Itthon hvg.hu 2022. április. 03. 06:00

Hova kell menni szavazni? Mi a választási csalás? Hogyan számolják ki a mandátumokat? Tudnivalók a mai voksolásról

Vasárnap reggel 6-tól este 19 óráig lehet szavazni az Országgyűlési választásokon és a népszavazáson. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat onnantól kezdve, hogy mit vigyünk magunkkal egészen odáig, hogy hogyan osztják el a mandátumokat.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Kire is szavazhatok?

Az országgyűlési választáson pártlistára, illetve egyéni jelöltekre lehet szavazni. A választásra hat párt, illetve pártszövetség állított országos listát. A szavazólapon a pártok, illetve jelöltek sorrendjét sorsolással döntötték el. A nemzetiségi névjegyzékbe vett választók egyéni jelöltekre, illetve a saját nemzetiségi listájukra szavazhatnak.

Népszavazás is van ma, ott négy kérdésre kell válaszolni.

Ha valaki mindkét voksoláson részt akar venni, külön-külön kell aláírnia a névjegyzéket. Ha csak az egyiken akar, akkor csak az egyik névjegyzéket írja alá. Minden esetben figyelni kell arra, hogy a szavazólapot átadás előtt lepecsételjék, különben nem lesz érvényes a szavazat.

Szándékosan is lehet érvénytelenül szavazni. Annak minősül, ha nem tölti ki a szavazólapot (a későbbi viták miatt ez nem célszerű), nem két egymást metsző vonalat tesz az adott jelölt, párt vagy kérdés mellé, hanem rajzol, karikáz, aláhúz, esetleg egy sorban több lehetőséget választ. Bár a szavazás titkos, több x behúzása esetén készülni kell arra, hogy a titkosság sérülhet, hiszen a toll sercegése, koppanása kihallatszódhat a szavazófülkéből. Akit nem zavar, ha látják, a szavazóhelyiségen belül bárhol kitöltheti a papírt, ki viszont nem viheti.

Fülöp Máté

Az is fontos, hogy a szavazófülkébe alapvetően egyedül kell bemenni, segítséget kérni lehet, de senkit sem kötelezhetnek arra, hogy egy kísérő is vele menjen.

Miért van együtt a népszavazás és az országgyűlési választás?

A kormány szerint így olcsóbb a lebonyolítás, bár a valós politikai indok az lehet, hogy így sokkal többen vehetnek rajta részt, mintha külön időpontban tartanák. A népszavazás akkor érvényes, ha az összes választópolgár (ez körülbelül 8,2 millió ember) több mint fele érvényesen szavaz, és akkor eredményes, ha a résztvevők legalább fele azonos módon szavazott.

Elvesztettem a választási értesítőt, hol tudom megnézni, hova kell mennem szavazni?

Jellemzően ugyanoda kell mennie, ahol négy évvel ezelőtt is szavazott. Ha első szavazó, nem emlékszik, vagy új helyre költözött, legkönnyebben a választási iroda honlapján a lakcíme megadásával tudja kikeresni a szavazókört, ide kattintva.

Ugyan csak érvényes okmányokkal lehet szavazni (a személyi, jogosítvány vagy útlevél mellé lakcímkártya is kell), de most trükkös időszak van: a járványhelyzet miatt a lejárt okmányok döntő többsége érvényes, de azért ellenőrizze, a Nemzeti Választási Iroda korábbi tájékoztatója erről pontos támpontot ad:

Nemzeti Választási Iroda

Az is fontos, hogy este 7-ig megérkezzen a szavazóhelyiséghez, utána ugyanis már nem állhat be a sor végére sem. A sorban állók még leszavazhatnak, tart, ameddig tart. 2018-ban az átjelentkezések miatt nagyon elhúzódott a szavazás, durván este 9-ig álltak sorba az emberek az egyik kijelölt szavazóhelyiség előtt. Amíg az utolsó választó le nem szavaz, az addig feldolgozott eredményeket nem kezdhetik publikálni, nehogy befolyásolják a szavazót valamiképpen az eredmények. A Nemzeti Választási Iroda vezetője azt ígérte, idén ilyen túlórázás nem lesz, javítottak a rendszeren.

