Sikeres az oltási akcióhét, meghosszabbítják egy héttel – jelentette be Orbán Viktor a Kossuth Rádióban. A gyerekek oltását tanácsolja a szülőknek, nekik megfelelő vakcinából hamarosan érkezik 130 ezer adag. „Börtönlakók” pedig csak azért nem lesznek a „migránsokból”, mert nincs ennyi hely a börtönökben – hangzott el. Szóba került a rezsicsökkentés, az adócsökkentés és „Mr. Piac” is.
Reménykedett Orbán Viktor, hogy sikeres lesz a héten zajló oltási akcióhét, és így is lett – mondta a miniszterelnök a Kossuth Rádióban. Szerinte „az emberek kaptak az alkalmon”. Sőt – jelentette be – a siker miatt egy héttel meghosszabbítják az akcióhetet, így az a jövő héten is folytatódik. A legtöbben a harmadik oltást veszik fel – emlékeztetett. „Idén lehet nagy karácsony, ha elegen veszik fel a harmadik oltást, amivel erős védettséget lehet kialakítani” – fogalmazott.
A miniszterelnök szerint a harmadik oltás „biztosan életmentő”.
Az esetleges szigorításokról, zárásokról azt mondta: „nem döntjük el előre, mit fogunk csinálni: semmit sem zárok ki, minden rosszra fel kell készülni”. Azt is mondta, „a zárás csak lassítás”, az „igazi megoldás a harmadik oltás”.
A gyermekek oltásának lehetőségéről azt mondta, várták, hogy mit mondanak a szakemberek. „A világ nagy tudósközösségei dolgoznak ezen”, miközben „az oltásellenesek mindenféle őrültséget próbálnak velünk elhitetni”.
Galgóczi: Magyarország készen áll az 5-11 éves korosztály oltására is
Rohamosan terjed a koronavírus delta variánsa a kisiskolások között, de ezt a korosztályt eddig nem lehetett oltani. Ha az Európai Gyógyszerügynökség ma rábólint a Pfizer-BioNTech-vakcina használatának kiterjesztésére, az gyökeresen megváltoztathatja a járvány elleni védekezést. Az Egyesült Államokban már több mint hárommillió gyermeket oltottak be, mellyel nemcsak a fertőzés, hanem a hosszú távú szövődmények ellen is védik őket.
„Szereztünk 2 millió vakcinát, az első 130 ezer adag, gyerekek számára elérhető vakcina december 20-án érkezik, azt tanácsolom a szülőknek, ha tehetik, oltsák be a gyerekeket” – folytatta Orbán.
„Az eszközeink megvannak, az ágyak, lélegeztetőgépek és vakcinák, orvosságok rendelkezésre állnak” – mondta, hozzátéve: egyelőre az ember is elég, járványkórházat is meg tudnak nyitni, az egészségügyben dolgozók pedig garanciát jelentenek arra, hogy a rendszer „nem omlik össze”. Szerinte a tőlünk nyugatra fekvő országok járványkapacitása „sokkal kisebb, mint Magyarországé”. Ezeket a kapacitásokat „vésztartalékként” a jövőben is fenn kell tartani.
Idén már 100 ezer migránst állítottunk meg a határon, ez 100 ezer bűncselekményt végrehajtó ember, elvileg be kellene őket zárnunk, de hova teszünk el 100 ezer börtönlakót?
– váltott témát a miniszterelnök, aki megjegyezte: ezért nem is tartják őket Magyarországon, hanem „visszadobják” őket, ami nem tetszik az Európai Uniónak. „Most nem békeidő van, hanem háborús körülmények, ezért amit Brüsszel csinál, az ostobaság, mert nem segíti az életünket, hanem csak bajt hoz a nyakunkra” – fogalmazott Orbán. Az EU szerinte – bár kellene – nem dicséri meg Magyarországot, hanem inkább bünteti emiatt.
„Miközben a fizikai határzárra nem adnak pénzt, addig a bevándorlást segítő szervezeteknek, Soros Györgynek adnak pénzt – legalábbis mi így látjuk” – mondta Orbán az EU-ról, szerinte „ezeket a dolgokat tisztázni kell”, így például azt, hogy ki akar bevándorló ország lenni, és ki nem. Előbbiek közé Németországot sorolta Orbán, utóbbiak közé pedig Magyarországot.
A rezsicsökkentés „harcát, csatáját” 2013–2014-ben indította Magyarország – tért át egy másik témára a miniszterelnök, megjegyezve: „mindegy, hogyan mozog az áram és a gáz világpiaci ára, mi ezen a rögzített áron adjuk a családoknak (...) engem nem a piac érdekel, hanem a magyar családok”. Szerinte „a rendszer működik”.
„Miért kellene ezen változtatni, ki az a Mr. Piac, aki bekopog és ezt nem engedi?”
– kérdezte Orbán, aki szerint nem érdemes beleesni a baloldal csapdájába, amely szerint ez így működik. Hozzátette: a szolgáltatóknak lehet egy „tisztességes profitja”, de az nem ugorhat az egekbe. Megjegyezte: a magyar családokat „szinte minden nap megtámadja a baloldal”, ebben pedig partner Brüsszel, ami extraadót akar kivetni. Ez ellen szerinte mindkét nevezett szereplővel szemben fel kell lépni.
„A baloldal és a jobboldal között legalább 30 éve van egy nagy vita” – mondta Orbán, és elárulta, hogy ez az adókérdés. A jobboldal adót akar csökkenteni, a baloldal meg inkább emelné, ami ráadásul a munkanélküliséggel is együtt jár szerinte. Ha a baloldal nyer a választáson, az biztosan adóemeléssel járna. Magasabb lesz a minimálbér januártól, és onnantól adócsökkentés is lesz a munkát terhelő adók tekintetében – emlékeztetett a miniszterelnök.