor csak az ingatlan árának 30 százalékát köteles kifizetni, majd 12 hónap után lehetősége nyílhat 10 százalék kedvezménnyel megvásárolni az ingatlant.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.