A leendő köztársaságielnök-jelölt sosem rejtette véka alá a véleményét. Akkor sem, ha épp kisebbségeknek kellett nekimenni a kormányzati retorika érdekében, de akkor sem, ha a saját oldala vonalas szereplőinek szemellenzős mondataira kellett reagálnia.
A családokért felelős tárca nélküli minisztert évek óta sikerrel építik, mint az egyébként tesztoszterontól és a toxikus maszkulinitástól duzzadó kormánypárt másik arcát. Nagyobb balhéi nem voltak, a miniszter és munkatársai körében korrupciós ügyek nem derültek ki. Államfőként karaktere egészséges kompromisszumnak tűnik, főleg az olyan, korábban megszellőztetett nevekhez képest, mint volt igazságügyi miniszter, a kevésbé ismert végrehajtó Trócsányi László, vagy a végletesen megosztó Kövér László.
Persze, Novák Katalinnak is voltak vitát kiváltó mondatai, de ugyanígy előfordult az is, hogy éppen a saját oldalán megszólaló véleményvezéreknek mondott ellent, például pont Kövér László házelnöknek.
Orbán Viktor hirtelen ötletétől vezérelve lesz Novák Katalin az államfő?
Orbán Viktor bejelentette, hogy a Fidesz Novák Katalin családügyi minisztert jelöli államfőnek. A kormányfő-pártelnöknek ezzel még a sajátjait is sikerült meglepnie.
Unokát szülnötök nem kell félnetek jó lesz
„Szeretnénk, ha a lányaink az önmegvalósítás legmagasabb minőségének azt tartanák, ha unokákat szülhetnének nekünk” – fogalmazott Kövér László a Fidesz évvégi kongresszusán 2015-ben. „Senkinek nem mondhatjuk, nem is mondjuk meg, hogyan éljen, hány gyermeket és mikor vállaljon” – mondott egész mást az akkor államtitkársága első időszakában járó Novák Katalin a házelnök a nők életével kapcsolatos megfejtésére.
Nem ez volt az egyetlen alkalom azonban, hogy Novák Katalin szembement saját oldalának vonalas hangadóival. A múlt héten, amikor Rákay Philip a férfi babahordozóval fotózkodó Fekete-Győr Andráson élcelődött, Novák kirakott egy képet a saját férjéről, amint babahordozót visel, a következő szöveggel: „Egyetértek: a babának és az édesapának, édesanyának is sokat ad a testi-lelki közelség. A családpolitikánk éppen erről is szól: a szülők szabadon dönthessenek arról, hogyan osztják meg maguk között a feladatokat”. Novák ezzel ügyesen visszafogta a szelet a Fidesz vitorlájába, amit az egyébként éppen erre tartott, milliós Facebook-hirdetések révén hangadónak pozicionált Rákay érthetetlen-részvétlen bejegyzése pont a kedvezőtlen irányba fújt.
Mellékes melegek és zavaró melegek
Nem kell azért félteni a minisztert, mert egyébként normál esetben nem folytat bozótharcot a kormányzati retorika fővonalával szemben, inkább támaszt ad annak. Ez a mondat például évekkel a család témájára felhúzott LMBT-fóbiás kormányzati kampány előtt, 2016-ban hangzott el tőle: „Nagyon érzékeny terület az LMBTI közösségek helyzete, de számomra nem feltétlenül van a nőket érintő első öt kérdés között”. Egy interjúban mondta ezt az ENSZ-munkacsoportjának Magyarországról szóló jelentésével kapcsolatban, miután levadfeministázta a munkacsoport tagjainak hozzáállását. 2017-ben pedig azt mondta: „Vannak jó szándékú meleg emberek, akik csak nyugalomban szeretnének élni, és van egy kisebb, de nagyon hangos csoport, amelynek tagjai pedig folyamatosan provokálnak.”
Mégis talán a jövőbeni köztársasági elnök egyik legnagyobb port kavart mondata, amiből ő is csak körülményesen tudott kifarolni, a nők társadalmon belüli szerepéről szól. „[A nő] ne higgye el, hogy nekünk nőknek folyamatosan versenyezünk kell a férfiakkal. Ne higgye el, hogy életünk minden pillanatában össze kell mérni magunkat egymással, és legalább olyan beosztásban, legalább akkora fizetéssel kell rendelkeznünk, mint a másiknak” – mondta a fiatalos kormányzati szócső Axióma oldalán az egyik legmagasabb beosztású nő abban az országban, ahol nők fizetése átlagosan 18,2 százalékkal marad el a férfiakétól (az uniós átlag különbség 14,1 százalék).
E mondatok után a fejére olvasták egy 10 évvel korábbi írását, amellyel különdíjas lett a „Terézanyu-pályázaton”. Az akkor még komoly kormányzati karrier előtt álló Novák Katalin az írásban így fogalmazott, a hivatás és az anyaság közötti tépelődést taglalva: „Három gyereket szültem, hetedik éve vagyok otthon velük. (…) Unom a bárgyú mesekönyveket, szeretnék két mondatot úgy váltani egy felnőttel, hogy nem szakít félbe senki, és minden vágyam csukott ajtó mellett pisilni. Szeretném hasznát venni a két diplomámnak, a négy általam ismert idegen nyelvnek, az élettapasztalatomnak. Hívnak vissza dolgozni. Felelős beosztásba, izgalmas területre, még izgalmasabb időszakban, tehetséges munkatársak közé. Nyolc órában. Fel-le, fel-le, fel-le. Repül a hinta, kacag a kislány, én pedig nem tudom, menjek vagy maradjak.”
Novák Katalin jelölése államfőnek meglepő, de sok érv szólhatott mellette a Fideszben
Ilyet nem mondott!
A lista végén érdemes felidézni, hogy Novák Katalint olyasmiért is megtalálták, amelyet sose mondott. Azok után, hogy kiderült, a miniszterelnök lánya és veje Spanyolországba költöznek, heccoldalakon tűnt fel egy hamisított Novák-idézet, amely a külföldre költözötteket kárhoztatja. Novák azonban valójában soha nem mondott ilyet, az idézet átverés, hoax, amelynek akkor még a Momentum korábbi elnöke, Fekete-Győr András is bedőlt és megosztotta oldalán.
Jó kérdés, hogy a közéleti kérdésekben Áder Jánosnál legalábbis mindenképpen gyakrabban megnyilvánuló Novák Katalin hogyan vált majd miniszterből köztársasági elnöki szerepbe, de mi mással is zárhatnánk, mint a legutóbbi Fidesz tisztújító kongresszuson az alelnöki tisztségtől búcsúzó Novák-idézettel:
„Ez jó mulatság, női munka volt.”