Itthon hvg.hu/MTI 2021. december. 13. 21:58

Lesújtó véleményt mondott a magyar gyermekvédelmi törvényről a Velencei Bizottság

Az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve szerint összeférhetetlen a nemzetközi emberi jogi normákkal.

Véleményt mondott a Velencei Bizottság a magyar gyermekvédelmi törvényről, amely szerinte összeférhetetlen a nemzetközi emberi jogi normákkal. Az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve többek között azt rótta fel a magyar kormánynak, hogy a törvénymódosítások júniusi elfogadása elhamarkodottan történt, és nem előzte meg egyeztetés a civil társadalommal, az ellenzékkel és más érintettekkel.

A testület azt is kiemelte, hogy sem a közerkölcsöt érintő megfontolások, sem a kiskorúak védelme nem lehet indoka annak, hogy arra hivatkozva általános tiltásokat, korlátozásokat vezessenek be a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérés, a nem megváltoztatása, valamint a homoszexualitást népszerűsítésére, annak megjelenítésére.

Mivel e tiltások, korlátozások nem korlátozódnak a szexuálisan explicit vagy obszcén tartalmakra vagy kötődnek olyan feltételekhez mint az életkor, az idő, a hely vagy a bemutatás formája, még a szexuális orientáció és a nemi identitás jogszerű megnyilvánulását kifejezését is megtagadhatják – olvasható a bizottsági véleményben.

A testület emlékeztetett arra, hogy a nemet mint a személyes identitás alkotóelemét, és a homoszexualitást mint a szexuális irányultság egyik változatát az Emberi Jogok Európai Egyezménye védelmezi, ezért a tagállami hatóságok nem tekinthetik azt az erkölcsökkel ellentétesnek. Figyelmeztettek továbbá, hogy a túl tág, pontatlan és esetlegesen kétértelmű kifejezések vagy fogalmak egy jogi szövegben eltérő értelmezésekhez vezethetnek.

A Velencei Bizottság összességében arra a következtetésre jutott, hogy

a köznevelési törvény módosításai nincsenek összhangban a nemzetközi emberi jogi normákkal, és nem tesznek eleget Magyarország azon előremutató kötelezettségének, hogy az oktatási rendszer objektív és elfogultságtól mentes tájékoztatást nyújtson a gyermekeknek a nemi identitásról, a szexuális irányultságról, és megvédje őket az ilyen okból történő megkülönböztetéstől. Éppen ellenkezőleg: a módosítások hozzájárulnak egy „fenyegető környezet” kialakításához, ahol az LMBT-közösséghez tartozó gyerekek egészségügyi kockázatnak, megfélemlítésnek és zaklatásnak lehetnek kitéve.

A gyermek- és családvédelmi törvény módosításairól azt közölték: alkalmazásuk és félreérthető értelmezésük miatt

a rendelkezés sérti az emberi jogi egyezményben rögzített, családi élethez való jogot, valamint a szülők azon jogát, hogy gyermekeiket ennek megfelelően, saját meggyőződésük szerint neveljék és tanítsák.

Következésképpen a módosítások „csak az egyoldalú és elfogult tanításnak hagynak teret, ajtót nyitva az LMBT-közösségekhez tartozók megbélyegzése és diszkriminációja előtt” – hangsúlyozták. A módosítások ahelyett, hogy felelős állampolgárokat nevelnének, akik képesek részt venni a pluralista társadalom demokratikus folyamataiban, ideológiailag motivált „párhuzamos társadalmak” kialakításához járulnak hozzá, diszkriminálva a szexuális kisebbségeket – tették hozzá.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.