Schadl György és Völner Pál is közbenjárt azért, hogy tavaly egy oktatási intézménynek ne kelljen kifizetnie a rá kirótt büntetést. Az ügyet Schadl egyik barátja intézte, ő ezért 150 milliót várt az iskolától, a megalapozott gyanú szerint ebből ötvenmilliót át is vett.
- Schadl: Édes gazdám?
- R.: Nem akarlak zavarni, csak nagyon jó étvágyat kívánok a vacsorához.
- Schadl: Említem neki az iskolát.
- R.: Puszi. Köszönöm szépen!
- Schadl: Szia! Szia!
- R.: Szia! Szia! Szia!
Ez a párbeszéd zajlott le az rtl.hu birtokába jutott nyomozati iratok szerint Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar letartóztatott elnöke és barátja R. között 2020 áprilisában, mindössze egy nappal azelőtt, hogy Schadl felkereste Völner Pál volt igazságügyi államtitkárt nyergesújfalui otthonában.
R. a hívás során emlékeztetni akarta Schadlt egy közös bizniszükre, ami sok pénzt hozott volna nekik. Az rtl.hu azt írja, hogy az állam elszámolási hibák miatt 90 millió forint és járulékainak visszafizetését követelte egy olyan oktatási intézménytől, aminek az egész országban vannak képzései. Az ügyészségi papírok szerint még az is felmerült, hogy visszavonják az iskola engedélyeit.
Az rtl.hu azt írja, hogy ekkor jött képbe Schadl György barátja, R., aki 150 millió forintért vállalta, hogy kapcsolatait felhasználva elsimítja a problémát. A pénzen pedig osztozott volna Schadllal és Völner Pállal is, illetve ahogy a lehallgatási jegyzőkönyv szerint megfogalmazta, hogy „meg egy gyorssegély föntre is”.
Az egyik telefonbeszélgetést így írta le a nyomozati anyag: „A beszélgetés az iskolával kapcsolatosan indul, melynek során a probléma megoldása esetén R.-nek járó pénzre terelődik a szól. R. ezen tisztán – úgy hogy mindenkit kielégít, mindenki boldog, mert ő azt szereti – nettó egy százaskát gondolt magának. (…) R. Pestre is küld, ide is küld, oda is küld, mindenkit kielégít, R. bácsinak egy kilónak maradni kell rajta”. Az azonban nem derült ki, hogy R. pontosan mennyit kapott, az ügyészi papírok szerint azonban ennél csak jóval kevesebbet, ötvenmillió forintot vehetett át R.
Az ügyintézés az rtl.hu beszámolója szerint nem ment gördülékenyen: volt, hogy az engedélykérelmet visszadobták, sőt, egy telefonbeszélgetésben az is felmerült, hogy a már kiadott bizonyítványok nem lesznek érvényesek. A hátszél pedig erős volt: a megalapozott gyanú szerint Völner Pál az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának beosztottjaival is egyeztetett.
Az Emmi és az ITM esetében jelentkező nehézségeket mutatta az is hogy Schadl barátja „legyőzhetetlennek” titulálta egy kérdésében a Palkovics László vezette minisztériumot. Völner Pál az ITM-mel, illetve az Emmivel folytatott egyeztetéseiről, a felmerülő problémákról, illetve belső információkról rendszeresen beszámolt Schadlnak, Schadl pedig kifejezetten kérte, hogy amint sikerült elintézni az ügyet, még a hivatalos tájékoztatás előtt jelezzenek neki. Völner ebbe a kérésbe az ügyészség szerint beleegyezett. Az ügy végeredménye az rtl.hu szerint nem ismert, azonban egy biztos: az említett iskola jelenleg is érvényes működési engedéllyel rendelkezik.
Az ügyészség mindenesetre házkutatást tartott az Emmiben, több releváns iratot is találtak, ezeket Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár adta át az ügyészeknek. A papírok tartalma ismeretlen. Az iskola képviselője a következőt közölte az rtl.hu-val: „a „Magyar Bírósági Végrehajtói Kar vezetőjének lehallgatása során készült felvételeken nagyon sok információ elhangzik, azonban azok hazugság- és valóságtartalmának vizsgálata a jelenleg is folyamatban lévő nyomozás feladata”. Hozzátették, hogy „az engedélyeink beszerzése érdekében jogtalan előnyt senkinek nem ígértünk és ilyet nem is fizettünk. Bízom abban, hogy a nyomozóhatóság is erre a megállapításra jut, mert cégünk annak létrehozása óta a mindenkor hatályos jogszabályok betartásával működött és működik”.
Egyre többen láthatók a Schadl-ügy miniszterekig mutató "szívességek" láncolatában
Alighogy lelepleződött a végrehajtói kar elnökének miniszterekig érő hálózata, Orbán Viktor máris gondoskodott róla, hogy még közelebb kerüljön hozzá annak az évi több százmilliárd forintnyi követelésnek a felügyelete, amelyet a végrehajtók szednek be az adósoktól.