Itthon hvg.hu 2021. november. 14. 15:19

Orbán Viktor: A legjobb korban vagyok

Verseny nélkül dőlt el, kik vezetik a Fideszt a következő két évben. A négy alelnöki posztért négyen indultak, Novák Katalint Gál Kinga váltja. Orbán Viktor 17-edjére a Fidesz elnöke, nem indult ellene senki. A miniszterelnök köszönőbeszédében újdonságot nem mondott. Addig marad a politika élvonalában, amíg bírja.

29. tisztújító kongresszusát tartja a Fidesz Budapesten, a Hungexpo területén. Előzetesen több mint kétezer résztvevővel számoltak: 1472 küldött érkezik több mint 800 településről az ország minden pontjáról - mondta el Hollik István, a párt kommunikációs vezetője. Rajtuk kívül még mintegy hatszáz meghívott vendéget vártak, diplomatákat, tudósokat, művészeket és sportolókat.

Az elmúlt években megszokott gyakorlatnak megfelelően a sajtót teljesen elzárták a politikusoktól, nem egyszerűen a széksorokat választják el kordonnal, de külön galériára helyezték a médiát, hogy még véletlenül se találkozhassanak fideszes politikussal. Ez a gyakorlat persze nem most kezdődött, de nem árt emlékeztetni arra, hogy amikor a Fidesz ellenzékben volt, még beengedte a kongresszuson az újságírókat a küldöttek közé.

A kongresszusnak a legfontosabb tisztségeket tekintve tétje nem volt. A négy alelnöki posztra négyen jelentkeztek: Gál Kinga, Kósa Lajost, Kubatov Gábort és Németh Szilárd. Gál Kinga, a párt Európai parlamenti képviselője Novák Katalint váltja, aki miniszterként már nem tölthet be alelnöki posztot a pártban. Utódjának személye körül már a kongresszus előtt sem volt sok kérdőjel, legtöbben Gál Kinga indulását várták, pletyka szinten felröppent Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő neve.

A pártelnöki posztért a jelenlegi elnökön, Orbán Viktoron kívül nem indult más, és mivel előzetesen elfogadta a jelölést, így nem is kellett róla szavazni, további két évre ő vezeti a Fideszt. Amelynek 2003 óta folyamatosan ő az elnöke. Előtte 1993 és 200 között töltötte be a posztot. Most „választották” pártelnökké 17-edjére, ebből 16-szor egyedüli induló volt.

A párt prominensei és a kormány tagjai a kongresszuson tartott beszédeikben jellemzően az ellenzékkel foglalkoztak (pl. Kocsis Máté, Kubatov Gábor, Gulyás Gergely), mások inkább a távlatos témákat részesítették előnyben, mint az Európai Unió, a menekültek és a "normalitás" (pl. Deutsch Tamás, Kövér László, Varga Judit).

Juhász István András

Köszönőbeszédét a miniszterelnök azzal vezette fel, hogy hosszan és mélyre ásva kénytelen beszélni. Majd megköszönte a bizalmat (amit verseny nélkül kapott meg). Aztán egy kicsit belezavarodott abba, hogy a családodok adják és/vagy kapják-e a csapásokat, illetve adják is, és kapják is. Állítása szerint a feleségétől kapott engedélyt arra, hogy a Fidesz elnöke lehessen. Feleségének külön köszönetet mondott.

Ugyan már itt a politikusok új generációja, de Orbán úgy érzi, a legjobb korban van. Igaz, mindig így érezte - mondja. Az elmúlt 33 év csak bemelegítés volt. Nem akar kimaradni a közeledő nagy dolgokból. És a legjobb elől menni, ugyan ott a nagy golyózápor, de onnan látni legjobban. Orbán szerint a Fidesz legnagyobb érdeme a hűség: hűek maradtak önmagukhoz és Magyarországhoz.

Amíg bírom, csinálni fogom

- ígérte, miután felemlegette a Fidesz által megnyert választásokat. Ha kicsi a tét, kedvünk sötét, a csúcsra csak úgy lehet felérni, ha az ember elé beáll egy hegy - mondta Orbán. Orbán szerint ők az alkotó hazaszeretetben hisznek elsősorban. 16 év ellenzékben, 16 év kormányon - ezt csak rendíthetetlen bizalommal lehet végigcsinálni.

Tíz évvel ezelőtt tíz célja volt a Fidesznek - sorolta Orbán a párt 2010-es választási programjában megfogalmazott célokat az egymillió új munkahelytől odáig, hogy "dűlőre jutunk a romákkal". Orbán szerint egy csődbe juttatott országot vettek át a szocialistáktól (ez tényszerűen nem igaz - a szerk.), amit talpra állítottak és felemeltek.

A miniszterelnök ezután hosszan gúnyolódott a (liberálisnak nevezett) ellenzéken.

Magyarország a számokat tekintve még csak feltörekvő ország.

A szocialistáknak ennyi elég lenne, de a Fidesznek ennyi nem elég, még nem tartunk ott, ami méltó lenne hozzánk. Képzettebbnek kell lennünk, hatékonyabban kell dolgoznunk, jobban kell szerveznünk a vállalkozások és az állam működését. Kérdés, akarjuk-e ezt egyáltalán. A Fidesz azt ajánlja, akarjunk többet.

Még mindig vannak szegények. Még mindig kevés a gyerek. Még mindig kevés a fizetés, a nyugdíj.

