Itthon Lengyel Tibor 2021. november. 25. 17:30

Donáth Anna: „Az ellenzéki szövetségnek már az utcán kellene lennie”

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Aktivitást és kreativitást vár végre az ellenzéki szövetségtől a Momentum új elnöke. Donáth Anna a hvg.hu-nak adott interjújában hibának nevezte, ha „a valami helyett a semmi a válasz”. A közös program és lista szerinte nem cél, csak eszköz a kormányváltáshoz. Szóba kerültek még fájdalmas döntések, az alkotmányozás problémája, az elszámoltatás és az is, mennyire reális veszély a Huxit.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

hvg.hu: A Momentumban sokan arra számítottak, hogy szoros lesz az elnökválasztás eredménye, de ön végül kétszer annyi szavazatot kapott, mint Orosz Anna, aki az ön elnökjelölti pályázatát markánsan balosként jellemezte. Merre viszi ez az ideológiai újratervezés a pártot?

D. A.: Mások mindig olyan jelzőket aggattak ránk, amelyek nem voltak igazak: voltunk már neoliberálisok, baloldaliak, jobboldaliak. Pedig éppen a címkézést akartuk mindig meghaladni, helyette az ország és a világ előtt álló problémákra választ adni. Az nem ideológiai kérdés, hanem tény, és a jelen problémája, hogy Magyarországon szociális válság van. Könnyen elmesélhető, miért bukott meg az egyénközpontú politika, miért kell meghaladni az „itt és most” gondolkodásmódot, el lehet magyarázni, mekkora probléma, hogy négymillióan élnek a létminimum alatt, ha pedig elromlik a mosógép, a többség nem tudja megjavíttatni, vagy ha drágul a benzin, nem tud bejárni dolgozni. Ezekkel kell foglalkoznia ma egy pártnak.

Juhász István András

hvg.hu: Ez billentené ki a Momentumot abból a két éve tartó állapotból, hogy támogatottsága nem megy a teljes népességben 6 százalék, a biztos pártválasztók között pedig 9 százalék fölé?

D. A.: A Momentum azért jött létre, mert elegünk volt az egy helyben toporgásból, és akkor volt sikeres, amikor át tudta adni a benne rejlő lendületet. Mi nem egyszerűen parlamenti helyeket szeretnénk, nekünk az önálló frakció is csak eszköz, nem pedig cél. A szövetségi politikánk is csak eszköz, hogy közösen váltsunk kormányt. Utána kezdődik csak az igazi munka.

A cél, hogy ne egy embertelen, igazságtalan rendszerben éljünk, ne sodródjunk perifériára az Európai Unióban, és főleg ne jussunk el odáig, hogy kiléptetik Magyarországot az EU-ból.

hvg.hu: Ez reális veszély?

D. A.: Egyre inkább az. Orbán Viktor nagyon veszélyes játékot játszik a Huxit lebegtetésével. Az elmúlt két évben elveszítette a támogatottságát, a zsaroló potenciálját, Európa pedig egyre erősebb, és egyre határozottabb abban, hogy nem hajlandó a továbbiakban egy jogállamiságot leépítő autokrata rendszert pénzelni.

Juhász István András

hvg.hu: Ha Ausztria volt a járványlabor, Lengyelország az EU-val szembenállás politikai laborja?

D. A.: Igen, és ez nem sok jót ígér Orbán Viktor számára. Lengyelország elindult a politikai lejtőn. Az EU, ha lassan és döcögve is, de egy mélyebb integráció felé halad, mert felismerte, hogy erős politikai szövetségi rendszerben tud csak választ adni a jövő kihívásaira. A klímaváltozást vagy a digitalizáció és a robotizáció okozta társadalmi-szociális feszültségeket nem lehet tagállami szinten kezelni. Orbán egyre kevésbé számíthat arra is, hogy ATM-ként használja tovább az EU-t, ezért már le sem próbálja hívni a helyreállítási alap hitelrészét, hanem sokkal drágább keleti hitelekkel pótolja a forrásokat. Tudja, hogy véget ért az az időszak, amikor bármit mondhat Brüsszelben, és bármi, ezzel ellenkezőt tehet itthon.

hvg.hu: A programjában vázolt cselekvés, közösségépítés megnyilvánul valamilyen speciális, Donáth-féle utcai akcióban, közéleti tevékenységben?

