A miniszterelnök szokásos pénteki rádióinterjújában azt mondta: sok munkánk van abban, hogy jó a viszony Oroszországgal.
Több szempontból is különleges helyzet volt – mondta Orbán Viktor a moszkvai tárgyalásairól péntek reggeli, a Kossuth rádióban adott interjújában. A miniszterelnök szerint – bár magyar szempontból fontosabbak voltak a kétoldalú egyezmények – a világpolitikai helyzet miatt volt fontos a találkozó, bár „nem vagyunk még világpolitikai tényezők, az még odébb van”.
Orbán szerint az orosz-viszonyok magyar modellje alapján EU- és NATO-tagként is lehet jó viszonyt ápolni, de egyébként a német–orosz gazdasági kapcsolatokban is „dúl a szerelem” – tette hozzá.
„Mi alkalmasak vagyunk jégtörőnek” olyan nyugat-keleti feszültségek idején, mint ami most tapasztalható.
A nyugati-keleti tárgyalások első lépését Magyarország tette meg, ezért nevezte békemissziónak az útját. Orbán Viktor végül 9 javaslatot tett, ebből 8-ban sikerült megállapodni. A miniszterelnök hozzátette: sok munkánk van abban, hogy jók a viszonyaink az oroszokkal, nem úgy, mint a szovjetekkel volt. Utóbbin túl vagyunk.
Ezután arról esett szó, hogy a miniszterelnök célja Magyarország energiafüggőségét megszüntetni, ezért ha Paks II megépítése és a naperőmű-program befejeződik, 2030-ra elérhetünk oda, hogy csupán energiatermelésünk 10 százaléka lesz fosszilis.
„Magyarország klímabajnok már most is”
– mondta, ráadásul annak ellenére, hogy az energiaárak alacsonyak.
Orbán Viktor az energiaárakról értekezett hosszan az orosz–magyar tárgyalás apropóján, és Szijjártó Péter munkáját méltatta, aki szerinte remek szerződést kötött még mielőtt energiakrízis lett volna. ”Ha nem lenne hosszú távú szerződésünk, úgy néznénk ki, mint a nyugatiak, ahol nincs gáz” – tette hozzá. Szerinte ezt a telet még megúszhatják, de a jövő évi már nehéz lesz. Magyarországon ilyen veszély nincs, és „ha nincs orosz gáz, nincs rezsicsökkentés”.
Az itthon készülő Szputnyik-vakcinákról azt mondta, Palkovics László ITM-vezetőn múlik, hogy a debreceni vakcinagyár elkezdhessen működni, és utána lehet a vakcinagyártás bonyolult folyamatát átvenni. Orbán szerint az oroszok nem tudnak eleget gyártani a nemzetközi igényeknek, ezért a magyar vakcinagyár exportra is termelne.
Nagy Katalin itt megkérdezte, gyártunk-e majd Covid-gyógyszert is, de Orbán szerint egyelőre csak a Pfizertől tudunk venni. Viszont az EU szeretné, hogy ilyen gyógyszereket gyártsanak Európában, és erre jelentkezett a debreceni gyár is – mondta a miniszterelnök.
Ezután az EU-s jogállamisági mechanizmus került terítékre. Nagy Katalin azt kérdezte a miniszterelnöktől, „meddig fog ez [a jogszűkítés] tartani?”, mire ő azt felelte:
ameddig hagyjuk.
Orbán szerint a brüsszeli bürokraták fejében a Német-Római Birodalom él, birodalmi törekvések vannak, és „rosszabb német birodalmi kísérleteket nem is említ”. Szerinte ezért cél a tagállamok jogfosztása.
A miniszterelnök megint az LMBTQ-lobbit és a szülők szexuális nevelési jogait emlegette, szerinte most bírói ítélettel próbálják támadni Magyarországot. Hozzátette, ha itthon lenne olyan, hogy egy bíró már az ítélet előtt nyilatkozik,
megindulna a jogállami dzsihád.
A kapcsolatokban volt már apály és dagály, most éppen apály van, pláne választások előtt, ahol Brüsszel egy „szervilis kormányt akar”.
Nagy Katalin ezután állítólag kiszivárgott dokumentumok alapján azon háborgott, hogy a nyugati hírforrásokba megszűrt, baloldali, sorosista információk jutnak el felső utasításra, de Orbán Viktor szerint ezt nem kell ennyire komolyan venni. Szerinte ezek az újságírók fake news-szerűségeket írnak, de ennek politikai jelentősége nincs, a magyar dolgozók miatt erős a gazdaság, és ez számít a tárgyalóasztaloknál.
Nagy Katalint továbbra is felzaklatta a dolog, szerinte a „baloldal már száz éve azzal vádolja ellenfelét, amit ő csinál”. Ezt arra húzta fel, hogy Márki-Zay Péter tolvajnak hívja a kormányt, majd 50 millióból hirdeti a programját, és azt mondja, ezek mikroadományok, „mi meg ezt higgyük el”. Orbán Viktor szerint a lényeg az, hogy épül az ország és az emberek élete javul, ez önmagában cáfolja a baloldalt. Korrupció, tolvajlás és efféle kritikák nem vehetőek komolyan, Magyarország pedig előre megy, és nem hátra, mint a korrupcióval átszőtt országok – tette hozzá. Antall József szavait idézte, aki szerint ha valaki a magyar politikában gazembernek hív valaki mást, az azt jelenti, nem ért vele egyet. Ilyen a mi politikai kultúránk – mondta.
A járványhelyzetre csak az utolsó percben tértek ki az interjúban, ami Orbán szerint jól tükrözi a javuló helyzetet, bár továbbra is óvatosságra és a vakcina felvételére kért mindenkit, valamint megindokolta, hogy az omikron-hullám pozitív fejleményei miatt nem indokolt a harmadik oltáshoz kötni az oltási igazolást májusig.