Itthon hvg.hu 2021. december. 23. 10:49

Merkely Béla: 56 műtüdős betegből 54-en oltatlan volt

A rektor szerint az elmúlt hónapokban nemcsak a betegellátás során kellett megküzdeniük a járvány okozta hatásokkal, hanem a közbeszédben is, mert laikusok próbálják értelmezni a tudományos munkák eredményét.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Semmelweis Egyetemen COVID-19 miatt eddig 56 műtüdő (ECMO) kezelésben részesült beteg közül 54-en oltatlanok voltak, míg 2 beteg két oltással rendelkezett ugyan, de 180 napon túl voltak oltva akkor, amikor a koronavírust diagnosztizálták náluk

mondta mondta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az egyetem honlapján megjelent cikkben. Vezetésével tavaly március óta működik a Klinikai Járványelemző Munkacsoport, amely négy hazai orvosképző egyetem infektológusait, járványügyi szakembereit, illetve az egyetemi Klinikai Központok vezetőit tömöríti. Ők különböző modelleket, lehetőségeket figyelembe véve, a klinikai adatokra és az orvosi tapasztalatokra támaszkodva igyekeznek leírni a járvány terjedésének dinamikáját.

A rektor elmondta, a munkacsoport naprakész, keresztmetszeti adatok alapján dolgozik, míg Szél Bernadett országgyűlési képviselő összesített, négy egyetemet érintő részletes adatokat kért a Semmelweis Egyetemtől, melyet ezért utasított el az egyetem Jogi és Igazgatási Főigazgatósága.

Szél azután kért adatokat, hogy október végén Merkely Béla a négy egyetemi klinika adataira hivatkozva azt állította, hogy kizárólag 65 év alatti oltatlanok vannak lélegeztetőgépen. Adatkérésére 45 nap után utasították el a válaszadást. Szél ezt úgy kommentálta, hogy "teljes abszurd: Merkely Béla szerint nincsenek meg neki azok az adatok, amiket ő maga kommunikált október végén."

A Facebook-oldalán több kérdést is feltett, például, hogy "miféle járványkezelés ez, miért titkos, ami minden normális országban nyilvános adat: hogy a kórházban fekvők és elhunytak közül hány ember van beoltva? Miért hétpecsétes államtitok Magyarországon minden alapvető járványügyi információ?!"

A Semmelweis oldalán megjelent cikkben most arról írnak, hogy az intézmény rektora és szakértői a munkacsoportban végzett feladatuk miatt ismerik az aggregált adatokat, ám ezek felett mint adatgazda, nem rendelkeznek, így nem kezelik és nem is adhatják ki ezeket az információkat részletekbe menően. Munkájuk során csak az megengedett, hogy a legfontosabb, összesített adatokat tudassák a közvéleménnyel – írták.

Frissítés: Merkely arról beszélt, hogy a négy orvosképző egyetemnek a Nemzeti Népegészségügyi Központ felé van jelentési kötelezettsége, azonban Szél Bernadett az interjú megjelenése után azt írta, az NNK-tól sem kapott adatokat, ott is azt közölték vele, nincs náluk, amit kér. "A kör bezárult: itt valaki nem mond igazat" - írta Szél.

Merkely arról is beszélt, „az elmúlt hónapokban nem csak a betegellátás során kellett megküzdenünk a COVID-19 által kiváltott hatásokkal, hanem a közbeszédben is, ahol laikusok ’értelmezik’ a tudományos munkák eredményét és igazságként kiáltják ki azt. Az infodémia az oltásellenes erőket erősíti és a védekezéssel kapcsolatos bizonytalanságot növeli, miközben tudjuk, hogy az oltás az egyetlen eszköz, amivel közép-hosszútávon legyőzhető a járvány."

A rektor szerint minden olyan híresztelés, amely az orvosokat támadja és igyekszik ellehetetleníteni egy világjárvány idején, gyengíti a járvány elleni védekezést és zavart kelt, továbbá csökkenti az oltási hajlandóságot, ennek következtében pedig növeli a megbetegedések és halálozások számát.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.