A testületnek február 1-éig kellett volna jelölnie valakit a nemzetiségi lista élére, ez azonban nem történt meg.
Több mint 12 órás tanácskozás után kiabálásba és lökdösődésbe fulladt az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) hétfői, jelöltállító közgyűlése – írta meg a 444. A pattanásig feszült hangulatról Hidvégi Balogh Attila, a RomNet főszerkesztője a Facebook-oldalán tudósított:
A testületnek február 1-éig kellett volna jelöltet állítania a roma nemzetiségi lista élére, aki legalább szószólóként, de megfelelő szavazat mellett akár országgyűlési képviselőként is reprezentálhatta volna a magyar cigányságot a parlamentben. A képviselőknek viszont abban sem sikerült megegyezni, hogy milyen feltételek mellett hajlandóak szavazni a jelölt személyéről.
A Népszava rámutatott, nem mondható váratlannak, hogy a közgyűlés hangulat pattanásig feszült, „hiszen több hónapos csatározások csúcspontja az összejövetel”.
A cikkben emlékeztettek, tavaly novemberben az ORÖ közgyűlése Farkas Félix helyett Agócs Jánost, a testület elnökét választotta a parlamenti választáson induló roma nemzetiségi listavezetőjévé. Ezt a döntést a kormánypárti Lungo Drom azonban megtámadta. A Fővárosi Törvényszék később elutasította a beadványt, de az Alkotmánybíróság helyt adott a panasznak, és megsemmisítette a választás eredményét. Emiatt kellett megismételni a választást, amit hétfőre hirdettek meg.
A Népszava mindemellett több hangfelvételt is nyilvánosságra hozott, amelyek szerintük az ilyen alkalmakon készültek. A felvételeken Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos, a Belügyminisztériumhoz tartozó Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság főigazgatója volt hallható, aki az ORÖ azon képviselőivel beszélgetett, akik a Lungo Drom szövetségéhez tartoznak. A kormánybiztos – a Népszava által bemutatott felvétel szerint – egyszer szerződéseket ígért a jelenlévőknek, máskor viszont arra figyelmeztette őket, hogy BM-esként „mindenkiről tudok sok mindent”.
A napilap szerint a testület hajnalban arról is döntött, hogy még a héten egy rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezi, ahol egyetlen napirendi pontról szavaznak majd: a roma önkormányzat feloszlatásáról.