Több polgármesterhez is eljutottak olyan jelzések, miszerint munkáltatói intézkedéssel fenyegetik azokat, akik csatlakoznak a pedagógusok figyelmeztető sztrájkjához január végén.
A Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete sztrájkot hirdetett január 31-re, miután nem tudtak megegyezni a minisztériummal a béremelés mértékéről, illetve az oltatlan pedagógusok helyzetéről sem. Mint megírtuk, az Emberi Erőforrások Minisztériuma úgy próbálja megakadályozni a sztrájkot, hogy hangsúlyozza: az nem törvényes, és így a gyerekeket nyugodtan be lehet vinni az iskolába január 31-én is. A szakszervezetek szerint ugyanakkor ezzel a minisztérium súlyosan jogsértő kijelentéseket tesz, amelyekkel félrevezetik a sztrájkolókat, akadályozzák alkotmányos joguk, a sztrájkjog gyakorlásában, a sztrájkolni szándékozó munkavállalókat megfélemlítik, az intézményvezetőket elbizonytalanítják.
Ilyen előzmények után adott ki négy nappal a sztrájk előtt közleményt Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala. Ebben hangsúlyozzák, hogy kiállnak azok mellett, akiket jogsérelem ér, és a közoktatási intézményekben dolgozók sztrájkhoz való joga, mivel az alapvető munkavállalói jog, nem korlátozható.
„Ennek ellenére a kormány nemtelen eszközökkel kíván fellépni a január 31-ei figyelmeztető sztrájkkal szemben, és megakadályozza, hogy minél több közoktatásban dolgozó emelhesse fel a hangját az őt ért sérelmek miatt” – emelik ki, majd hozzáteszik:
hozzánk, kerületi polgármesterekhez is több jelzés jutott el, hogy munkáltatói intézkedéssel fenyegetik azokat, akik csatlakoznak a figyelmeztető sztrájkhoz. Egy munkaerőhiánnyal küzdő ágazatban ez még viccnek is durva. Ezért is elítélünk minden olyan próbálkozást, üzengetést, amely korlátozni akarja ezt az akciót.
„A kormánynak megfélemlítés helyett dolgozni és tárgyalni kellene. Megoldást keresni, nem pedig fenyegetőzni.
Mi vállaljuk, hogy közoktatási intézményeinkben dolgozók sztrájkhoz való jogát nem korlátozzuk. Akit pedig jogsérelem ér, azok mellett kiállunk!”
A közleményt a kerületi polgármesterek, leszámítva a Fidesz-KDNP-s és a független kerületvezetőket, szintén aláírták. Kimaradt az aláírók listájáról az V. kerületi polgármester (Szentgyörgyvölgyi Péter), a X. kerületi (D. Kovács Róbert Antal), a XII. kerületi (Pokorni Zoltán), a XVI. kerületi (Kovács Péter), a XVII. kerületi (Horváth Tamás), a XX. kerületi (Szabados Ákos), a XXI. kerületi (Borbély Lénárd), a XXII. kerületi (Karsay Ferenc) és a XXIII. kerületi (Bese Ferenc) vezetők neve:
Karácsony Gergely, főpolgármester
V. Naszályi Márta, I. kerület polgármestere
Örsi Gergely, II. kerület polgármestere
Dr. Kiss László, III. kerület polgármestere
Déri Tibor, IV. kerület polgármestere
Soproni Tamás, VI. kerület polgármestere
Niedermüller Péter, VII. kerület polgármestere
Pikó András, VIII. kerület polgármestere
Baranyi Krisztina, IX. kerület polgármestere
László Imre, XI. kerület polgármestere
Dr. Tóth József, XIII. kerület polgármestere
Horváth Csaba, XIV. kerület polgármestere
Cserdiné Németh Angéla, XV. kerület polgármestere
Szaniszló Sándor, XVIII. kerület polgármestere
Gajda Péter, XIX. kerület polgármestere