Most derült ki, hogy nem tudok elmenni személyesen. Még lehet valamit tenni?

Máté Péter

Igen, délig még lehet mozgóurnát kérni. Az is szavazhat, aki koronavírus miatt karanténban van. A Nemzeti Választási Iroda korábban a hvg.hu-nak azt írta, a mozgóurnával közlekedő szavazatszámlálók minden esetben az előre meghatározott járványvédelmi protokoll szerint járnak majd el: egyszer használatos maszkot és védőkesztyűt viselnek és adnak a választónak, tartják a távolságot, és a koronavírussal fertőzött otthonába lehetőség szerint nem mennek be.

Szelfizhetek a szavazófülkében?

Ez határeset. Régen büntettek azért, ha valaki lefotózta a szavazólapot, de két éve a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság ezt a gyakorlatot elítélte. A választási törvényben végül nem adtak zöld utat a szavazólapok lefényképezésére.

A gyakorlat választási csalás gyanúját is keltheti, hiszen így a választó adott esetben rávehető, hogy valaki más számára így igazolja, hogy kire szavazott.

Egy csomó plakát van kint ma is, ez szabályos?

Igen, a kampány során kirakott plakátok kint lehetnek, csak újakat nem lehet felrakni. A korábbi gyakorlat, a kampánycsend sincs már, arra kell ügyelni, hogy a választás helyszínétől számított 150 méteren belül nem lehet a szavazás napján kampányolni.

Túry Gergely

A szavazóhelyiségben nem lehet kint semmilyen párt választási vagy más hirdetése, jelvénye, ott is tilos a kampánytevékenység. A Nemzeti Választási Iroda ebbe a körbe sorolja az orosz–ukrán háborúra utalást is. Aki mégis kifejezné érzelmeit, legegyszerűbben az öltözetének színvilágával teheti azt meg.

Választási csalást láttam. Hol tudom jelenteni?

A helyi választási bizottságnál kell jelezni, ha valaki szabálytalanságot tapasztal. A TASZ korábban összegyűjtötte, mi lehet gyanús. A civil jogvédő szervezet a következő példákat hozza fel:

  • Ha valaki tudomást szerez arról, hogy bárki gyanús módon próbálja befolyásolni a választás eredményét. Ilyen lehet, ha egy párt, jelölt vagy az ő érdekükben valaki busszal vagy kisbusszal szállítja a szavazókat, vagy az, ha a választókerületben működő szavazatszámláló bizottság közvetlenül beszámol bármelyik pártnak arról, hogyan alakul a részvétel a választáson.
  • Valaki pénzzel, vagy más anyagi juttatással, fenyegetéssel vagy erőszakkal próbál egy választópolgárt rávenni arra, hogy menjen vagy ne menjen szavazni vagy arra, hogy egy konkrét személyre vagy listára szavazzon. Ebbe a körbe tartozik a láncszavazás szervezése is. Láncszavazás akkor történik, ha valaki egy előre kitöltött szavazólapot ad egy szavazónak, hogy ő azt az urnába helyezze, és helyette az üres szavazólapot pedig kivigye a szavazóhelyiségből, amelyet utána odakint töltenek ki és a következő szavazó viszi azt be, miközben kihozza az őt illető lapot, és így tovább.
  • Valaki a szavazólapot kiviszi a szavazóhelyiségből, vagy kitöltött szavazólappal lép be oda.
  • Valaki ellehetetleníti, hogy más leadhassa a szavazatát, vagy azt, hogy kifogást nyújtson be valamilyen választási jogsértéssel szemben.

A Számoljunk Együtt is készített egy kisokost a szavazatszámlálóknak (nagyon sok civil lesz idén). A többi között azt írták, ha egy kísérő többször is megjelenik szavazókkal napközben, az szervezett csalás gyanúját vetheti fel.

