Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

Kocsis Máté stand-up comedyvel, Kövér László háborús beszéddel, Orbán Viktor pedig e kettő fúziójával készült a kormánypárti tisztújításra. Kérdés nem volt – sem a jelöltek személyéről, és pláne nem az újságíróktól. De a sajtógalériáról legalább láthattuk, hogy a Fidesz-béközép ráér a szuverén nemzetállam megvédése közben emojikkal fotózkodni.

A szabad sajtó naiv illúziójában élve teljes videós csapattal jöttünk a Fidesz vasárnapi tisztújító kongresszusára, bízva abban, hogy ha valahol, a Hungexpón rendezett közel egésznapos eseményen majd elcsíphetjük a pártelitet néhány kérdésre. Az már más kérdés, hogy a szervezők már-már a Squid Game maszkos figuráihoz hasonló precízióval gondoskodtak arról, hogy véletlenül se provokálhassunk. A külön bejárattól kizárólag egy emeletre közlekedő lifttel jutottunk el a sajtóbuborékba, és amíg a háttérben duruzsoló Rúzsa Magdi megamix szólt, nagyjából összeállt a kép, a riporteri élmény ugyanis egy az egyben előrevetítette a nap hátralévő részét: 

amíg a valóság nem kerül a képbe, a Fidesz-kongresszuson nagy baj nem történhet.

Az újságírómentes övezetben egyébként nem csak ezért volt oldott a hangulat, ugyanis TikTok gálákat megszégyenítő fotófalak és PVC-lapra nyomtatott emojik várták azokat, akik dokumentálni akarták az élményeiket.

Ez már a zárószelfi volt
Juhász István András

Színpadi fényshow, Miklósa Erika himnusza és egy rövid bevezető után máris Semjén Zsolté volt a színpad, aki a kisebbik kormánypárt képviseletében külön beköszönt „kedves Viktornak”, majd azonnal a lényegre terelte a szót:

a vadászati világkiállításra.

Amin, egyébként, és beleszámítva mindenkit, aki már látott szarvast legalább egy Jagermeisteres üvegen, szerinte másfél millióan vettek részt. Másfél perc után pedig el is értünk az ellenzékhez, akik Semjén szerint „egy buborékban élnek, amely idegen a világtól, tagadja a valóságot, és hülyének nézi a népet.” Szerencsére a Fidesz legnagyobb szövetségese a valóság, és a keresztény civilizációt és a nemzeti szuverenitást éppen ezért tudják megvédeni a migrációtól és az „LMBTQsatöbbi” fenyegetésétől. Semjén Márki-Zay Pétert líraian annak az „éji bogárnak” hívta, amely „nekimegy a falnak, kényszeresen nyilatkozgat, és azután elhallgat.”

Juhász István András

Semjén oldottságát a színpadon Kövér László gyomorgörcse váltotta, aki kezdetben megállapította, hogy tulajdonképpen elmondhatná 2011 óta tartott kongresszusi beszédeinek medley-ét is, hiszen még minden igaz belőlük, de ehelyett végül a nemzethalál motívumát választotta központi témának. Szerinte a 2022-es választás tétje, hogy „megvédjük, ami a miénk” (pénz, foglalkoztatottság, demográfiai növekedés, kultúra, hit, nemzettudat), és mindent meg kell tenni, hogy Magyarország magyar országként

a normalitás bástyája maradhasson Európában. 

Juhász István András

Az egzisztenciális félelmeinken szerencsére nem kellett sokat agyalni, mert a soron következő Kubatov Gábor, illetve nála is inkább Kocsis Máté olyan oldott hangulatot varázsolt, mintha Orbán Viktor azt mondaná az Európai Parlamentben, hogy sosem hallgattatjuk el azokat, akik nem értenek velünk egyet. Kubatov az abszurd szó szótári definíciójával vezette fel a szinte kizárólag az ellenzékről szóló beszédét, amelyben „idézte” Karácsony Gergely ikonikus mondatát:

„Szia Uram, eladó Városháza érdekel?”

Juhász István András

Kubatov szerint az abszurdum csúcsa, hogy Gyurcsány Ferenc újra a baloldal vezére, és ha hatalomra kerülnének, „a parlamentet is eladnák” az ellenzékiek. De miután összekacsintott mindenkivel, és azt mondta, „ilyenek ezek”, rájuk kell hagyni, akaratlanul is elsütötte a nap egyik legjobb, ki nem mondott viccét: szerinte ha a Fidesz tudta volna, hogy 2002-ben minden szavazókörben csak 5 szavazat hiányzott, jobban mozgósítottak volna – mondta a Kubatov-lista nemhivatalos névadója.

A lényeg viszont az ezt követő Kocsis Máté stand-up produkciója volt: a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője humoristákat megszégyenítő kokettálással, gesztusokkal, kitekintésekkel adta elő a poénjait, jóllehet, a választmány teljesítményéről nem sokat beszélt. Mivel szubjektív műfajról van szó, kommentár nélkül mutatjuk a közönség által legjobban fogadott vicceket:

Jó látni, hogy többen vagyunk, mint az ellenzék október 23-án.

