Írásban szívesen válaszol Bajnai Gordon a kérdésekre, de a testület fideszes elnökének írt levelében jelezte: a rendőrség a legalkalmasabb kivizsgálni az ügyet, amelybe őt “provokációs céllal” vonták bele. Figyelmeztetett: óvatosan a hamis tényállításokkal, hogy “a már elkövetett bűnt ne tetézzék”.
“Készen állok ésszerű mértékben együttműködni a bizottsággal” – írta Bajnai Gordon volt kormányfő a Városháza-gateként elhíresült ügyben a munkáját nemrég megkezdett fővárosi vizsgálóbizottság fideszes elnökének. A Kovács Péternek írt és a Facebookon közzétett levélből kiderül, hogy bár Bajnai személyesen nem tud megjelenni a testület előtt, írásban szívesen válaszol a kérdéseikre.
Bajnai – Kovács meghívólevelére válaszolva – jelezte: “vélhetően ez a meghívás egyben azt is tisztázza, hogy az Önök által a múlt héten a sajtóban terjesztett érv, miszerint a bizottság engem nem hívhat meg – hamis volt. Mint ahogy az is hamis állítás, hogy a levelüket visszaküldtem volna – erre nyilván módom sem volt, hiszen ezen a héten és a következő hetekben is külföldön dolgozom.”
A vizsgálóbizottság december 2-án tartotta első ülését. A testület célja annak kiderítése, mi igaz az elmúlt hetekben egy Anonymus-maszkos alak által közzétett videó- és hangfelvételekben közzétett állításokból és feltételezésekből. Például abból, hogy a főváros el akarta adni a Városháza épületét, amit például a főváros vezetése cáfolt.
Feljelentést tesz a főváros a Városháza-gate ügyében
Nincs "Városháza-ügy", nem akarja a főváros eladni az épületét - erősítette meg Karácsony Gergely főpolgármester, aki szerint az viszont ügy, hogy "a kormány arra utazik, hogy tönkretegye a fővárost pénzügyileg" - most éppen azzal, hogy nem fizeti ki a neki járó 12 milliárd forint közlekedési támogatást, amit a főpolgármester levélben számon is kért Orbán Viktor miniszterelnökön.
Ugyancsak cáfolta Karácsony Gergely főpolgármester a kormánypárti sajtóban a felvételek alapján már-már tényként kezelt állításokat is, miszerint “jutalékrendszer” működött volna az ingatlanértékesítéseknél a fővárosnál, illetve azt is, hogy bizonyos értékesítési felhívásokat úgy írhattak ki, a beérkezett pályázatokat pedig úgy kezelhették, hogy egy bizonyos pályázó esélyeit növeljék.
Karácsony Gergely értelmezése szerint az ügy mögött fideszes támadások húzódnak. Úgy fogalmazott: “titkosszolgálati eszközökkel, az orosz kompromat-módszer szerint szerveztek hazug lejárató kampányt a városvezetés ellen, közelebbről:
fideszes pénzemberek meg akarták szerezni maguknak, vagy más Fidesz-oligarcháknak a Városházát.”
A vizsgálóbizottságnak küldött levelében hasonló motivációkra utalt Bajnai Gordon is, amikor azt írta: “Mint az utólag számomra nyilvánvalóvá vált, augusztus végén egy előre eltervezett kampány részeként, eleve provokációs céllal, egyetlen alkalommal hívtak olyan megbeszélésre, ahol beszélgetőpartnereim a Városháza fejlesztésével kapcsolatos szándékaikat szóba hozták.”
Bajnai emlékeztetett, hogy az ügyben feljelentést is tett. Méghozzá azért, mert “erről a megbeszélésről valakik törvénytelen, titkosszolgálati eszközökkel felvételt készítettek, majd azokat, szintén bűncselekményt megvalósítva, manipulálták és később a sajtóban terítették.” Ez szerinte kétrendbeli bűncselekmény, így
a vizsgálat lefolytatására a rendőrséget tartja “a legalkalmasabb intézménynek.”
A volt kormányfő úgy véli, érdemes lenne meghallgatni a teljes, vágatlan hangfelvételt is, ezért kérte a bizottság tagjait, hogy ha tehetik, “sürgessék illetékes helyen a teljes felvétel nyilvánosságra hozatalát”. Valamint arra is figyelmeztett, hogy “a bűncselekmény révén keletkezett és manipulált felvételekre alapozott hamis tényállítások szintén alkalmasak lehetnek bűncselekmény elkövetésének megállapítására, ezért még a jelen felfokozott közéleti állapotok mellett is érdemes mértéktartóan és jogilag pontosan fogalmazni, hogy a már elkövetett bűnt ne tetézzék.”
A vizsgálóbizottságnak egyébként már az alakuló ülés előtt megküldte a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ valamennyi, 2019 óta történt ingatlanértékesítés teljes dokumentációját, és ugyanezt a teljes iratanyagot a főváros honlapján is elérhetővé tette Karácsony Gergely, aki jelezte: a közcélú, zártkörű pályázatok kivételével, az értékesítésekre nyílt, korlátozó feltételt vagy más "személyre szabást" nem tartalmazó pályázati kiírás alapján került sor.
A Városháza-ügyről itt írtunk:
Városháza-gate | hvg.hu
A fővárosi önkormányzat leromlott állapotú épületének fejlesztésére vonatkozó lehetőségekről valóban készült tavaly egy tanulmány, piaci konzultációkat is folytattak, de végül az ingatlan eladása nem merült fel komolyan - a főváros szerint erről szól az az ügy, amelyet a kormánymédia úgy tálal, hogy eladnák a Városházát.