Itthon hvg.hu 2022. május. 03. 18:34

Nem tart tömeges felmondástól az egészségügyben az Emmi

Kásler Miklós minisztériuma szerint kiemelten kezelik az egészségügyi dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülését.

Május végén megszűnik a felmondási tilalom az egészségügyben, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) pedig annak ellenére sem tart felmondási hullámtól, hogy a Független Egészségügyi Szakszervezet felmérése szerint akár az ápolók 25 százaléka is otthagyhatja ezt követően a pályát. A felmérés szerint azért, mert kimerültek, túlhajszoltak és kevés a fizetésük is.

A tárca az ATV Híradójával azt közölte, hogy az orvosok bére 2010 és 2017 között átlagosan a két és félszeresére emelkedett, és a magyar egészségügyben még megközelítőleg sem volt akkora fizetésemelésre lehetőség, mint aminek az alapjai 2020-ban megteremtődtek.

Kiemelték, hogy az ápolók bére 2010-hez képest 2022-re nagyjából a háromszorosára nőtt, a szakdolgozói béremelés összesen pedig több mint 85 ezer egészségügyi szakdolgozót érint, aki állami, önkormányzati, vagy egyházi fenntartású járó-, vagy fekvőbeteg-ellátásban, vagy alapellátásban dolgozik.

Azt is írták, hogy szerintük a magyar társadalom és a „polgári kormány megbecsüli az egészségügyi dolgozóit és értékeli hivatástudattal végzett munkájukat”.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.