Online meghallgatást tartott az Egyesült Államok Európával foglalkozó kongresszusi albizottsága a közép-európai jogállamiságról. Magyarországról Karácsony Gergely főpolgármester adott tájékoztatást, aki a Pegasus-botrányt és Kövér László kiszivárgott beszédét is megemlítette.
Különleges (és online) meghallgatásra került ma sor az amerikai képviselőházban, ahol Karácsony Gergely és a V4-es főpolgármesterek adnak tájékoztatást a közép-európai államokban növekvő jogállamisági problémákról.
Bár az ilyen meghallgatások egyáltalán nem szokatlanok, mindenképpen jelzésértékű, hogy az Európával foglalkozó kongresszusi albizottság vezetője meghallgatást tart a témában, és erre nem a kormányzatot, hanem a Szabad Városok Szövetségének képviselőit hívta meg. Az előzetes tájékoztatás szerint Bill Keating, az albizottság vezetője leginkább arra kíváncsi, hogy a régió lokális szereplői milyen módon tudják ellensúlyozni a nemzeti kormányok antidemokratikus lépéseit.
Magyarország az elrettentő példa
Keating már a bevezetőjében kiemelte, hogy legutóbbi jelelentésében a Freedom House Magyarországot csak "részben szabad" országként jellemezte, amit különösen aggasztónak nevezett. Miközben Lengyelországot, Szlovákiát és Csehországot szabad kategóriába sorolták, Magyarországon súlyos problémák vannak a jogállamisággal, sajtószabadsággal, itt példaként a többi közt a CEU elüldözését és a transzneműek elleni törvényt emelte ki.
A hivatalosan „tanúként” meghallgatott főpolgármesterek közül elsőként a pozsonyi Matúš Vallo kezdett, aki azt mondta, hogy a közép-európai országok még mindig keresik az identitásukat, ez azonban nem könnyű feladat, mert a populizmussal még a nyugat-európai demokráciák is küzdenek.
Úgy látja, hogy a V4-es főpolgármesterek a demokráciáért dolgoznak, és példaként szolgálnak az egész ország számára. A Szabad Városok Szövetségét pedig éppen azért alapították meg, hogy együtt, összefogva dolgozzanak a céljukért.
Karácsony Gergely ötperces, angolul elmondott beszédét azzal kezdte, hogy Orbán Viktor a társadalmi elégedetlenséget kihasználva hibrid rezsimet épített ki. A főpolgármester felsorolta az új alkotmány elfogadását, a választójogi törvény megváltoztatását, a civil társadalom szétzúzását és a média elfoglalását. De utalt arra is, hogy a külpolitikában is aggasztó változások kezdődtek, ide sorolta a „keleti nyitást” és a drasztikusan megnövekedett együttműködést Oroszországgal és Kínával. Külön említette a Budapest-Belgrád vasútvonal építését, és a Paks2-t.
Karácsony szerint a Fidesz-kormány Vlagyimir Putyin módszereit is alkalmazza. Említette Kövér László nemrég kiszivárgott beszédét, valamint azt is, hogy a magyar kormány a Pegasus kémprogramot magyar újságírók, üzletemberek és ellenzéki politikusok ellen használta fel.
„Biztosíthatom önöket, hogy a magyar kormány tettei nem tükrözik a magyar társadalom értékrendjét” – üzente Karácsony, példaként említve az önkormányzati választásokat, melyre a kormány pénzügyi megszorításokkal válaszolt.
Mégis, Karácsony szerint a demokratikus ellenzék összefogása egyedülálló lehetőséget biztosít, hogy jövő év áprilisában legyőzzék Orbán nacionalista populizmusát, és helyreállítsák Magyarország pozícióját a transzatlanti szövetségben.
Tajvan, Fehéroszország, Kína
Harmadikként Prága főpolgármestere, Zdeněk Hřib kapott szót, kiemelve, hogy az emberi jogok és a klímaváltozás között is összefüggés van, és ennek segítése az egyik legfontosabb feladat számukra. Felszólalt Alekszandr Lukasenko rezsimje ellen, és szóba került Tajvan védelmének fontossága is.
Hřib szerint bár Andrej Babis kormányzása már véget ért, de ez nem azt jelenti, hogy Prága már semmilyen szerepet nem játszik a Szabad Városok szövetségében, és támogatniuk kell egymást.
Varsó főpolgármestere Rafal Trzaskowski beszédének elején azt emelte ki, nehezen hitték, hogy harminc évvel 1989 után veszélybe kerülhetnek a demokratikus értékek. Beszélt az orosz befolyásról is, de hozzátette, a lengyelekről nem mondható el, hogy nagyon támogatnák Oroszországot, ellentétben Magyarországgal.
