Minél magasabb végzettségű valaki, annál inkább Oroszországot teszi felelőssé az ukrajnai háborúért, és annál erősebben gondolja úgy, hogy Magyarországnak jobban kellene támogatnia Ukrajnát. Ha a teljes kört nézzük, tízből hét ember úgy gondolja, Magyarországnak egyenlő távolságot kell tartania mindkét féltől.
Gyorsfelmérést készített az Euronews megbízásából az Opinio arról, hogyan ítélik meg az ukrajnai fegyveres konfliktus okait és következményeit a magyarok.
A 16-59 évesek körében végzett felmérés eredményei szerint a válaszadók 60 százaléka gondolja úgy, hogy Magyarország túl közel került Oroszországhoz és Putyinhoz, és ez most akadályozza, hogy határozottabban lépjen fel az EU és Ukrajna oldalán. A válaszadók 40 százaléka viszont azt tartja fontosnak, hogy jóban legyünk az oroszokkal, az olcsó gázellátás érdekében.
A végzettség szerint a következőképp alakulnak az állásfoglalások:
- a nyolc osztályt végzettek 55 százaléka véli, hogy túl közel kerültünk Moszkvához, 45 százalékuknak az olcsó gáz fontosabb,
- a szakmunkások 46 százaléka szerint vagyunk túl közel, 54 százalékuk a gázárakra fókuszál,
- az érettségivel rendelkezőknél 61-39 az arány,
- a diplomásoknál pedig 79-21.
Arra a kérdésre, hogy ki a felelős a fegyveres konfliktus kirobbanásáért, a válaszadók 58 százaléka mondta, hogy Oroszország, amely egy független államot támadott meg, 42 százaléka szerint viszont a nyugati országok és Ukrajna provokálták, azzal, hogy Ukrajna túl közel került a NATO-hoz.
A végzettség szerinti megoszlások:
- a nyolc osztályt végzettek 51 százaléka szerint a nyugati országok felelősek a háborúért, 49 százalékuk szerint Oroszország,
- a szakmunkásoknál ez az arány 52-48,
- az érettségivel rendelkezőknél már az oroszokat felelőssé tevők vannak enyhe többségben: 43-57,
- a diplomásoknál pedig már elsöprő a fölényük: 21-79.
A megkérdezett magyarok 51 százaléka szerint a háború a két ország vitája, míg 49 százalék véli úgy, hogy Oroszország agressziója egy szuverén állammal szemben. A két alacsonyabb iskolai végzettségű csoport inkább két ország vitájának értékelik a történteket, az érettségivel rendelkezők 51 százaléka szerint ez orosz agresszió, a diplomásoknál 71 százalék véli ugyanezt.
Tízből hét megkérdezett magyar gondolja úgy, hogy Magyarországnak egyenlő távolságot kell tartania mindkét féltől.
A válaszadók csupán 2 százaléka gondolja úgy, hogy Oroszország mellé kell állni, és sokkal többen, a megkérdezettek negyede véli úgy, hogy jobban kellene támogatni Ukrajnát. Itt a diplomások azok, akik a többi csoporthoz képest kiugró mértékben, 55 százalékban vélik, hogy többet kéne tennünk az ukránokért.
A többség egyetért a fegyverszállítmány átengedésének tilalmával, összességében 69 százalék véli, hogy ez helyes döntés, mert ki kell maradni a konfliktusból, és 31 százalék gondolja azt, hogy ez nem helyes, mert segíteni kell. Végzettség szerint és százalékban kifejezve támogatják a fegyverszállítási tilalmat: 8 általános/79 százalék, szakmunkás/91 százalék, érettségi/69 százalék. Csak a diplomások szerint lenne fontosabb az, hogy így is segítsünk: 60 százalékuk véli ezt a szállítási tilalom mellé álló 40 százalékkal szemben.
Az ukrajnai háborúról szóló percről percre tudósításunk ide kattintva érhető el.