Civilként nézte a 2022-es választási kampányt a kommunikációs tanácsadással foglalkozó Juhász Péter. Az Együtt korábbi elnöke úgy véli, hogy az ellenzéki pártvezéreknek le kellene mondania, a képviselőknek pedig nem lenne szabad részt venniük a parlamenti munkában.
„Gondolatvilágban nem a választásokhoz kell igazodni, hiszen nem demokratikus rendszerben élünk, így demokratikus választáson nem lehet leváltani a Fideszt” – jelentette ki az rtl.hu-nak adott interjújában Juhász Péter kommunikációs tanácsadó, az Együtt korábbi elnöke.
Juhász úgy fogalmazott, szerinte a kormányt csak az utcáról lehet leváltani. „El kell kezdeni újragombolni a kabátot civileknek és az ellenzéki pártoknak is. Nagyon remélem, hogy a civilekben fellobbant tűz tartós lesz, a pártok pedig ki tudják találni, milyen politikai munkát tudnak elvégezni, hogyan tudják úgy használni erőforrásaikat, hogy annak haszna is legyen” – emelte ki.
Az Együtt korábbi elnöke szerint a „parlamenti politizálás teljesen értelmetlen, ezen felesleges gondolkodni is. El kell engedni, hogy választásra készülünk, el kell engedni, hogy bármilyen javaslat átmehet a Fideszen, ellenállásra van szükség”. Juhász a mostani rendszerben tévútnak tartja, hogy a pártok a választásokra készülnek, szerinte az jelenti a helyes utat, ha arra koncentrálnak, hogy üzeneteiket eljuttassák a társadalomhoz. „A demokratikus fordulatra vágyó civileknek és az ellenzéki politikusoknak együtt kell működniük, de nem pártalapon és nem azzal az ambícióval, hogy a választáson győzzenek, illetve hogy melyik párt milyen pozíciókat, hány mandátumot kapjon. A cél a civil utcai ellenállás megszervezése. Ez egy hosszú folyamat, holnapután nem lesz változás, de már ma el kellene kezdeni az előkészítést” – jelentette ki.
Juhász Péter szerint egy üzenetet kellene eljuttatnia a politikusoknak az emberekhez: „hogy lehet másképpen élni és kormányozni”.
Juhász az rtl.hu újságírójának kérdésére azt mondta, nem kérdéses, hogy az ellenzéki pártok vezetőinek le kellene mondaniuk a választási vereség miatt. „Amikor az Együtt nem kapta meg a bejutáshoz szükséges szavazatszámot, azt mondtuk, hogy ennek így nincs értelme, levontuk a következtetéseket” – hozta fel a 2018-as példát. „Mégis fontos hozzáfűznöm, hogy senkit nem akarok lemondásra felszólítani vagy görcsösen bűnbakot keresni, nekik egyesével kellene felállniuk és vállalni a felelősséget. Annak viszont semmi értelme, hogy egymásra mutogatnak. Nem is tudom, milyen szóval jellemezhetném Gyurcsány Ferenc, illetve Jakab Péter Márki-Zay Péterrel kapcsolatos kijelentéseit. (…) Az ellenzéki blame-game arra utal, hogy semmit nem értenek abból a rendszerből, ami kiépült, és most teljes erejében is megmutatkozott” – emelte ki.
Juhász Péter nem gondolja, hogy Márki-Zay Péter személyén „túl sok” múlott volna a választásokon. „Lehet, hogy más jelölt 1–2 százalékkal jobb vagy rosszabb számokat hozott volna, de az alapvető probléma az ellenzék hozzáállása volt. Még mindig a 20–30 évvel ezelőtti pártpolitikában gondolkodnak, ezt Gyurcsány és Jakab is megmutatta: kire lehet ráfogni a kudarcot úgy, hogy én jobban jöjjek ki belőle?” – tette fel a költői kérdést.