Itthon hvg.hu 2022. május. 10. 17:09

A New York Times megkérdezte az olvasóitól, mennyit tudnak Magyarországról

Öt kérdés, öt közhelyes válasz, de előkerül egy 1999-es cikk is, melyben egy amerikai újságíró a magyar paprika titkai után ered.

Nem az egész világot meghódító Wordle szókereső az egyetlen játék a The New York Times hasábjain. Az amerikai lap olvasói 2017 óta minden héten országismereti kvízt is kitölthetnek, melyben egy-egy adott országgal kapcsolatban adhatnak számot földrajz- és történelemtudásukról.

A sorozat eredetileg tanulási segédletként készült diákoknak, az öt kérdés mindegyike a The New York Times cikkeire épül.

Több tucat ország után ezen a héten végre Magyarországra került a sor: a kitöltőknek először négy lehetőség közül a térképen kell kiválasztaniuk az országot, majd a főváros nevét kell eltalálniuk, mely a lap szerint művészetéről, konyhájáról és a divatról is híres, valamint több Michelin-csillagos étterme van, mint bármely más városnak a „volt keleti blokkban”.

A történelmi kérdésben a Dohány utcai zsinagóga, a gasztronómiaiban pedig a pirospaprika kapott főszerepet, és persze a Rubik-kocka sem maradhatott ki.

A magyaroknak persze nem annyira a kérdések és az azokra adott válaszok, hanem a mellékelt cikkek lehetnek érdekesek. Az egyik idézett, 1999-ben született cikkben például a lap újságírója Magyarországra látogat, hogy a paprika titkai után kutasson, de bekerült a 2020-ban Rubik Ernővel készített portré is.

A kvízt ezen a linken lehet kipróbálni.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.