Az IDEA Intézet szerint passzív volt az ellenzék az előválasztás utáni időszakban, és nem is változtak érdemben a pártpreferenciák. A Republikon szerint viszont még így is vezet az ellenzéki összefogás.
Az év utolsó időszaka nem változtatta meg drasztikusan a választói preferenciákat az IDEA Intézet november 29. és december 13. között készített reprezentatív közvélemény-kutatásának eredményei szerint. Az előválasztás utáni időszakban az egységes ellenzék kissé elcsendesedett, így érdemben nem javultak a pozíciói, fideszes áttörés azonban így sem látszik.
A hat együttműködő ellenzéki párt közös listája a teljes, választókorú népességen belül a Fidesz−KDNP-vel azonos támogatottsággal rendelkezik, 38-38 százalékon áll.
Az elmúlt hónaphoz képest a Fidesz esetében semmilyen mozgás nem történt, míg az ellenzék támogatottsága 1 százalékponttal csökkent.
A választáson legaktívabbnak számító, biztos szavazó pártot választók rétegében viszont történt némi elmozdulás: az előző mérésnél a 3 százalékpontos Fidesz–KDNP-előny december elején újra 1 százalékpontra csökkent. A Fidesz-lista támogatottsága ugyanis 1 százalékponttal csökkent, az ellenzékié pedig ugyanennyivel nőtt a Demokratikus Koalícióhoz közeli kutatóintézet szerint.
Egy másik kérdésben megnevezték a két nagy politikai tömb listavezetőjét Márki-Zay Pétert és Orbán Viktort is, és így a teljes népességen belül a Márki-Zay vezette ellenzéki közös lista vezet 1 százalékponttal úgy, hogy csökken az ismeretlen preferenciájúak aránya, míg a biztos szavazó pártot választóknál az Orbán vezette kormánypárti listának lesz 2 százalékpontos előnye.
A Fidesz–KDNP választottsága az előző hónaphoz képest 1 százalékponttal, 35 százalékosra emelkedett. Ez idén a legmagasabb támogatottságát jelenti a kormányzópártnak. Az ellenzéki pártok közül a Jobbik és az MSZP támogatottsága is 1-1 százalékponttal csökkent (8, illetve 3 százalék), a többi párté változatlan. A Demokratikus Koalíció 12, a Momentum Mozgalom 8, a Párbeszéd 2, míg az LMP 1 százalékon áll. A parlamenten kívüli Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk Mozgalom 3-3 százalékot kapna, ha most vasárnap tartanál a parlamenti választást.
A biztos szavazó pártot választók esetében a Fidesz–KDNP támogatottsága hibahatáron belül, 1 százalékponttal csökkent (47 százalék). Az ellenzéki oldalon szintén elhanyagolható, 1–1 százalékpontos változások történtek. A DK (18) és a Momentum (10) ennyivel növekedett, a Jobbik (11) és az MSZP (3) ennyivel csökkent. Ezek a mozgások a szavazótáboron belüli vándorlást mutatják. A parlamenten kívüli pártok közül a Magyar Kétfarkú Kutya Párt támogatottsága nem változott (3), míg a Mi Hazánké 1 százalékponttal emelkedett (4).
A Republikon Intézet hasonló tematikájú a teljes népesség körében 36-33 százalék arányban vezet az ellenzék a Fidesszel szemben, a pártválasztók között pedig 48-43 arányban. Ez az 5 százalékpont különbség azért is fontos, mert a legtöbb szakértő úgy szokott számolni, hogy a választókörzetek megrajzolása és a határon túlról érkező szavazatok miatt nagyjából ekkora ellenzéki előny jelentené azt, hogy mandátumszámban is van esélyük legyőzni a Fideszt.
Republikon: Erősödött a Fidesz, de vezet az ellenzék
Windisch Judit - Nagy Iván László hvg360 Elfogyott az előválasztási lendület, a szavazók érdeklődése is alábbhagyni látszik, több elemző szerint az ellenzéki szövetség nagyobb aktivitással, jó témák felvetésével tudná lelkesíteni támogatóit, a Fudan-népszavazás valószínűleg nem ilyen. Több ellenzéki politikus is azt mondja, nagyobb sebességbe kellene kapcsolni, mások szerint gondosan fel kel készülni, nincsenek elkésve.