Itthon hvg.hu 2022. február. 13. 10:36

A „Kínát sértő” utcanevek megváltoztatására kéri Baranyi Krisztinát a magyarországi kínai közösség

A kínaiak azért fordultak a ferencvárosi polgármesterhez, mert kifogásolták a Fudan Egyetem területét szegélyező utcák elnevezéseit.

Fudan helyett Diákváros
Friss cikkek a témában

Válaszolt a IX. kerület polgármestere a magyarországi kínai közösség hozzá intézett levelére. Ebben a kínaiak arra kérték Baranyi Kirsztinát, hogy fontolja meg a Fudan Egyetem tervezett területét szegélyező utcanevek megváltoztatását. 

Mint írták, fontosnak tartják, hogy jó kapcsolatot alakítsanak ki a főváros, valamint a kerületek vezetésével, és tudomásul veszik, hogy Magyarországon a választáson minden politikai erő a legjobb eredményt szeretné elérni, de szomorúan tapasztalták, hogy a Fudan Egyetem építésének ügye is részévé vált a politikai csatározásnak. „Sajnos mivel nekünk egytalánt meg kell felelni a befogadó ország (Magyarország) politikai gondolkodásával, de ugyanakkor nekünk meg kell felelni az anyaország Kína elvárásaival is. Ezért rossz érzés töltött el bennünket, amikor a FUDAN egyetem területét övező utca neveket úgy változtatták meg, hogy az anyaország politikai gondolkodásával nem összeegyeztethető. Mivel ismerjük az anyaország reakcióit, az ilen belügyekbe való beavatkozásnak tekinthető politikai reakciókra, félelmünk egyre nő, hogy a Magyarország és Kína közötti gazdasági kapcsolatok rossz irányba fognak fejlődni” – írták.

Végül pedig arra kérték a polgármestert, hogy „gondolják át az utcanevek által okozott és kialakult helyzet előnyeit és hártányait és amennyiben lehetséges, Kínát sértő válotztatásokat módosítsák”.

Baranyi a válaszában jelezte: az egyetemes emberi jogok melletti kiállásként értelmezi az utcanévtáblák kihelyezését. Kitért arra is, hogy a közösség levelében Kína belügyeibe való beavatkozással vádolta meg, holott éppen kínai érdekkörök akarnak beavatkozni a magyar belügyekbe, az átnevezéseket ennek megfelelően nem kínai belügynek, hanem magyar érdekvédelemnek tekinti.

Végezetül arra bíztatta a magyarországi kínai közösség tagjait, hogy közösen építsenek egy olyan világot, ahol nem szükséges kiállni a tibetiek, az ujgurok, a hongkongiak vagy a kínai katolikusok mellett, mert nem üldözi őket senki.

A Fudan Egyetemmel kapcsolatban kialakult botrányról cikksorozatban foglalkoztunk, ebből kiderül, hogy a magyar kormány és a kínai állam között létrejött megállapodás értelmében a kínaiaktól felvett hitelből építenénk a Diákváros tervezett helyére egy kínai egyetemet. Az időközben ellenzéki vezetésűvé vált Ferencváros pedig azzal tiltakozott az elképzelés ellen, hogy olyan utcanévtáblákat helyezett ki az egyetem területe mellé, amelyek Kínában meglehetősen érzékeny témának minősülnek.

A Kínanak üzenő táblákat tavaly nyáron mutatták be, akkor derült ki, hogy az egyetem területét a Dalai Láma út, az Ujgur Mártírok útja, a Szabad Hongkong út és a Hszie Si-kuang püspök útja fogja határolni. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor gyermekdednek, de viccesnek nevezte az akciót, amelyre Kína is reagált.

Hirdetés