Hivatalosan egyelőre semmit sem közöltek arról, hogyan alakul át a kormányzati struktúra, Orbán Viktor mindössze annyit mondott, hogy sok és mélyreható változás következik. A kiszivárgott hírek szerint az egyik újdonság a „héjszerkezetű” struktúra lehet, Orbán és környezete pedig még hangsúlyosabb lesz a döntéshozatalban.
Valamikor május 20-a és 30-a között mutathatja be új kormányát Orbán Viktor miniszterelnök, aki a Kossuth rádióban péntek reggel arról beszélt, hogy jelentősen átalakítja a kabinet szerkezetét, miniszteriális struktúráját. Úgy fogalmazott: „Nagyon sok és mélyreható változás következik.” Azt is hangsúlyozta, hogy az új kormányban való részvételre nem teremt jogalapot, hogy valaki tagja volt az előzőnek.
A hvg360 kormányzathoz közel álló körökből származó információi szerint Orbán többek között lecserélheti a honvédelmi tárcát eddig vezető Benkő Tibort, akinek a helyére megbízható civil menedzsert ültetne, így felvetődött Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő férjének, Szalay-Bobrovniczky Kristóf üzletembernek és volt nagykövetnek a neve is.
Új honvédelmi miniszterrel vághat neki Orbán a következő ciklusnak
Eközben a Telex már az új kormányzati szerkezetről ír. Információi szerint a következő négy évben még fajsúlyosabb lesz a miniszterelnök és közvetlen környezete, a „központ”, ahová bekötik a sportot, az informatikát és az önkormányzatokat is. A legbelső körhöz tartozhat majd a Miniszterelnöki Kabinetiroda, a Miniszterelnökség és egy új „gazdaságfejlesztési tárca” vezetője. Tippjük szerint Rogán Antal, Gulyás Gergely és Mager Andrea, esetleg Nagy Márton.
A központ mellett a Telex szerint Orbán olyan bontásban képzeli el a tárcákat és a feladatokat, amelyben hármas „héjszerkezetet” alkotva elkülönül a szolgátató, a fejlesztő és a működtető állam. Az elsőhöz tartozna például az egészségügy, a másodikhoz a technológiai tárca, a harmadikhoz pedig az igazságügy.
Azt is írják, hogy vélhetően nem lesznek nagy, többféle területet felölelő minisztériumok, olyanok, mint amilyen most az Emberi Erőforrások Minisztériuma vagy az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Ezek feladatait másképpen, más elnevezésű tárcák között osztanák el. Felállhat Területfejlesztési Minisztérium – az élén Navracsics Tiborral vagy Lázár Jánossal – és a pénzügyekkel, postával, nemzeti vagyonnal foglalkozó Gazdaságfejlesztési Minisztérium is.
Orbán a kormányalakításról: Nagyon sok és mélyreható változás következik
A 444.hu is összeszedte, hogyan alakulhat át a kabinet. Az ő értesüléseik szerint a sport a Szalay-Bobrovniczky vezette honvédelmi tárcához kerülhet, Szabó Tünde helyett pedig a háromszoros olimpiai bajnok kajakozó férje, Schmidt Ádám felel majd érte.
Úgy tudják, hogy a korábban a Nemzeti Bank alelnök-helyettesi posztját betöltő, jelenleg Orbán gazdaságpolitikai tanácsadójaként dolgozó Nagy Mártonnak gazdasági típusú minisztériuma lehet, amelyhez az építési ügyek és az energiapolitika is tartozhat.
Az egyik legpikánsabb pletykának nevezi a cikk azt, amely szerint Lázár Jánosnak a miniszterelnök a paksi bővítés kormánybiztosságát ajánlotta fel, ő azonban kevesellte a pozíciót, ezért büntetésül tárca nélkül marad. A lap szerint Palkovics László is elveszítheti a pozícióját, ugyanis több forrásuk is emlegetett egy Csák János és Böszörményi Nagy Gergely nevével fémjelzett új tárcát, amelyaz innovációt, a felsőoktatást és adott esetben a szakképzést felügyelné.
Navracsics a 444.hu szerint is visszatér, állítólag egyeztetett is már Orbánnal megbízatásról, és hozzálátott a toborzáshoz. Az viszont nem világos még, hogy milyen szerepet kap. A 24.hu korábban azt írta, hogy uniós ügyekkel foglalkozó tárcát vezethet.
Pintér Sándor a lap valamennyi forrása szerint belügyminiszter marad, tárcájának portfóliója azonban jelentősen átalakulhat: elveszítheti az önkormányzatokat és egyes titkosszolgálati hatásköröket, de megkaphatja az egészségügyet és akár a közoktatást is. Hozzátették: a hatalmi átrendeződés során kulcskérdés lesz, ki mit tud megszerezni magának az eddig Kásler Miklós által vezetett Emberi Erőforrások Minisztériumának romjaiból, és hogy marad-e valami a tárcából egyáltalán.