A kormány csodafegyvere nehezítheti a zöld energia való átállást.
A kormánypártok támogatói jobban ragaszkodnak a rezsicsökkentéshez, az ellenzéki szavazók viszont inkább csak a kockázatokat látják – ez derül ki az IDEA intézet reprezentatív felméréséből, melyben arra voltak kíváncsiak, hogy mennyire gondolják az emberek hatásosnak a kormány „rezsifegyverét”.
A Napi.hu által ismertetett kutatásból kiderül, hogy a Fidesz-KDNP szavazó válaszadók 64 százaléka úgy gondolja, hogy a mindenkire általánosan vonatkozó rezsicsökkentés fenntartható és megfelelő védelmet nyújt az áremelkedésektől. Az ellenzéki szavazók kis többséggel (51 százalék) viszont éppen ellenkezőleg: piacidegen politikai technikának tartja a hatósági árszabályozás rendszerét, ami megnehezíti az Európai Unió által szorgalmazott zöld átállást.
Azaz az összes megkérdezett többsége szerint nem fenntartható a rezsicsökkentés.
A felmérésben vizsgált minden csoportban jóval 10 százalék fölött van azok aránya, akik igazságtalannak tartják az ár maximalizálásnak a hatását, tekintettel, hogy a szegényebb és a gazdagabb fogyasztók között előbbi nem tesz érdemben különbséget.
Az IDEA Intézet azt is vizsgálta, hogy az EU által szorgalmazott környezetvédelmi szigorítások korlátozhatják-e Magyarország növekedési terveit.
Megújuló energia vagy rezsicsökkentés? Orbán Viktor számára ez itt a kérdés
Az energiaárak elszabadulása ismét alkalmat szolgáltat arra, hogy a kormányfő a rezsicsökkentéssel kampányoljon, miközben kézzel-lábbal tiltakozik az EU klímavédelmi tervei ellen.
A kormánypári támogatók többsége szerint az EU túl gyorsan állna át a mind zöldebb gazdaságra, aminek következményeit elsősorban csak a gazdagabb országok lakosság a képes megfizetni.
A Fidesz-KDNP szimpatizánsai közül 28 százalék a felgyorsított ritmus mellett is azt látja, hogy támogatás is jár a zöldebb fogyasztási rendszer kialakításához, így a feltételeket se érzi igazságtalannak. Az ellenzéki szavazók 69 százaléka jogosnak érzi az EU környezetvédelmi elvárásait és csak 13 százalékuk gondolja ezt a reformot eltúlzottan gyorsnak.
Az IDEA Intézet a felmérést 2021. szeptember 30 és október 9. között végezte, a teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére nem, életkor és régió tekintetében. A 2000 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,2 százalékpont.