Orbán Viktor mindenkinél jobban tudja, hogyan kell győzni – a negyedik kétharmados diadala után ehhez nem fér kétség. Tudja-e azonban azt is, hogyan kell kormányozni, amikor a járványnál is nagyobb kihívások várnak az országra, amely éppen az ő hibájából elszigeteltebb, mint valaha?
Soros György életének legrosszabb befektetése a magyar baloldal volt – mondta vasárnap esti győzelmi mámorában Orbán Viktor. A magyar születésű amerikai milliárdos maga döntött arról, kit és mennyivel akar támogatni, és vagyonán nem látszik meg, hogy bármit elbukott volna az elmúlt években. Szemben a magyar polgárokkal, akik Orbán győzelmébe voltak kénytelenek befektetni, akár kívánták, akár nem, és a következő hónapokban derül majd ki, hogy belerokkannak-e az újabb kétharmad finanszírozásába. Ellenzéki oldalról egyelőre aligha számíthatnak gyógyírra, mert már az is csoda lesz, ha a most még közösen tervezett jövőben nem őrlődnek fel teljesen az Egységben Magyarországért tagjai.
Magyarországon a 2010-es kormányváltás óta egy versengő autoriter rezsim épül, amely szabad választásokon méreti meg magát, a körülményeket azonban mindig úgy alakítja, hogy minimalizálja a veresége esélyét. Külön lehet tehát vizsgálni a versengés eredményét és az autokrácia eszköztárát. Ami az előbbit illeti, vitathatatlan a helyzet. Ez alkalommal megfelelő kontroll volt a szavazókörökben, így az a mítosz megdőlt, hogy a független szavazatszámlálók hiányában egyes helyeken nem lett volna szabad és titkos a voksolás. Az Orbán-féle választási rendszer legjobban ellenőrzött választása eredményezte a legmagasabb Fidesz-fölényt. A voksok 53 százalékát hozta el, enyhén felülmúlva a Medián egy hete a HVG-ben bemutatott 50 százalékos becslését.
A Momentummal kiegészült parlamenti ellenzék 35 százalékos szavazataránya pedig a legrosszabb eredmény 2010 óta, és messze ható következményei lesznek. Orbán ugyanis megszerezte azt a mozgásteret, amire a következő hónapok kihívásai miatt szüksége is lesz. Győzelme az ország eladósodásába, nemzetközi elszigetelődésébe és a társadalom lelkiállapotának további romlásába került. A kétharmad viszont lehetővé teszi, hogy a garantáltan népszerűtlen lépéseket olyan politikába ágyazza a kormány, amivel nemcsak bűnbakot mutat fel választói számára, de látványosan elégtételt is vehet a kijelölt ellenség felett. A kormány régóta kínál kenyeret és cirkuszt; a jövőben várhatóan kevesebb lesz a juttatás, és ennek arányában több a vadállatok elé dobott ellenség, amely – láthattuk – bárkiből fabrikálható.
Elemzésünket a választásokról, valamint az eredmény lehetséges következményeiről elolvashatják a csütörtökön megjelenő, friss HVG-ben, illetve a hvg360-on.