Jakab Péter annyi élelmiszert hurcolt be a parlamentbe, hogy vegyesboltot is nyithatna. Ő viszi Gyurcsánynak a legjobb nyalókát is. Karácsony Gergely részmunkaidős főpolgármester, aki inkább eladja a városházát, hogy ne kelljen dolgozni. Mindazonáltal egy jóllakott lajhár. Az ellenzék a tengerentúlról importált új messiást, aki egy porszívóügynök magabiztosságával állítja, hogy jobboldali.

Juhász István András

Az első felvonásban fellépett még Deutsch Tamás, aki azt a sztorit fejtegette, hogy egy focipályára berohanó kislány pénzbüntetést kapott, de az Európába özönlő migránsok nem, illetve ő is bevásárolt az Orbán Viktor által korábban többször említett EU-s Brezsnyev-doktrína gondolatába, igaz, ő azt mondta, hogy „gender-doktrínához” érkeztünk, és az Európai Unió „nettó agyrém.”

Juhász István András

Őt váltotta a lengyel Jog és Igazságosság párt parlamenti képviselője, aki a jobboldal új európai vízióit ecsetelte, végül pedig Kontrát Károlytól megtudtuk,

hogy pártelnöki pozícióra csak Orbán Viktor, a négy alelnöki posztra pedig pont négy ember; Kubatov Gábor, Kósa Lajos, Németh Szilárd, és a Novák Katalint váltó Gál Kinga indultak.

A maradék tisztségre az egyórás szünetben volt lehetősége szavazni a Fidesz több mint ezer egybegyűltjének, a pihenőre pedig szükség is volt, mert a második részben kapaszkodni kellett, hogy az ember ne veszítse el a fonalat a különböző félelmek és az ellenzékieken röhögés hullámvasútján.

Elsőre Szijjártó Péter kocogott fel a színpadra, öltöny helyett lezser öltözetben (ezzel egyébként poénkodott is). Amíg a felszólalók többsége vándorolt a témák között, a külügyminiszter csak egy dologra fókuszált: a migrációra. A 6 évvel ezelőtti „migránsbetöréstől” jutottunk el ma odáig, hogy a határkerítés áll, és a „bevándorlókérdés aktuálisabb, mint valaha”, ugyanis már nemcsak kulturális, hanem egészségügyi kockázatot is jelentenek azok, akik „valószínűleg nem két PCR-teszt után jönnének Európába.” Szijjártó szerint a 2022-es választás kérdése, hogy (Semjént ismételve) Magyarország magyar ország, vagy bevándorlóország lesz-e, és végbemegy-e (kapaszkodjanak meg, 2021-ben írom) a Soros-terv.

Illés Boglárka Fidelitas-elnök váltotta Szijjártót, aki egészen romantikusan fogta meg a kulcstémákat, igaz, olyan tempóban olvasva a szövegét, hogy a közönségnek elérzékenyülni sem volt ideje két mondat között. Pedig Illésről kiderült, hogy Mátészalkán született, és amint járni tudott, a román határon túli magyarokhoz húzta a szíve; identitását az adta meg, hogy létezett a Fidesz; a hőn áhított változás pedig 2006-tal elindult, amit a mostani Gyurcsány-Karácsony-Márki-Zay trió nem tehet tönkre. Sorait azzal zárta, hogy a tíz éve alatt felére csökkenő abortuszok számát dicsérte, és hogy a magyar emberek „magyar vízért és levegőért nem állnak sorba.”

Ezután Kovács Péter XVI. kerületi polgármester Metropol-szerkesztőket megszégyenítő módon mondta el, milyen pusztulás van éppen Budapesten, kezdve a diktatórikus Karácsony Gergelytől egészen az utcán tomboló kosz, rendetlenség, hajléktalanság problémájáig, amelyek már-már értelemszerűen csak 2019 óta léteznek. Kovács ezután viccelődve kifejtette, hogy „ez a Gyurcsány Feri nevű bácsi” mindenkit megvesz magának, és ha „ez az MZP nevű ember lenne a miniszterelnök, akkor is Feri mondaná meg a dolgokat.” Tőle hangzott el freudi elszólásként egyébként, hogy „még várunk arra, hogy a Fidesz-központ megmondja, hogy mik a jó válaszok a kellemetlen kérdésekre.”

Mielőtt a színpadra lépett Varga Mihály pénzügyminiszter, új motívum jelent meg a színpadi show-ban, mégpedig a kisfilmek, amelyek témáról témára azt mutatták be, hogy mennyivel jobb az élet most, mint a Gyurcsány-korszakban volt. A nézők és a felszólalók éljenezték, bár amikor 11 év után is ennyire magyarázni, és nem érezni kell, hogy „minden jobb”, az elég komoly aggályokat vet fel.