D. A.: A Momentumnak, sőt az egész ellenzéki szövetségnek már az utcán kellene lennie. Éppúgy, ahogy az előválasztás alatt is, hiszen az sikeres politikai innováció volt: újra az ellenzék tematizált, felrázva a szavazókat. Szomorúan látom, hogy ez október 23. óta picit leült. Nem fogunk tudni úgy kormányt váltani, ha nem rázzuk fel a társadalmat, nem hívunk be mindenkit a közös gondolkodásba, ugyanis nem a pártok tudnak kormányt váltani, hanem az emberek. Szeretném látni, hogy elkezdünk végre cselekedni, legyen az utcai párbeszéd vagy tüntetés. Ne az a kép maradjon meg az emberekben, hogy a politika kizárólag füstös szobák zárt ajtaja mögötti tárgyalásokon múlik.

Juhász István András

hvg.hu: Erre az utcai jelenlétre jó példa lehetett volna a Magyar György és a civilek által javasolt, ám végül lefújt államfő-előválasztás?

D. A.: A Momentum mindig hitt abban, hogy a köztársasági elnököt közvetlenül válasszák meg, ne politikai alkuk alapján. Az pedig külön képmutató a Fidesz-kétharmad részéről, hogy egy hónappal a választások előtt a tervei szerint csak azért is megszavazza a saját jelöltjét öt évre. A Fidesz olyan rendszert teremtett, ahol az ellenzék számára az együttműködés az alap, és ahol az együttműködés ára, hogy mindenkin múlik a közös siker. Ebben az ügyben most nem jött létre közös politikai akarat. Remélem, lesznek olyan közös cselekvések, ami mögé már be tud végre állni mindenki. A hiba az, ha valami helyett a semmi a válasz.

hvg.hu: Nemrég azt mondta, kudarcnak tartja, hogy az előválasztáson a pártja túl sok üzenetet akart átadni. A közös ellenzéki kampányban milyen üzenetekre koncentrálna?

D. A.: A legegyértelműbb üzenet az, hogy egy emberségesebb, igazságosabb és zöldebb Magyarország megteremtéséhez a nulladik lépcső a kormányváltás. Aztán, hogy az emberek újra biztonságban érezhessék magukat, ahhoz kiszámítható jogrendszer, gazdasági környezet is szükséges. Romokban van a közoktatás és az egészségügy is, ezeket kell először rendbe tenni. Véget kell vetnünk az urambátyám-világnak, az éjjeli, lopakodó törvény- és rendeletalkotásnak, csatlakozni kell az Európai Ügyészséghez is. Biztosítanunk kell, hogy a kormány ne tekinthessen többé saját pénztárcájaként a költségvetésre, és garantálni kell, hogy ne lehessen a közös pénzt – uniós vagy magyar adófizetői forrást – saját célokra, az Orbán-család meggazdagodására fordítani.

hvg.hu: Kimaradt az elszámoltatás. Azért, mert nem elsődleges, vagy mert megvalósíthatatlan?

D. A.: Szükség lesz elszámoltatásra. Ez nemcsak az emberek igazságérzete miatt fontos, hanem mert az elmúlt 11 év bűneivel el kell számolni. Viszont ehhez helyre kell állítanunk az igazságszolgáltatás függetlenségét, hiszen ebben a legtöbb dolga az igazságszolgáltatásnak lesz, nem a politikának. Olyan bűnöket követtek el, amelyeknek a következményeit a mai napig szenvedjük. Nagyon nehéz lesz egy kormányváltás után a NER keretein belül az elszámoltatás és az építkezés is. De

ettől nem megijedni kell, hanem határozottan és bátran, akár fájdalmas döntéseket is vállalva, előremenni.

hvg.hu: Akadály lesz bőven. Ha nyernek, mihez kezdenek például a bebetonozott tisztségviselőkkel vagy az Alaptörvénnyel és más kétharmados jogszabályokkal?

