De karanténba kell őket helyezni. Új eljárásrendet adott ki az országos tisztifőorvos.
Módosította az érvényben lévő koronavírus-eljárásrendet Müller Cecília országos tisztifőorvos – vette észre a Portfolio. A járványügyi eljárási szabályok lényegesen nem változtak, ám a karanténfeloldási szabályok részletesebbek lettek.
Ezek közül az egyik „a kórházban ápolt, megerősített COVID–19 beteg hazabocsátásával, illetve más – nem COVID–19 betegek ellátását biztosító – osztályra, szociális otthonba történő áthelyezésével foglalkozik.
Eszerint amennyiben a beteg klinikai állapota alapján további fekvőbeteg ellátást nem igényel, kibocsátható. Ha ez a tünetek kezdetétől számított 10 napon belül történik, akkor otthonában/további ellátását biztosító osztályon a 10. napig elkülönítése szükséges. Erre akkor nem kerül sor, ha negatív lett a koronavírus gyorsteszt eredménye.
Ez tehát azt jelenti, hogy – feltehetően a kórházak felesleges terhelésének megszüntetése érdekében – ha a gondozott már nem igényel extra ellátást, koronavírus-pozitívan is visszaküldik a gondozó intézménybe, de ott karanténba kell helyezni.
Változás történt a COVID–19 fertőzött, közvetlen betegellátásban résztvevő, egészségügyi dolgozók, szociális intézményben közvetlen ápolási tevékenységet végző dolgozók munkavégzésére vonatkozó korlátozás feloldásában is.
Amennyiben az egészségügyi/szociális dolgozó klinikailag gyógyult, vagy COVID–19 fertőzése tünetmentesen zajlott, akkor a munkavégzéshez történő visszatérés feltétele egy koronavírus kimutatására irányuló gyorsteszt vizsgálat negatív eredménye. Ugyanakkor a tünetek megjelenését/fertőzést igazoló mintavételt követő 21. napon negatív eredmény nélkül is fel kell oldani a foglalkozástól való eltiltást, vagyis akkor már visszamehet dolgozni negatív teszt nélkül is.