Varga a gazdasági sikereket vette számba, és arról beszélt, hogy a 2008-as válság a világátlagnál jobban sújtotta Magyarországot, míg a Covid-okozta, az egykorinál kétszer nagyobb krízis sokkal kevésbé ütötte meg a dinamikusan fejlődő magyar államot. Őt követte Sztojka Attila, aki szerint a romakérdés a baloldalnak nyomormarketing volt, (a gyöngyöspatai romák témáján gyűlöletkampányba kezdő) a Fidesz-kormány viszont nemzeti üggyé tette azt. Ezután Nagy István beszélt arról, hogy kimondott célja a pártnak, hogy vidéken is boldogulhassanak az emberek, majd egy sor gyurcsányozás és LMBT-propagandázás után Varga Judit is felszólalt, aki szerint az uniós intézmények a saját alapelveiket rúgják fel ideológiai okokból, de „a magyar embereknek igaza lett az igazán fontos dolgokban”, mint például a rezsiharc, vagy éppen az LMBT-lobbi leküzdése. 

Beszélt még Gál Kinga, aki a családokról, és az EU-által meg nem védett magyar kisebbségekről értekezett, Gyopáros ’Magyar Falu’ Alpár pedig mások szájába adott demagógiával mondta el, hogy egy ötéves kisfiú Orbán Viktornak üzeni, hogy király a játszótér, illetve egy kilencvenéves nő fohászkodik, hogy a miniszterelnök mentse meg a hazát. Szerencsére a falvakat már nem kell, mert Gyopáros Alpár közreműködésével reneszánszát éli a vidék.  

Orbán Viktor záróbeszéde előtt viszont volt még néhány nagyágyúja késő délutánba forduló programnak. Gulyás Gergely például felelevenítette, hogy mennyire viccesek a szexuális jogok, és úgy kezdte beszédét:

„Hölgyeim és uraim – ezt már nem lehet mondani a Lufthansa járatain egyébként.”

A miniszterelnökséget vezető miniszter egyébként ezen felül is humoránál maradt, és kifejtette, hogy az ellenzékkel szemben ők hisznek a jogállamban, és új Molotov-Ribbentrop paktum született a Jobbik és a DK között, hiszen „azoknak a nedves nyelve cirógatja most Gyurcsány talpát, akik egykor kötelet ígértek neki.” Novák Katalin a választási évre ráforduló népjóléti intézkedéseket és a családosoknak járó kedvezményeket emelte az égig, utolsó előtti felszólalóként pedig Németh Szilárd visszatért a gyökereihez, és arra kérte a „rezsiharcostársait”, hogy ne engedjék vissza a „kommunistákat”, harcoljanak meg az alacsony rezsijükért. Külön izgalmassá tette mindezt, hogy Németh színpadra lépése előtt honvédelmi kisfilmet láthattunk, amelyen harci tarackok és helikopterek bombázzák a semmit az adóforintjainkból.

Orbán Viktor beszédét Vastag Tamás és egy vonósnégyes „Hazám, hazám” közöse vezette fel. A miniszterelnök azt állította, a feleségétől engedélyt kérnie, hogy elvállalhatja-e ismét a pártelnöki tisztet, és ez még akkor is melegséggel tölti el közönség szívét, ha amúgy alig hihető, hogy tényleg ilyen mérlegelés folyik erről a családban. Gyorsan lehűtötte azokat is, akik netán azt gondolnák, hogy fárad, és jelezte, számára csak most indul be igazán a buli. És ehhez érdekes módon azzal adott alapozást, hogy nem csak eredményeket sorolt fel, de olyan statisztikákat is, hogy mennyire nem vagyunk a világ élvonalában egy sor gazdasági teljesítményt illetően. Magyarország a számokat tekintve még csak feltörekvő ország - mondta, annak záloga pedig, hogy tíz év alatt végre a fejlettek közé kerüljünk, természetesen a Fidesz lelkesedése.  

Orbán Viktor: A legjobb korban vagyok

Verseny nélkül dőlt el, kik vezetik a Fideszt a következő két évben. A négy alelnöki posztért négyen indultak, Novák Katalint Gál Kinga váltja. Orbán Viktor 17-edjére a Fidesz elnöke, nem indult ellene senki. A miniszterelnök köszönőbeszédében újdonságot nem mondott. Addig marad a politika élvonalában, amíg bírja.

Nem csak a liberálisokat és az ellenzéket ekézte, de a vasárnap retorikai vonalba illeszkedve az EU-pocskondiázás közben egy otromba poénra is futotta arról, hogy mit tart az LMBTQ-témáról: "Mi itt nem fogunk megfagyni télen, ők meg szülhetnek férfiként. Kinek mit intézett a kormánya". Azt azonban világossá tette, hogy kilépni nem fogunk az unióból, mert ilyen könnyen nem szabadulnak meg tőlünk, inkább belülről próbáljuk megváltoztatni.

Összességében tehát mit tudott meg az, aki ott volt a kongresszuson? 

Azt, hogy a Fidesz fél és nevet. Közben pedig reméli, hogy a nevetés legalább annyira leköti a szavazóikat, hogy ne jusson eszükbe, mitől is félnek. 

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.