Itthon hvg.hu 2021. december. 15. 14:26

Életveszélyben van a kiskunhalasi párduc

A Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője szerint az Alföldön látott nagymacskának hideg a decemberi időjárásunk, ráadásul az élelemszerzés is gondot jelenthet neki.

Akkreditált magyar állatkertből nem hiányzik fekete párduc, a hazai szabályozás pedig magánszemélyek számára tiltja a tartását – mondta a 24.hu-nak Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert sajtószóvivője.

A rendőrség szerdán közölte, hogy valódi az a felvétel, amely Kiskunhalas határában készült a múlt héten, és egy fekete párducnak tűnő állat látható rajta. A rendőrök egy bejelentést követően nyomokat is találtak, amelyek a nagymacskától származhatnak.

Rendőrség: Valódi a felvétel, fekete párduc kóborolhatott Kiskunhalasnál

A tünetek pénteken jelentkeztek, a betegség még aznap legyőzte a fővárosi állatkertben gondozott ragadozó szervezetét. Az állattal kapcsolatba került gondozókat letesztelik.

Hanga szerint a párduc most biztosan nagyon rosszul érzi magát, sőt számára életveszélyes a magyar „vadon”. A szóvivő úgy véli, hogy az állat nem Afrikából „tévedt” hozzánk, hanem megszökött valahonnan. „Emberek nevelték, táplálták, meleg helyet biztosítottak számára, akár legális volt a tartása, akár nem.”

A szóvivő azt is elmondta a lapnak, hogy ezek az állatok nem bírják a decemberi hideget, és mivel feltehetően életében nem vadászott, a táplálékszerzés is komoly gondot jelenthet számára. A víz megszerzése is problémás lehet.

A fekete párduc az embert nem tekinti zsákmánynak, a háziállatokat viszont igen – mondta Hanga, majd hozzátette: emberre csak abban az esetben támad, ha fenyegetve érzi magát, amit agresszióval próbál elhárítani. Ha valaki összefutna vele, akkor a szakember szerint nem szabad közelíteni felé, lassan el kell menni a vele ellentétes irányba.

(Képünk illusztráció)

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.