D. A.: Azzal nem értünk egyet, hogy feles többséggel lehetne alkotmányozni, mivel mi jogállami kereteket szeretnénk. A biztonságos jogrend alapja, hogy bízunk a valóban független intézményekben. Varga Judit papíron mindent le tud vezetni, de a gyakorlati tapasztalat egészen más. Kétségtelen, hogy nagyon súlyos kétharmados törvényeket hoztak és az alkotmányba oda nem illő dolgokat pakoltak bele, de nem az azonnali alkotmányozás lesz a legfontosabb kérdés a kormányváltás után. Először fókuszáljunk arra, ami biztosan megy, és megvan benne a közös politikai akarat. Nem is szerencsés azzal ijesztgetni az embereket, hogy mire nem leszünk képesek. A feladatunk, hogy meggyőzzük azokat, akik tévesen azt hiszik, nem változhat semmi, vagy akik attól rettegnek, hogy ha részt vesznek a változásban, azt ők és a családjuk, a munkahelyük bánhatja. Velük a kétharmados győzelem sem kizárt, de sokat kell tennünk ezért a bizalomért.

Juhász István András

hvg.hu: Például kampányolni kell, de ön szerint nem úgy, mint Márki-Zay Péter a „migránsszámlálós” óriásplakáttal, vagy a fideszesek lemelegezésével. Ehelyett mit javasol?

D. A.: Az embereket sokkal jobban izgatja a saját helyzetük és megélhetésük, mint az elképzelt ellenségekkel vívott szélmalomharc. Két plakáttal amúgy sem lehet kétmillió plakátra válaszolni. Ki kell lépnünk abból a kommunikációs buborékból, amit nem mi teremtettünk és nem is mi irányítunk. Ebben a térben nem lehet legyőzni a Fideszt, mert ezt ők uralják. De miért is ne lehetne ennél sokkal kreatívabb az ellenzék? Térjünk vissza a valóságba, az emberek közé. Rengeteg pontja van az országnak, ahová még nem jutottunk el közösen, senkiről nem lehet lemondani, nincs olyan, hogy meggyőzhetetlen ember.

hvg.hu: Emellett az ellenzéki összefogásnak meg kell egyezni a közös listában és a közös programban, ez pedig füstös szobákban, zárt ajtók mögött dől majd el a pártelnökök, így az ön részvételével is...

D. A.: Az erről folyó egyeztetéseket minél hamarabb le kell zárni, mert az embereket nem érdekli, hogy melyik politikus hányadik a listán, vagy hány frakció lesz. Az érdekli, hogy akarunk, és tudunk-e kormányt váltani. Mindkettőre igen a válaszunk – ideje megmutatni ezt az arcát is az együttműködésnek.

Juhász István András

hvg.hu: A listaállítást és az azzal járó konfliktusokat megúszni nem lehet. Kérdés például, hogy a Momentum mi alapján osztaná szét a pártok között a listás helyeket, támogatná-e Márki-Zay Péter hetedik frakcióját, illetve kiket nem engedne a közös listára?

D. A.: Leginkább az előválasztás eredménye kellene legyen a kiindulási alap a listás helyek elosztásánál. A frakciók száma, mérete nem cél, csupán eszköz, ráadásul jelenleg a parlament előtt fekszik egy javaslat, ami alapján nem is lennének külön frakciók. Ami a jelölteket illeti, ragaszkodunk ahhoz, hogy a következő parlamentben az ellenzéki oldalon ne a múlt besározódott emberei üljenek, hanem a jövő problémáira innovatív választ találók. Biztos vagyok benne, hogy ezekben a kérdésekben megtaláljuk a közös nevezőt. De ezt még idén le kell zárni, mert ha sokat egyeztetünk, akkor lehet ugyan, hogy megtaláljuk a legtutibb, mindenki számára legkényelmesebb megoldást, csak már nem marad elég időnk arra, hogy meggyőzzük az embereket, akik nélkül viszont nem tudunk győzni, hogy aztán képviselhessük őket.

