A Nemzeti Választási Bizottság korábban úgy határozott, hogy a választási törvény „területi hatálya csak Magyarország területére terjed ki”.
Helybenhagyta a Kúria a Nemzeti Választási Bizottság határozatát, mely szerint érdemi vizsgálat nélkül elutasítják a Romániában elégetett szavazólapok ügyét. A felülvizsgálati kérelmet március 31-én nyújtotta be a Momentum a Marosvásárhelyen félig elégve megtalált erdélyi szavazólapok miatt.
A Kúria szerint azonban a kérelem megalapozatlan volt, és egyetértettek a Nemzeti Választási Bizottság határozatával, mely kimondta: nincs lehetőség a levélszavazás tisztaságának ellenőrzésére. Az NVB korábban úgy határozott, hogy a választási törvény „területi hatálya csak Magyarország területére terjed ki”, márpedig “a kifogás tárgyává tett cselekmény nem Magyarország területén történt, a (…) becsatolt videófelvételek alapján az Románia területén, Marosvásárhely melletti Jedd község határában történt.” Az NVB azt is megállapította, hogy „hatáskör hiányában nem vizsgálhatja az ismeretlen személyek Románia területén kifejtett tevékenységét”.
Nem tud mit kezdeni a Nemzeti Választási Bizottság a külhoni választási csalásokkal
A testület a választások tisztaságát felügyeli, de csak határon belül tud érvényt szerezni a törvényeknek. Így aztán nem vizsgálja felül a vajdasági és az erdélyi választási csalás gyanúját sem.
Ezzel a Kúria is egyetértett, döntésükben pedig szerepel az is, hogy a választási eljárás sommás jellege és a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvényben a bírósági jogorvoslatra előírt rövid határidők kizárják a bizonyítási eljárás lefolytatásának és ennek keretében hiánypótlási felhívás kibocsátásának a lehetőségét a vitás hatásköri kérdések elbírálása esetén is.
Hadházy Ákos országgyűlési képviselő ezt a mondatot cinikusnak és súlyosnak nevezte.
„Az érvelés valószínűleg nem új, korábbi döntésekre is hivatkozik, de ezzel végleg egy viccet csinál önmagából, a választási bizottságból, az egész választásból, az állítólagos demokráciából és Magyarországból is” – tette hozzá a politikus, aki alkotmányos válságnak nevezte a történteket.