Orbán szerint tíz év alatt felléphetünk a fejlett országok közé. Felszámolhatjuk a szegénységet, zöld, egészségesebb, tovább élő ország lehetünk. Lehetnek a mi szakmunkásaink, mérnökeink a legjobbak. Lehet Magyarország a világ legjobban kormányzott országa. Miért ne lehetne Budapest a világ legtisztább, legrendezettebb, legragyogóbb fővárosa? Kevés országnak sikerült fellépni a legfejlettebbek közé. De volt néhány, vagyis nem lehetetlen. Foglalkoztatottságban máris meghaladtuk az uniós átlagot. Egyes termékek exportjában a világ élvonalában vagyunk.

Juhász István András

A Fidesz tudja, tíz év alatt hogyan lehet eljutni a világ élvonalába. Majd sorolta a "magyar" erdményeket az olimpiai érmektől a golyóstoll feltalálásán keresztük a Karikó Katalin munkájára alapozott koronavakcináig (arról nem beszélt, ezen eredmények mekkora része valósult meg külföldön - a szerk.).

A magyar ipar 70 százaléka Orbán szerint high-tech. És csak most indul be a hadiipar. Van már repülőgépgyárunk is (mármint a kormányszóvivő férjének, igaz, állami támogatással - a szerk.)

Ha olyan lelkesítő a cél, miért nem lelkesedik senki - kérdezte Orbán?

A világ a járványok, a migráció korszakába lépett. A mindennapi biztonság kerül a központba, nem a szárnyaló vágyak.

Magyarországon is a biztonság a legfontosabb kérdés. Meg kell védeni a határokat a "migránsbetörésektől". Európa, és benne Magyarország ostrom alatt áll. A járványtól is meg kell menteni az országot. Orbán köszönetet mondott a járvány elleni védekezésben részt vetteknek.

Az oltásellenesek ellen kell megvédeni az országot. Az oltás életet ment, és csak az oltás ment életet

- mondta Orbán.

Brüszel a családokkal akarja megfizettetni a klímavédelem költségeit a multik helyett. Mindenhol vészes a helyzet, Magyarországon különösen, mert választások lesznek. Az ellenzék Brüsszel-barát, beengedné a migránsokat, elvetné a "rezsicsökkentést" - legalábbis Orbán szerint. Nem elég Brüsszel ellen küzdeni, az uniót meg kell újítani, mielőtt darabokra hullik - véli Orbán. Ezért támogatják a lengyel kormánypárt kezdeményezését az európai jobboldal újjászervezésére.

Orbán szerint az EU olyan területeken kíván diktálni, amelyeknek pedig nemzetállami hatáskörben kellene maradniuk. "Mi itt nem fogunk megfagyni télen, ők meg szülhetnek férfiként. Kinek mit intézett a kormánya" - mondta Orbán. Ezek után sorolta, mely területek tartoznak szerinte, a Fidesz szerint nemzeti hatáskörben. Integráció igen, egyesülés nem - foglalta össze. Majd az előző "Európai Egyesült Államokról" beszélt, ami szerinte a Szovjetunió volt.

Eszünk ágában sincs kilépni - szögezte azért le, kizárva a huxitot.

A cél a reform, nem a kilépés. Az "új európai embertípus" kialakításából mindenkinek joga van kimaradni, ahogy a migrációból is.

Ezek után a világgazdaság súlypontjának keletre tolódásáról beszélt. Aminek mi se örülünk, de számunkra ez nem identitásprobléma, hanem új helyzet, amihez alkalmazkodni kell. A helyzetünket bonyolítja, hogy NATO-tagok vagyunk, a szövetség vezetője pedig az USA. Amely szeretné, ha az EU visszafogná a Kínával folytatott kereskedelmet. Pedig az USA többet kereskedik Kínával, mint az EU. Ezt nem lehet, inkább a legjobb kereskedelmi egyezségeket kell kötni. Immár nem Németország a legnagyobb befektető Magyarországon, hanem Dél-Korea, Kína. A jövőben a világazdaságnak egy nagyobb keleti és egy kisebb nyugati része lesz. Meg kell tanulnunk boldogulni keleten. Ezért van szükség Magyarországon minden keleti iskolára, amely erre felkészíti gyerekeinket.

Juhász István András

A választásokról szólva Orbán azt mondta,

alkalmanként létrejön olyan nagy párt, amely az egész nemzetet képviseli, ezek évtizedekre rendezkednek be.

Tisza-párt, Bethlen-párt, ilyen lett volna a háború után a Kisgazda Párt - sorolta a miniszterelnök. Amelyik párt nem eszméket, hanem az embereket képviseli, az megkerülhetetlen erővé emelkedik. Orbán szerint a lehetősége az MSZP-SZDSZ-nek is megvolt, de nem tudtak élni a lehetőséggel. "Mi tudtunk" - véli Orbán.

A mostani ellenzéket pedig aprócska, hataloméhes pártocskák habarékaként jellemezte.

Orbán szerint az ő politikájukkal az is jól jár, aki nem rájuk szavaz, a baloldal politikájával az is rosszul jár, aki rájuk szavaz. A miniszterelnök szerint nem magyarázkodniuk kell az erejük miatt, hanem meg kell érteni egy ilyen hatalmas poltikai erő meglétének szükségességét. Szerinte nincs titok, lehet utánuk csinálni. Kitartás kell, állhatatosság.

Orbán felsorolta, mi mindent ért el a Fidesz - vagyis a választások elé időzített intézkedéseket, mint a családosok adóvisszatérítése. Kérdés, a társadalmi többségből lesz-e választási többség. Orbán Viktor szerint lesz, de ehhez dolgozni kell. A Békemenetet átmozgató gyűlésnek nevezte. A legvastagabb falon is át fogunk menni, és győzni fogunk - ígérte előre tekintve.

Orbán beszéde után a Roxette Listen to your heart című számára még felmentek hozzá egy átkarolásra az alelnökök.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.