Trzaskowski hangsúlyozta, hogy a lengyel kormány kampányt kezdett az LMBTQ közösség ellen, propagandát folytat a médiában, sőt az ország uniós tagsága is veszélybe került. Azt kérte az Egyesült Államoktól, hogy támogassa a közép-európai civil szervezeteket. Tartani lehet ugyanis attól, hogy ha vákuum következik be, akkor azt Kína és Oroszország tömi be.
Az ötperces nyitóbeszédek után az albizottság demokrata és republikánus tagjai is kérdéseket tehettek fel. A cseh Zdeněk Hřib itt azt emelte ki, hogy Kína üzleti befolyását sokszor túlértékelik, hiszen milliárdos befektetéseket ígérnek a cseh iparnak, de valójában ezeknek csak töredéke valósul meg, és azok sem befektetések, hanem vásárlások. Felemlegette, hogy amikor Tajvanra mentek, akkor Kínától gazdasági fenyegetéseket kaptak, de Peking végül csak egy kisértékű egyezményt mondott fel.
Trójai faló az unióban
A lengyel főpolgármester az egyik kérdésre elmesélte azt is, hogyan támadta a lengyel közmédia, amely a teljes propagandaarzenált bevetette ellene a kampányban, hazugságokat állítottak róla, ami még a kommunista módszerekhez képest is erős volt. A lengyel állami televízió véleméne szerint ugyanígy folytat gyűlöletkampányt a melegek, vagy a menekültek ellen.
Arra a kérdésre, hogy a főpolgármesterek mit várnak Joe Biden demokrácia csúcsától, Karácsony Gergely megemlítette, az Egyesült Államok részéről világos jelzés volt, hogy erre Magyarországot nem hívták meg.
„Olyan országokkal szeretnének beszélni, melyek nem rombolják, hanem építik a demokráciát” – tette hozzá.
Karácsony Gergely szerint Orbán Viktor mindig a nemzettel azonosítja magát és azzal jön, hogy minden magyart képvisel, de ez nem így van, és arra kért mindenkit, hogy ne tegyenek egyenlőségjelet Magyarország és Orbán közé. Bocsánatot kért amiatt is, hogy azzal, hogy Magyaroszágot nem hívták meg, az EU egészében nem képviseltetheti magát.
Egy másik kérdésre Karácsony Orbán politikáját azzal a korábbi kijelentésével jellemezte, mely szerint "soha ne azt nézzék, amit mondok, hanem azt, amit teszek". Úgy véli, a magyar miniszterelnök hitet tesz a demokrácia mellett, közben mindent megtesz, hogy lerombolja azt, példaként említette a szexuális kisebbségek elleni fellépését.
Karácsony aggasztónak jellemezte az orosz és kínai befolyást is, a demokrácia leépítése ugyanis párban jár az orosz és kínai befolyás növekedésével.
„Nagyon fontos, hogy megértsük, hogy a demokrácia leépítése és a keleti nyitás politikája kéz a kézben jár. A magyar kormány nagymértékben épít kínai és orosz beruházásokra Magyarországon, melyek adófizetők pénzéből készülnek, viszont kínai és orosz érdekeket képviselnek” - mondta.
"Magyaroszág a kínai kormány trójai falova az Európai Unión belül" - mondta ezután Karácsony, aki szerint az Egyesült Államoknak a Nyugat-Balkánra is figyelnie kell, mert ott is egyre nagyobb a kínai befolyás.
Később a főpolgármester a pénzügyi elvonásokról is beszélt. Mióta polgármester, Budapest a bevételei 40 százalékát elvesztette, de nem a járvány, hanem a kormányzati döntések miatt. Karácsony szerint az Orbán-kormány nem törvényes partnerként kezeli őket, csak hatalmon akarnak maradni, és tudják, ha az önkormányzatok sikeresek, akkor láthatóvá válik, hogy gyengék. Éppen ezért rendkívül fontos számukra a jövő áprilisi választás.
„Pénz nélkül még a legjobb főpolgármester sem tud semmit tenni a város fejlődéséért” – mondta.
A meghallgatást Bill Keating elnök azzal zárta, hogy az bizonyíték lehet arra, hogy az agresszív, autoriter intézkedések soha nem lesznek sikeresek, ha összetartanak a demokrácia védelmében.
„Az önök vezetése, hite és bátorsága nemcsak a jelenben fontos, hanem a jövő kihívásaiban is” – mondta az elnök a V4-es főpolgármestereknek, az utóbbi idők egyik legfontosabb meghallgatásának nevezve a két órát.
A teljes közvetítést itt lehet megnézni: