Itthon hvg.hu 2021. november. 21. 16:03

Máris felfüggesztették a civilek az ellenzéki államfőjelölést

A Civil Államfő-jelölési Bizottság szerint csak megosztaná az előválasztáson szavazók figyelmét, ha szimpátiaszavazáson egy ellenzéki államfőjelöltre is szavazni kellene.

Alig több mint egy héttel a kezdeményezés elindítása után felfüggeszti az államfő-jelölő civil kezdeményezését a Civil Államfő-jelölési Bizottság (CÁJB) – számolt be a 24.hu arról a közleményről, amit vasárnap juttattak el a szerkesztőség számára.

„Bár változatlanul rendkívül fontosnak tartjuk a kormányváltást akaró állampolgárok véleményének megismerését és tiszteletben tartását, az államfői szimpátiaszavazás keltette esetleges figyelem-megosztással nem kívánjuk veszélyeztetni az ellenzék közös programjának, a közös lista állításának és a kampánynak a sikerét” – idézte a lap a közleményt, amit Magyar György elnök mellett a bizottság tagjai, Fleck Zoltán, Kaltenbach Jenő és Lattmann Tamás, Mérő László és Szepesházi Péter írtak alá.

A 24.hu szerint a közleményben azzal érvelt a CÁJB, hogy a civilek és a pártok konstruktív együttműködése – az őszi előválasztáshoz hasonlóan – komoly siker lehetőségét hordozza magában, emiatt lépnek most hátra, szem előtt tartva fő céljukat, a NER és a Fidesz leváltását.

Még november 8-án írtunk arról, hogy egy új kezdeményezés értelmében az előválasztókat újra mozgósító online szimpátiaszavazáson választanák ki azt a köztársaságielnök-jelöltet, akit a tavaszi parlamenti voksoláson elindíthatna az ellenzék. Bárki ajánlhatna bárkit és 5000 támogatóval lehetne bejutni a döntőbe.

A jelenlegi köztársasági elnök, Áder János mandátuma jövőre, 2022. május 10-én lejár, és a törvény szerint március 10. és április 10. között az Országgyűlésnek (azaz minden bizonnyal még a jelenlegi parlamentnek) kell megválasztania az utódját. Idén október közepén, még nem lehetett tudni, kit választana a Parlament Áder helyére.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.