Azt is tanácsolták, hogy urnabontás után ne tévesszék szem elől az urnát, nehogy tömegével beledobjanak szavazólapokat, illetve figyeljenek oda arra is, hogy a számlálás közben senkinél ne legyenek tollak, ceruzák, nehogy ráfirkálással érvénytelenné tegyenek szavazólapokat vagy az üresen hagyott papírokat kitöltsék.

Fülöp Máté

A számolásról szóló jegyzőkönyvről készítsenek fotót, kérjenek hivatalos másolatot, illetve kísérjék el az elkészült jegyzőkönyveket és a kötegelt szavazólapokat a helyi választási irodába. Azt is javasolják, hogy csalásra utaló eseménynél ragaszkodni kell a jegyzőkönyv felvételéhez.

Mikor van eredmény?

Este 7-kor zárnak a szavazóhelyiségek, utána bontják az urnákat ott, ahol már lezárult a szavazás. Ahogy más említettük, addig egy adatot sem mondanak be, amíg le nem szavazott az utolsó sorban álló is.

Vasárnap éjjel 11 körül már látszani fog a részeredmény, és ha nagy a különbség, akkor lényegében a végeredmény is. Az összes szavazatot vasárnap éjjel még nem tudják összesíteni, ugyanis a külképviseleteken leadott voksok, illetve az átjelentkezők szavazatai még hiányoznak.

Miután ők egyéni jelöltre is szavazhatnak, a választás titkossága érdekében egy-egy szavazókörben csak akkor bontják fel a szavazatokat, ha ezeket hozzá tudják keverni. Ha nagyon kis különbség van az első és második helyezett között, akkor akár még fordulhat is a mandátum, bár ilyenre eddig nem volt példa.

A határon túli magyarok levélszavazatai sem feltétlenül érkeznek még meg, hiszen azt postán is fel lehet adni. Ezek listás szavazatok, a 106 egyéni mandátum sorsát nem befolyásolják.

Reviczky Zsolt

A héten kiderült, a Marosvásárhely melletti illegális szeméttelepen kidobott és részben elégetett szavazólapokat találtak. A lapokon ellenzéki szavazatok látszottak, erre hivatkozva Márki-Zay Péter kérte az erdélyi szavazatok érvénytelenítését. A Nemzeti Választási Iroda feljelentést tett az ügyben, a román rendőrség is nyomoz, de nem tudni, annak mikor lesz eredménye, illetve ha megállapítják a választási csalást, annak milyen következményei lesznek. A határon túliak szavazatán idén 1–2 mandátum sorsa múlhat.

Hogyan számolják ki a mandátumokat?

A 199 fős Országgyűlésbe 106 képviselő egyéni mandátumot szerezve, míg 93 ember listáról kerül be. Az egyéni választókerületekben az nyer, aki több szavazatot szerzett, nincs semmiféle érvényességi küszöb.

Bár kizárt, hogy megtörténjen, de a szabályok szerint egy szavazat esetén is érvényes lenne a választás. Figyelembe veszik a vesztesekre leadott szavazatokat is, azt hozzáadják az országos listára érkezett voksokhoz. Győzteskompenzáció is van, ami azt jelenti, hogy a mandátum megszerzéséhez nem kellő plusz voksokat hozzáadják a győztes jelölt pártlistájához. Csak annál a pártnál számít a töredékszavazat, amely tudott országos listát állítani (ehhez meghatározott számú jelöltre van szükség), és csak az jut be a parlamentbe, amely megszerezte a szavazatok öt százalékát. Ha annál kevesebbet ért el, a rá leadott szavazatok elvesznek, állami támogatást viszont 1 százalékos eredmény fölött kaphat.

A pártlistáról 93 mandátumot osztanak szét, de innen kap egy helyet a nemzetiségi listáról bekerülő képviselő is, aki úgynevezett kedvezményes mandátummal, vagyis jóval kevesebb szavazattal kerül az Országgyűlésbe.

Hirdetés