Botka László volt kampánymenedzsere értékelte Márki-Zay Péter kampányát. Szerinte középről nem lehet leváltani Orbán Viktor rendszerét.
„Ami most történt, az egy technikai KO. Ha ebből azt vonják le, hogy jó, majd egy kicsit jobban kell dolgoznunk, akkor a következő full KO lesz. Már az szürreális, hogy európai politizálást hirdetnek. Ha a nyugat-európai mintát követnék, akkor minden egyes ellenzéki párt vezetőjének le kellett volna mondania vasárnap este. Mindegyiknek” – jelentette ki Ruff Bálint politikai kommunikációs tanácsadó a 444.hu kérdéseire.
Ruff szerint „ki kell mondani végre, hogy nincs szükség ennyi pártra, akik önállóan nem érnek el 5 százalékot, azok csak a teret és az erőforrásokat foglalják. Látni kell, hogy bármennyire próbálták az ellenkezőjét állítani, de a gyurcsányozás működik, a DK az ő vezetésével nem fog tudni néppárttá válni. Dobrevvel talán igen. Ahhoz, hogy a Jobbik újra erős legyen, stratégiai változás kell, különben el fognak tűnni. A Momentumnak meg végre el kell döntenie, hogy micsoda, és nem elég azt gondolni, hogy ők okosak, annak is kell látszani végre. Az összefogásnak keretet és tartalmat kell adni, az erőforrások nagy részét közösen kell kezelni.” A kampánymenedzser kiemelte,
ha az ellenzék nem tanul meg újra politizálni, nem szabadul meg árrulóitól és kollaboránsaitól, és nem épít rendszert Orbánnal szemben, akkor a következő választáson se lesz kérdés, hogy mi lesz az eredmény, csak az, hogy mekkora lesz a megszokott kétharmad”.
Ruff az interjúban azt mondta, szerinte az embereket nem szólította meg kellően az ellenzék a korrupció, jogállamiság és az Európai Unióhoz való tartozás szajkózásával, Orbán kampánya viszont hatásos tudott lenni, hiszen az embereket a megélhetésük és a biztonságuk érdekli. A szakértő szerint az ellenzék témáinak semmi jelentősége nem volt, hiszen „ha lenne, akkor 2014 óta mindig az ellenzék nyert volna”.
Botka László korábbi kampányfőnöke azonban tovább is ment: szerinte a kétharmad Márki-Zay Péter katonákról szóló félmondatán és annak utóéletén múlhatott. Ruff rémisztőnek írta le, „hogy hány olyan politikus és szakértő vett részt ebben a kampányban, akik zsinórban a negyedik kétharmados Fidesz-győzelemhez asszisztáltak. Negyedszerre is azt mondták, hogy populizmusra rációval kell válaszolni, miközben már háromszor láttuk, hogy ez nem működik.”
A szakértő szerint az ellenzéki pártok az előválasztás második fordulójának másnapján voltak a legsikeresebbek, azonban Márki-Zay félreértette, hogy miért nyert. „Azt gondolta, hogy a személye, vagy a programja nyert, holott azért győzött, mert sokan az ellenzéket leváltó embert látták benne. Hatott rájuk az elszántsága, a küzdeni akarása, hogy egy fideszes fellegvárban győzött korábban, és leginkább az, hogy nem az ellenzéki rendszer része. Nem része annak a rendszernek, amelyik addigra 11 éve különböző formációkban háromszor kapott ki kétharmaddal. De két hét alatt ő is a rendszer részévé vált” – jelentette ki.
Ruff hozzátette, hogy Márki-Zay csupán alkudozott az ellenzéki pártokkal, nem diktált nekik, nem vezette őket, nem adott nekik irányt. „Csak kért azoktól, akiket két napja legyőzött. A változástól rettegők megnyugodtak, és jelentették a gazdáiknak, hogy nyugi, itt semmi nem fog történni.” A szakértő komoly kritikával illette az ellenzéki kampányt azért is, mert abban Márki-Zay Péter a kiábrándult fideszes szavazókhoz próbált szólni.
„Olyan, hogy kiábrándult fideszes, mint választói csoport, nem létezik. Nincsen konzervatív értelmiségi választói réteg, legfeljebb pár száz ember. A harmadikutas közép választói tömege sem létezik, akikhez például Puzsér Róbert nagyon sikertelen főpolgármesteri kampánya, vagy régen a Schiffer András vezette LMP-é szólt. Ezek délibábok. Középről nem lehet leváltani Orbán Viktor rendszerét. Rengeteg energiát pazarolt el ez a kampány ilyen üzenetekre. Márki-Zay a lakitelki találkozót akarta rekonstruálni, a 89-es MDF-es hangulatot. Az akkor győzött, de azóta egy másik országban élünk, és az MDF már régen megszűnt, mert nem volt rá igény” – mondta.