Tarnay Kristóf Ábel
Szerzőnk Tarnay Kristóf Ábel

Cseri Tamás és Benkő Zsolt nem tudta bizonyítani, hogy a hódmezővásárhelyi önkormányzat anyagi problémái miatt nem fogja kifizetni a vele szerződésben állókat. Ők viszont győzelemként élik meg a döntést, mert a városvezetés egy-egymilliót fizettetett volna velük ezért, ezt viszont a bíróság elutasította.

Miután Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester arról beszélt, hogy az általa vezetett városnak 600–700 milliós azonnali segítségre lenne szüksége, a helyi Fidesz két önkormányzati képviselője, Cseri Tamás és Benkő Zsolt idén februári sajtótájékoztatóján azt közölte: a polgármester maga ismerte el, hogy csődbe vitte a várost és csődbiztos kinevezését szorgalmazta. A kormánypárt politikusai a helyzetből azt a következtetést vonták le, hogy az önkormányzattal szerződésben állók nem lehetnek biztosak abban, hogy a város kifizeti őket.

A vádak miatt pereltek Márki-Zayék, amit az ő értelmezésük szerint meg is nyertek, erről a város önkormányzata számolt be a Facebookon. Az ítélet szerint a fideszes képviselőknek el kell ismerniük, hogy alaptalan volt a kijelentésük, ha nem teszik meg, az az önkormányzat bejegyzése szerint a mandátumukba is kerülhet. Ők azonban szintén győztesnek érzik magukat, mert nem kell egymilliós sérelemdíjat fizetniük, amint azt a városvezetés indítványozta.

Önkormányzat: hazudtak

A Szegedi Ítélőtábla másodfokon jogerősen azt állapította meg, hogy Cseri és Benkő megsértette az önkormányzat jó hírnévhez fűződő jogát, a fizetésképtelenségről szóló kijelentést nem tudták ugyanis bizonyítani, azt pedig az első fok utáni fellebbezésükben maguk sem vitatták, hogy a városvezetéssel kapcsolatos közbizalmat rombolták. „Hétköznapi nyelven fogalmazva: a jogerős ítélet megállapította, hogy a képviselő urak hazudtak a sajtótájékoztatójukon” – összegzett a városvezetés közösségi médiás felülete.

Az ítélet rendelkező részét a sajtótájékoztató tartalmát eredetileg közlő helyi fideszes lapban kell 15 napon át megjeleníteniük, saját költségen, ellenkező esetben a bejegyzés szerint a város közgyűlése méltatlanságra hivatkozva megszüntetheti a képviselői mandátumukat.

Cserivel szemben tavaly február végén volt már egy hasonló ügy, ami egy Márki-Zay-párti képviselő bezárt online rádiója miatti eljárásra való visszavágásként kezdődött, akkor végül a Kúria döntött úgy, hogy képviselő marad.

Cseri: Mi nyertünk

Ugyanezt az ügyet ugyanakkor a két helyben ellenzéki fideszes képviselő győzelemként éli meg – derül ki Cseri Tamás Facebook-bejegyzéséből. Ebben azt írta: az önkormányzat mindkettőjükre fejenként egymilliós büntetést kért, amit viszont elutasított az Ítélőtábla. „80-20 arányban mi nyertünk, a perköltséget is ilyen arányban kell fizetnünk” – mondta az érintett a hvg.hu-nak, hozzátéve: ügyvédjükkel még értelmezik mind az ítéletet, mind a városvezetés fenti bejegyzését. Kérdésünkre Cseri azt felelte, ha az ő jogi képviselőjük is kötelezőnek látja, teljesítik a közzétételt, de visszásnak érzi, hogy Márki-Zay, aki szintén számos pert elveszített nyilatkozatai miatt, „furkósbotként" használja a mandátum elvételének lehetőségét.

Posztjában a párt korábbi frakcióvezetője arról írt, hogy az azóta ellenzéki miniszterelnök-jelöltté választott polgármester olyan költségvetést fogadtatott el a közgyűléssel, amelyben több száz milliós fedezetlen tétel szerepelt a bevételi oldalon. Szerinte a pert „megfélemlítési szándékkal” indították, de abban „az igazság győzött”, az ő jogértelmezése szerint ugyanis az önkormányzat elbukta. „Mi nyertünk, és az adófizetők ismét fizethetik a perköltséget, amit a kritika elfogadására képtelen, hisztis városvezető helyett sajnos megint ők állnak” – fogalmazott.

Hírnévsértő vélemény

A hvg.hu birtokába került jogerős ítélet szerint az első fokon megítélt, majd megfellebbezett a személyiségi jog megsértését, a közzéteendő elégtétel szükségességét és azt, hogy a politikusokat eltiltják a további jogsértéstől, a másodfok változatlanul hagyta. A fizetendő perköltségeket azonban mindkét fél esetén leszállította.

Az önkormányzat 70 ezret fizet a helyi ellenzékieknek, a fideszesek pedig 24 ezret Márki-Zayéknak. A másodfok indoklásában a bíró úgy érvelt: a véleménynyilvánítás szabadsága nem terjed ki a jó hírnevet sértő valótlan tények közlésére akkor, ha a nyilatkozó tudja, hogy amit állít, az nem felel meg a valóságnak, illetve foglalkozása elvárná, hogy ellenőrizze előzetesen az állításait, de ezt nem tette meg.

Hirdetés