Csak év eleje óta kétszázzal kevesebb lakója van a községnek. A térségben virágzott a voksturizmus.
Év eleje óta több mint 200 fővel csökkent a lakosságszám Kispaládon - ez derül ki abból a grafikonból, amelyet Kocsis-Cake Olivio tett közzé a Facebook oldalán.
A Párbeszéd politikusa nemrég bemutatta, hogy egyes, az ukrán határ mellett fekvő települések lakosságszáma mekkora mértékben változott az elmúlt években a voksturizmus miatt.
"Az adatok sorban érkeznek, többek között a hírhedté vált Kispaládról is bejöttek az aktuális számok. Ahogy a lenti grafikonon látszik, jelenleg 630 lakosa van a településnek, vagyis év eleje óta több mint 200 fővel csökkent a lakosságszám" - írt aa képviselő.
Az RTL Klub híradója júniusban számolt be arról, hogy az előző polgármestert több mint százrendbeli közokirat-hamisítás bűntettében ítélték el – ő maga is legalább ötven fiktív lakcímet jelentett be –, ekkor 14 ingatlanba voltak akár magyarul sem beszélő személyek tucatjai bejelentve - emlékeztet a politikus.
Kispaládon volt olyan ház, ahova 110, de olyan is, ahova több mint 200 embert jelentettek be.
A papíron magyar lakcímmel rendelkezők szavazhatnak az országgyűlési, a helyhatósági és az európai parlamenti választásokon is.
A 2018-as országgyűlési választáson még a kishatárátkelőket is megnyitották az ukrán-mayar határon.
Akkoriban nagy viharokat kavart a voksturizmus, még nyomozás is folyt.
Ahogy Kocsis-Cake bejegyzéséből kiderül, azóta viszont folyamatosan csökkent a lakosságszám Kispaládon.
"A népességszám valóságához a 2014-es és a most októberi adatok állnak a legközelebb, azonban sajnos úgy tűnik a minap elfogadott fideszes módosítás értelmében, hogy ezentúl büntetlenül bárki bejelenthet akárkit apástul, anyástul, gyerekestül, kutyástul… Természetesen a ’22-es választások előtt is elkérem majd az ukrán határ mellett fekvő települések lakosságadatait, de attól félek, akkora megint duplázódni fog a népességszám" - írta a Párbeszéd képviselője.
Novemberben még inkább lazítottak a szabályokon, a kormány megszavazta, hogy a 2022-es választásokon már nem kell ténylegesen a címen élnie annak, aki lakóhelyet létesít, így egy fiktív lakcímmel rendelkező bárki szavazni tud.
Ráadásul a módosító szerint a fiktív lakóhely létesítése vagy az abban való közreműködés sem lesz többé büntethető.
A TASZ szerint a törvény épp a voksturizmusnak ágyaz meg.