Juhász István András

hvg.hu: Ön is megpróbálná rábeszélni a Kétfarkú Kutya Pártot, hogy ne induljon a választáson? Vagy Gattyán Györgyöt, aki most alapít pártot?

D. A.: Nem a Kutyapártot kell lebeszélni az indulásról, hanem az embereket rábeszélni arra, hogy higgyenek az ellenzéki szövetség kormányváltó erejében.

Gattyán Györgynél pedig egyértelmű, hogy a Fidesz megrendelésére dolgozik, és célja, hogy új pártjával megzavarja az ellenzéki közeget.

hvg.hu: Mennyit árthat az ellenzéki szövetségnek a Városháza-gate?

D. A.: A propaganda lejárató hazugságkampányai nem árthatnak az együttműködésnek. A szövetségnek szinte nincs olyan tagja, akit ne próbáltak volna már hazugságokkal ellehetetleníteni. Pártszövetségként és közösségként is ki kell tartsunk egymás mellett. Meg kell egymást védeni, mert most indulnak csak be igazán. Én is megtapasztaltam ezt. A Fidesznél mindig van lejjebb, mindig van mocskosabb kampány. Rólam lepereg, erre vállalkoztam. Aki a NER-ben ellenzéki politikára adja a fejét, az vagy legyen nagyon felvértezve, vagy bele se kezdjen. Azt viszont nem engedhetjük, hogy a nem közszereplő családtagjainkat, rokonainkat is besározzák. De nem is szabad ezzel válaszolnunk.

hvg.hu: Eddig csak a Fidesz narratívájában szerepelt, hogy egy ellenzéki pártot Brüsszelből irányítanak, most ön ezt a gyakorlatban is kipróbálhatja. Menni fog ez az EP-képviselőség mellett?

D. A.: Nem költöztem Brüsszelbe, mindig ingáztam, és az időm nagyobb részét eddig is itthon töltöttem. Ez a két munka kiegészíti egymást. Logisztikai kihívásokat okoz, de erre vállalkoztam. A Momentum vezetői struktúrája mindig a csapatmunkára épített, az elnökség tagjaival régóta együtt dolgozunk. A jó pártelnök nem feltétlenül egy mindenbe beleszóló mikromenedzser, hanem képes arra, hogy delegáljon feladatokat, miközben irányt mutat, lelkesít, meghallja a belső és külső problémákat, amelyeket egy jó csapat élén közösen megoldanak. Az ellenzéki szövetség más pártjainak vezetőivel is jó a viszonyom, célom, hogy a következő napokban mindenkivel találkozzak.

hvg.hu: Első pártelnöki nyilatkozatában Novák Katalint kérte számon a családi tesztelések ügyében. Miért és melyik kormánytagot kérné még számon?

D. A.: Melyiküket nem? Sőt, Matolcsy Györgyöt is megkérdezném az inflációról és a forint árfolyamáról. A miniszterek közül Varga Juditot mindenképpen, hiszen a jelenlegi embertelen rendszer, az EU-s jog elsőbbségének folyamatos megkérdőjelezése, a kötelezettségszegési eljárások támadása az ő felelőssége is. Rengeteg elszámolnivaló van. Nem tudok olyan minisztert, akinek a lelkén ne száradna igazságtalan döntés, aminek az emberek isszák meg a levét.

Juhász István András
Hirdetés
Gazdaság Fülöp István 2024. december. 27. 12:00

Egy friss tanulmány példákkal bizonyítja, hogy terel, elhallgat és valótlanságokat állít a kormányzat és az akkugyárak is a kockázatokról

„Iparbiztonsági kockázatok a magyar akkumulátorgyártásban és az ezzel kapcsolatos kommunikáció” címmel átfogó elemzést tett közzé Éltető Andrea, a KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa, amelyben a magyar akkumulátoriparral kapcsolatban rámutat az iparbiztonsági kihívásokra, a lakossági tájékoztatás hiányosságaira és a civilek elhallgattatására is.