A 16 hírügynökség munkáját Brüsszel fogja össze.
Az Európai Unió közös hírszerkesztőséget hoz létre 16 nemzeti hírügynökség bevonásával Brüsszelben, hogy a demokráciát egyre jobban fenyegető álhírek ellen küzdjön. A Népszava szerint – amely a Die Presse alapján ír erről – a munkát két évre tervezik és majdnem 1,8 millió eurót fordítanak a projektre.
Az összefogást a német DPA irányítja, de a francia AFP, a román Agerpres, az olasz ANSA, az osztrák APA, valamint a boszniai, horvát, észak-macedón, szlovén, szerb és szlovák távirati iroda is részt vesz benne.
A Magyar Távirati Iroda (MTI) azonban nincs az együttműködők között.
Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos szerint sok helyen, részben pénzügyi, részben politikai okokból nincs független tájékoztatás az európai integrációról. Az álhírek veszélyét különösen a járványos időszak mutatta meg.
Most épp a fideszes médiát fazonírozzák a választások előtti készülődésben
A médiapiac lerohanása után kissé megpihenve most arra koncentrál a kormány, hogy akár ellenzéki szerepben is fenntartható legyen a birodalom.
A Die Presse vezércikkben üdvözölte a közös hírszerkesztőség ötletét, ám aggályosnak tartják, hogy Brüsszel egy új intézményen keresztül akar gyámkodni Kelet-Európa fölött.
Állítólag arra vonatkozóan is vannak tervek, hogy nemzeti nyelven, külföldről sugároznának programot Magyarországra és Lengyelországra, „miután mindkét kormány szájkosarat tett a közmédiára.”