Stratégiai nyugalomra van szükség – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban a Kossuth Rádiónak adott interjújában. A miniszterelnök szerint Németország a II. világháború óta példátlan módon fegyverkezni kezdett, ez pedig „újra körvonalazza a jövőnket”. Orbán szerint a kampánynál jelenleg fontosabb, hogy béke legyen Magyarországon, így a háborúból ki kell maradnunk. A miniszterelnök természetesen beolvasott az ellenzéknek is, szerinte feljelentéssel ér fel, hogy a kárpátaljai magyarokat oroszbarátnak bélyegezték.
Orbán Viktor csütörtökön Beregsurányban járt, ahol azt mondta, nem Magyarország kezében van az ukrán–orosz konfliktus kulcsa. Nyolc nap alatt 140 ezer ember érkezett Magyarországra, Orbán szerint még többen jönnek, jelenleg csupán a válság elején vagyunk. Találkozott a menekültekkel, beszélgetett velük, szerinte tipikusan a belső-ukrajnai területekről jönnek, de érkeztek kárpátaljaiak is. Érkeznek ukránok és harmadik országok lakói is, találkozott külföldi diákokkal is, délután pedig India miniszterelnökével is egyeztet, hiszen megállapodást kötött az érintett országokkal, hogy hazaviszik a diákokat. A diákok ha később vissza akarnak térni, akár Magyarországra is jöhetnek. Magyarország a menedék – jelentette ki a miniszterelnök.
Sok feladata van a kormánynak, ilyen például a határvédelem, katonai feladatokra való készülés. A szomszédos terület Kárpátalja, ami jelen pillanatban nem hadműveleti terület. Orbán szerint ez nagy érték, mert sokkal többen jönnének, ha az lenne. Meg kell szervezni a menekültek jövőjét – mondta. Azt látja, hogy az ide érkezők 70–80 %-a továbbmegy, várják őket az ismerőseik. Vannak olyanok, akiknek nincs hova menniük, nekik szállást kell adni, a gyerekeknek iskolát kell biztosítani. Sokan jönnek olyanok Orbán szerint, akik nincsenek beoltva, őket be kell oltani, betegségeiket kezelni kell. A miniszterelnök megköszönte az önkéntesek munkáját is. Emberségre is szükség van, ezt a civilek és különösen az egyházak tudják megadni – mondta Orbán.
A miniszterelnök azt mondta, hogy tárgyalnak a munkaadókkal arról, hogy az érkezőknek legyen munkájuk. Az ide érkezőknek azt tudjuk felajánlani, mint a magyaroknak: három hónapig tudunk ellátmányt adni, utána el kell menni akár közmunkára – mondta Orbán. Szállást adunk, enni adunk, de aki marad, annak el kell foglalni a helyét a mi életünkben – tette hozzá.
Ha beszélni kell, Brüsszelre mindig lehet számítani, ha cselekedni, akkor a nemzetállamokra. Nem tudom önnek megmondani, mi a jóistent csinálnak ott - mondta Orbán, aki szerint menekültügyben nem kell várni Brüsszelre, ezt Magyarország meg fogja oldani. Évek óta végzi az ország Európa határvédelmét, most is meg tudjuk oldani a menekültek kezelését a miniszterelnök szerint. Orbán hozzátette, hogy az oroszok biztonsági garanciáiról szóló vitát tárgyalásos alapon kell rendezni, nem háborúval, hiszen a háború kárvallottjai szinte azonnal Magyarország lesz a menekültek miatt. Szankciók fognak életbe lépni, ezek árát pedig a szomszédok fizetik meg - mondta, majd hozzátette, hogy ezt az álláspontot képviselték korábban is, szerinte a minszki megállapodást korábban végre kellett volna hajtani. Mint mondta, az ország mindent megtett, de ez a háború nem magyar felelősség. Orbán szerint V4-es menekültpolitika kell, nem Brüsszelre kell várni.
Orbán szerint Németországban nagy jelentőségű dolog történt, hiszen ott egy bejelentés újra körvonalazza a jövőnket: Németország újra fegyverkezik, a második világháború óta először. Korábban a hiányzó német haderőt Orbán szerint az amerikaiak pótolták. A magyar haderőről elmondta, hogy "gyenge ember nem kap békét", két forrásból merítünk: saját erőből és szövetségeseinkből, azonban arra számítani, hogy más megvéd minket tévedés. Orbán szerint a NATO önmagában nem véd meg minket, kell egy sziklaszilárd saját haderő, fel kell készülni egy konfliktusra is. A miniszterelnök azt mondta, hogy a hadiipar fejlesztését az ország időben kezdte, jobb lett volna hamarabb, de 2010-ben más témákkal foglalkozott az ország. Sok dolog volt, amit el kellett végezni a haderő fejlesztése előtt - mondta Orbán, aki szerint a haderőnél fontosabb volt a csok, a rezsicsökkentés, a nyugdíjak is. Aztán jött a migráció, majd baloldali össztűzben fejlesztették a hadseregét.
Nem vagyunk kész, egy háború a szomszédban soha nem jön jól - mondta. Orbán kijelentette, hogy betonszilárdságú biztonságunk van, akkor lehet baj, ha elveszítjük a józan eszünket, hiszen nincs olyan NATO, aki a saját butaságától megvédené az országot. A miniszterelnök stratégiai nyugalomra intett mindenkit: háború van, annak sokféle kifutása lehet, ezeken már most gondolkodni kell. Nehéz helyzetben vagyunk érzelmileg is Orbán szerint, hiszen emberek halnak meg a szomszéd országban. Ilyen helyzetben könnyű hibázni a miniszterelnök szerint, mint mondta, nem szabad gyorsan dönteni. Orbán szerint a baloldal a háború pártján áll, hiszen ha fegyvert, katonát küldünk, akkor belesodródunk a háborúba, ellenségeket szerzünk vele. Ha fegyver kerül Magyarországról Kárpátaljára, akkor ott magyar provokációra lesz háború – mondta. Orbán szerint most nem nyilatkozatokkal kell kedvezni a nyugati szövetségeseknek, hanem magyar szemmel kell nézni a helyzetet, így a baloldal háborúba sodró kijelentéseinek ellent kell mondani.
Orbán egy szót sem szólt a megtámadott és azóta elfoglalt ukrán atomerőműről
A Kossuth Rádiónak adott interjúban kimondta, hogy háború van, de az éppen zajló eseményeket nem kommentálta.
Orbánt eddig az ütötte legjobban szíven, hogy a kárpátaljai magyarok oroszbarátok. Szerinte ez háborús időkben tett följelentés a magyarok ellen. Az ukránok az életükért küzdenek, most nem lehet a sérelmekkel előhozakodni, ennek nem most van itt az ideje – mondta. Szerinte a magyaroknak Kárpátalján mindig voltak problémái, így ha egy politikus azt üzeni az ottani ukránoknak, hogy az ottani magyarok oroszbarátok, akkor az fenyegetést jelent a magyaroknak. A kampányban ha háború van, akkor sem lehet a kampányt szem előtt tartani, hanem a magyarok biztonságát kell – mondta Orbán. Ma a béke, a biztonság, és az a fontos, hogy kimaradjunk ebből a háborúból – tette hozzá.
Orbán szerint vannak közvetlen és középtávú veszélyek. Szerinte közvetlen veszélyt jelent a szankciós politika, azonban ezeknek a magyarok nem vetnek gátat, annak ellenére sem, hogy ezek a Krím idején sem váltak be. Az egység a fontos, de ennek ára, van, a szankciók kétélű fegyverek, rövidtávon fizetni fogunk érte – mondta, majd hozzátette, hogy a szankciók által lerombolt gazdaságok okozta nehézségeket kezelni kell. Ilyen például a Sberbank, ami Orbán értelmezésében a szankciós politika miatt bukott be. Ez a magyar gazdaságnak is fáj, hiszen ezek olyan cégek, amik működtetik a magyar gazdaságot, ez hiányozni fog. Orbán kiemelte, hogy az energiaárak is növekednek a szankciók miatt, azonban a rezsicsökkentés védi a magyar családokat szerinte, ez pénzbe kerül, ezt Varga Mihálynak kell előkerítenie.
Európában magas infláció volt, azonban ennek a veszélye tovább nőtt a szankciók miatt. Középtávon jelentkező veszély, hogy az európai gazdaság teljesítménye kisebb lesz, így újra kell mindent kalkulálni, ezt pedig nekünk is el kell végeznünk. Orbán szerint azonban ezt még nem látjuk, azonban arra van szükség, hogy minél hamarabb véget érjen a háború. Legjobban azok szenvednek, akik közel vannak a háborús térséghez, mi szenvedjük meg a háborút is és a szankciókat is – mondta.
Eltörölte a kormány a járványvédelmi szabályokat, maszkot azonban a miniszterelnök szerint nem tilos hordani ennek ellenére sem. Orbán szerint ötödszörre is sikerült megfékezni a koronavírust, mint mondta, szakemberek javaslatára döntöttek a korlátozások eltörlése mellett. Hozzátette, hogy mindenki figyeli, hogy lesz-e hatodik hullám, mint mondta, nem kizárt, hogy az ötödik hullám volt az utolsó.
Az orosz–ukrán háborúról folyamatos közvetítésünkben számolunk be, ezt ide kattintva érheti el:
Tűz ütött ki a zaporizzsjai atomerőműben, de a sugárzás szintje nem emelkedett - percről percre összefoglalónk
Az orosz-ukrán háború nyolcadik napjában járunk. Az éjszaka folyamán ukrán források szerint az oroszok lőtték a zaporizzsjai Enerhodarhoz tartozó atomerőművet, melynek eredményeképpen tűz ütött ki a létesítményben, Boris Johnson és Joe Biden is tárgyalt Zelenszkijvel az éjszaka. Percről percre tudósításunkban minden fontos hírt megtalál a konfliktusról.